Brak połączenia z ecu

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

To muszę ceny podnieść. :mrgreen:

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: aadamuss »

W Aso ponad 200 pln :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Stefek
Posty: 137
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Stefek »

mateuszw_astro pisze: A, czyli to nie są komendy przesyłane bezpośrednio do samochodu, tylko służą do komunikacji z adapterem?
Tak
mateuszw_astro pisze: Myślałem, że to tylko coś w rodzaju wirtualnego portu szeregowego i przekazuje dane jak lecą.
Tak , oczywiście przez --- bluetooth --- modem do ECU
mateuszw_astro pisze: Czy to działa na podobnej zasadzie jak połączenie PPP, gdzie za pomocą komend AT konfigurowany jest modem i zestawiane połączenie, a później docelowe dane są wysyłane binarnie?
Tak. :)
Daj znać, jak przetestujesz swój egzemlarz icara
Rokfor32 pisze: Protokół JPW, używany w starszych toyotach, to modulacja PWM. Żadem współczesny pc czy android tego nie odczyta bezpośrednio :wink:
Modulacja PWM jest powszechnie używana w telekomunikacji, robotyce, czy po prostu elektronice.
Tak samo można by napisać, że wsþółczesnego pc, czy androida nie można podłączyć bezpośrednio do internetu z kablówki. Potrzebny jest jakiś modem kablowy na końcu łącza :wink:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Potrzebny jest jakiś konwerter sygnału - sam PC nie rozpozna tego typu modulacji podpiętej po prostu do portu szeregowego :wink: PWM to jednak nie jest "język binarny" :wink:

Tak jako ciekawostka - se zanabyłem ostatnio fabryczny tester toyotowy "pierwszej odsłony" - czyli skaner vextronix mastertech 3100. Jakież było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że przez stare złącze (22pin), to w komorze silnika, ta zabawka jest w stanie czytać dane live data pracy silnika :wink: Nawet bladego pojęcia nie mam na jakim protokole to jest oparte - zawsze sądziłem, że te stare złącza mogą conajwyżej kody migowe generować :wink:

kapec
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kapec »

To czy mógłbym poprosić o wskazanie palcem, który interfejs powinien działać? Ten?
https://allegro.pl/oferta/interfejs-obd ... 1265850685
Bo to niby na tym stn2120 ale w opisie nie ma nic, że tojota. Jakieś ople, fiaty...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Weź po prostu do nich zadzwoń - to polski produkt i polska firma - bez problemu dostaniesz odpowiedzi.

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: mateuszw_astro »

Niestety, iCar2 nie łączy się z silnikiem :( Będę jeszcze kombinował, ale nie widzę nadziei.
Co ciekawe, połączył się za to z systemem TEMS, odczytałem położenia czujników wysokości i wychodzi na to, że różnią się o ok 5 cm :P Będę musiał przeszukać forum jak coś z tym zrobić, bo auto faktycznie stoi lekko krzywo, zgodnie z wartościami.

Co do podjechania do kogoś ze sprzętem i sprawdzenia - gdybym znał takiego za 50 zł, to pewnie bym się nie bawił :) Ale właśnie to zwykle większe kwoty. A jak to będę mógł zrobić sam, to sobie posprawdzam na zimnym, ciepłym itd.

kapec
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kapec »

O, ccy to widzę że z 3city. To sobie za tydzień do nich podjadę i sprawdzę co działa a co nie. I zakupię mam nadzieję.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Wg dokumentacji fabrycznej starsze 1KD (czyli J9 i również wczesne J12) pracowały na protokole ISO 14230. Późniejsze J12 to komunikacja CAN.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Jako ciekawostka - sprawdziłem dzisiaj fabryczny tester toyoty na KDJ90 - i wypluwa on, że korekcja wtryskiwaczy w tym modelu nie jest obsługiwana. Podobna informacja (a raczej jej brak w kwestii procedury) jest również w manualu serwisowym z 2000r do tego silnika - może więc być, że faktycznie ta opcja w tych modelach/rocznikach nie jest obsługiwana wcale.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

Ale w przecież w pierwszych rocznikach nie ma możliwości sprawdzenia korekcji wtrysków. Nic nowego. Tak jest.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Po wybraniu modelu na skanerze pojawia się taka opcja - więc wydawało się że powinno działać. No ale nie.

Natomiast w odczycie live data pojawia się odczyt ilości wtrysku z dopiskiem FB. (wartość w cm3) Dla każdego wtryskiwacza z osobna, i ze sporymi różnicami, ale wartości nie zmieniają się ze zmianą obrotów.

Mam do skanera dokładny manual obsługowy - ale z wersji USA, i akurat opisu wyjaśniającego do europejskich klekotów brakuje ... :wink: Nie wiesz czasem jak te odczyty interpretować?

Jak już o tym - szukam tez karty pamięci (lub jej obrazu w pliku w formacie .bin) z ostatnią edycją softu - czyli 14.1a. Jak by ktoś coś - to byłbym bardzo dźwięczny :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

Masz ten szary lub żółty skaner z monochromatycznym wyświetlaczem? U mnie od wielu lat leży w szufladzie nie używany ;-)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Ten :wink: Tylko to jest w stanie obskoczyć stare klekotniki efi, więc przytuliłem :wink:

Zerknij co masz za krtę pamięci do niego - jak by co mogę wziąć na yote sprzęt do skopiowania.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

Jak nie zapomnę. Takie duże karty do niego są. Mam Europę i Stany.

ODPOWIEDZ