utrata mocy - kontrolka silnika

Moderator: luk4s7

wazwaz
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2021, 12:00

utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: wazwaz »

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem posiadaczem Toyoty LC Prado 2003r 120KW 3,0 D manual.
Samochód fajny, ale od jakiegoś czasu dzieje się z nim coś nie tak i mechanicy, których odwiedzam nie potrafią zdiagnozować co jest przyczyną takich zachowań samochodu, więc mam nadzieję, że tu Wasze doświadczenie pomoże coś zaradzić. Problem polega na tym, że od czasu do czasu samochód w różnych momentach jazdy traci moc. Zapala się pomarańczowa kontrolka silnika i trzeba zjechać na pobocze, zgasić silnik, odczekać kilka sekund, odpalić i jest wszystko ok. Pojawia się to różnie – raz częściej (co kilka km a raz rzadziej co kilkanaście, kilkadziesiąt km) Nie ma zasady kiedy – czy przy przyspieszaniu, czy przy zwalnianiu czy podczas jednostajnej jazdy…. Komputer pokazuje błędy turbiny i przepływomierza. Zregenerowaliśmy turbinę, wyczyściliśmy a potem wymieniliśmy przepływomierz na nowy i dalej to samo. Po wymianie przepływomierza nie zaglądałem jeszcze do komputera. (Czy powinniśmy go jakoś „zainstalować” jako nową część?) Podczas diagnozy na komputerze wcześniej mechanik powiedział, że parametry wtryskiwaczy są niezbyt dobre, ale jakichś zewnętrznych objawów ich złego działania na razie nie ma. Co może być przyczyną takiego zachowania – skoro można powiedzieć że wymieniliśmy te dwie rzeczy wskazywane przez komputer to gdzie szukać przyczyny? Pomożecie?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: kylon »

Kolego. Nic tak nie wkurza jak pierwszy post bez przeczytania regulaminu. Po pierwsze źle zacząłeś a po drugie nawet Ci się nie chciało użyć wyszukiwarki gdzie problem jest opisany zylion razy. Zawory SCV!!!! Istnieją już takie tematy i warto tam pisać a nie otwierać kolejny własny.

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: Stefek »

kylon pisze:
26 lip 2021, 07:46
Kolego. Nic tak nie wkurza jak pierwszy post bez przeczytania regulaminu.
Zameldujcie się do kaloryfera!!! :mrgreen:
A tak poważnie, to w którym miejscu regulaminu jest napisane, że trzeba się odpowiednio przywitać? bo zakładam, że o to chodzi. Ja tam nic takiego nie znalazłem. Wiem gdzie to jest napisane, ale ani w regulaminie ani w tytule tego postu nie jest napisane regulamin ani forumowy szeryf, który to napisał nie jest moderatorem. Trzeba się postarać, żeby się dowiedzieć ile zostało Panu Tygrysowi do cywila i kiedy jest święto lasu :mrgreen:

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: stachu_l »

Stefek pisze:
26 lip 2021, 11:17
A tak poważnie, to w którym miejscu regulaminu jest napisane, że trzeba się odpowiednio przywitać?
Wydaje się, że post w dziale regulaminy też definiuje regulamin:
viewtopic.php?f=33&t=1079
podobnie jak ustawa czy rozporządzenie definiuje prawo w Polsce - ciekawe czy w urzędzie skarbowym wyjaśniając stawkę VAT na dany towar powołujesz się na konkretne zapisy Konstytucji czy na ordynacje podatkową.
Zauważ jeszcze, że ten post jest kilka lat wcześniejszy niż "Regulamin" więc chyba "od zawsze" stanowił wykładnię dobrych praktyk na forum.
Stefek pisze:
26 lip 2021, 11:17
ani forumowy szeryf, który to napisał nie jest moderatorem.
Rozumiem, że nikt poza policjantem (strażnikiem miejskim...) nie ma prawa zwrócić uwagi na niestosowne zachowanie w miejscu publicznym.
Przypomnę, że wycieczki osobiste mogą prowadzić do ostrzeżeń ale jest wolność więc rób jak chcesz tylko pamiętaj o możliwych konsekwencjach.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: kylon »

Forumowy szeryf był moderatorem przez 10 lat a pewnie dlatego że jest od pierwszego wpisu na forum wie jakie panują tu zasady :wink: Nie mniej pełen luz. Jeśli Wam nie przeszkadza co tydzień taki sam temat lub te same pytania typu Kupuję J120 na co zwrócić uwagę to mi to lotto.

wazwaz
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2021, 12:00

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: wazwaz »

Przepraszam, jeżeli złamałem jakieś zasady forum. Czytałem forum zanim napisałem. Jednak nie jestem mechanikiem i objawy opisywane przez innych forumowiczów różniły się od moich przede wszystkim tym, że u nich był spadek mocy, który po chwili wracał. U mnie pojawia się kontrolka silnika i bez wyłączenia stacyjki i ponownego uruchomienia silnika objaw nie ginie. Po za tym odczyty z komputera nic nie mówią o zaworkach SCV, więc z moją nikłą wiedzą nie powiązałem ich przypadków z moim. Więc sądzicie koledzy że w tym moim przypadku należy wymienić te zawory i powinno pomóc?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: kylon »

Trzeba przejechać się z kompem i trzeba przeanalizować parametry. Ostatnio było u nas też auto z podobnymi objawami.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: Rokfor32 »

kylon pisze:
26 lip 2021, 14:54
Forumowy szeryf był moderatorem przez 10 lat a pewnie dlatego że jest od pierwszego wpisu na forum wie jakie panują tu zasady :wink: Nie mniej pełen luz. Jeśli Wam nie przeszkadza co tydzień taki sam temat lub te same pytania typu Kupuję J120 na co zwrócić uwagę to mi to lotto.
Cóż. Poza podniesieniem ciśnienia niektórym, taki scenariusz generalnie (w większości przypadków) prowadzi do standardowego finału: post z takim zapytaniem pozostaje ... martwy :wink:

Szanownym NOWYM użytkownikom foruma zaleca się więc - w ich własnym interesie - dopasowanie do zasad panujących (i - mimo wszystko, nawet pobieżne przeglądnięcie regulaminu :wink: ).

Można to tez wyjaśnić inaczej: to forum to nie jest "demokracja". To prywatna domena. Opcje są więc dwie: można zaakceptować zasady - albo ... niekorzystać :wink:

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: luk4s7 »

Rokfor32 pisze: Można to tez wyjaśnić inaczej: to forum to nie jest "demokracja". To prywatna domena. Opcje są więc dwie: można zaakceptować zasady - albo ... niekorzystać :wink:
HOWGH! (powiedziałem to ja, forumowy moderator)

Gdyby ktoś miał jakikolwiek wątpliwości to obowiązuje właśnie ta zasada. Odwołania w formie pisemnej na adres Stowarzyszenia obowiązkowo z załącznikiem o nominale nie mniejszym niż 200zł, zwrotną kopertą i znaczkiem. Termin odpowiedzi to 365 dni (roboczych). Bez załącznika trafiają tam skąd nikt jeszcze nie wrócił.

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: Stefek »

No to spróbuję wyjaśnić co miałem na myśli, bo metafory chyba były zbyt subtelne :wink: . Po przeczytaniu regulaminu nowy użytkownik nie wie, że powinien się gdzieś przywitać. Musiałby dokopać się do tej informacji zgłębiając inne posty. Potem w nagrodę dostaje niemiłe, odpychające przywitanie od innych. Nie podejrzewałem, że po to jest to forum :wink:
Nie wypowiadałem się czy pytanie wazwaz jest sensowne, czy powinien sam najpierw poszukać. Nic takiego nie mówiłem.
A już jazda o Vacie, demokracji :lol: 8)

Awatar użytkownika
Man With Camera
Posty: 125
Rejestracja: 12 cze 2020, 21:55
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: Man With Camera »

Człowiek się przywitał - co z tego, że tutaj, a nie w osobnym wątku? I czemu ma służyć taka zje*a na samym początku jego bytności na forum? Przepędzeniu go stąd? Wyładowaniu frustracji?

Nie dziwi Was panowie fakt, że tyle osób powtarza tę nieprawomyślną procedurę powitania w swoim pierwszym wątku na forum i do tego związanym z jego problemem, który został już gdzieś rozwiązany? Jeśli koniecznie chcecie, żeby powitanie było tu, czy też tam, to może zamiast go opieprzać, lepsze byłoby przekierować go automatycznie do tego wybranego wątku przywitaniowego, zaraz po rejestracji - tylko czy to rzeczywiście jest takie konieczne?

Co więcej - wyszukiwarka forum ma bardzo ograniczoną funkcjonalność a organizacja informacji tej instancji phpbb (silnik tego forum) jest mało przyjazna wyszukiwaniu (brak tagów, subwątkowania itp). Dla świeżaków bardzo często znalezienie odpowiedniego wątku jest po prostu bardzo trudne w powodzi wyników wyszukiwania nie koniecznie na temat. Znacznie lepszy do wyszukiwania tego forum jest google, tylko trzeba umieć go do tego zatrudnić - może zamiast pohukiwać na nowoprzybyłych, sensowniejszym byłoby przekazać im informacje jak przeszukiwać to forum za pomocą google przy użyciu operatora "site:"
można by to zrobić np za pomocą jakieś automatycznej wiadomości powitalnej. Możliwe, że ilość zbędnych wątków - po przekazaniu takiej instrukcji - znacznie spadnie.

.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: kylon »

Przepraszam za emocje. Po prostu czytam każdy post i jak widzę co dwa dni to samo wywołuje to u mnie niechęć.

Zostało nas z Łukaszem tylko dwóch. Reszta ma już całkowicie w du…. Może warto abyś się zajął usprawnieniem silnika. My staraliśmy się jakoś pchać ten wózek kilkanaście lat. W pewnym momencie para ulatuje.

Awatar użytkownika
Man With Camera
Posty: 125
Rejestracja: 12 cze 2020, 21:55
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: Man With Camera »

Rozumiem. Czy stowarzyszenie jakoś funkcjonuje offline - poza tym forum? Fajnie byłoby się spotkać i pogadać. Mogę zaproponować taką informację powitalną, bo cały czas czuję się tu nowy i wiem, czego mi tu trochę brakuje, ale konfiguracja jej wysyłki wymaga już współdziałania administratora.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: kylon »

Stowarzyszenie umarło dawno. Została grupa przyjaciół. Brakuje nowych, którzy dalej to pociągną. Wszyscy raczej traktują forum jako źródło wiedzy, która się należy :-(. Nikomu się nie chce nic zrobić a jest to działanie społeczne.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: utrata mocy - kontrolka silnika

Post autor: MariuszS »

Takie czasy - może i Stowarzyszenie trochę zamarło, spotkania osobiste też przyhamowały, ale wspomnienia pozostały i czasami do siebie nawet dzwonimy! ;-)
A "społeczna" pomoc przyda się zawsze, zwłaszcza gdy fachowa ;-)
Jako przykład podam, że parę lat temu kolega Irko również zauważył słabość forumowej wyszukiwarki, więc przysiadł, i (zupełnie nie informatycznymi sztuczkami) zrobił porządny spis treści forum
viewtopic.php?p=88388#p88388
który na wiele lat został sprawniejszym narzędziem do wyszukiwania niż ta "forumowa szukajka"

ODPOWIEDZ