Brak połączenia z ecu

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

To by się zgadzało bo ciągle komuś naprawiam auta przez telefon.

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Stefek »

kapec pisze:
06 lip 2021, 18:26
Zassałem sobie to ELMScan Toyota ale w wersji demo, prawdopodobnie przygotowanego tylko po to, żeby sprawdzić, czy interfejs łączy się z kompem. Mój nie łączy. Za to sprawdziłem na jakimś kompie warsztatowym i działa. Myślałem że uwalone jest obd ale jest ok.
Ma ktoś jakiś sprawdzony produkt, który po BT połączy się z telefonem z androidem?
Z którego roku masz J12?
Akrobacje z komunikacją dotyczą tylko pierwszych roczników J12 i ostatnich J9
Przed chwilą skomunikowałem Icar (chyba icar 2, wygłąda jak ten z linku, który wkleiłeś) z J12 z 2003 roku.
Od strzału zagadał z ELMScan Toyota a po skonfigurowaniu z torque pro.
ELMScan Toyota oprócz tego, że nie wymaga dodatkowej konfiguracji to w wersji płatnej umożliwia sprawdzanie korekcji wtrysków.
BTW ma ktoś numery PID dla korekcji wtrysków? W torque pro nie są predefiniowane.

kapec
Posty: 66
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kapec »

Mam j12 z roku 2004, jeszcze ze skrzynią 4 biegową automat.
W sobotę startuję na wakacje z kumplem, który ma rok 2005 skrzynia 5. Zobaczymy czy z jego autem pójdzie.

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Stefek »

kapec pisze:
08 lip 2021, 08:30
Mam j12 z roku 2004, jeszcze ze skrzynią 4 biegową automat.
W sobotę startuję na wakacje z kumplem, który ma rok 2005 skrzynia 5. Zobaczymy czy z jego autem pójdzie.
Chyba najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest, że producent wsadził do twojego Icara inną podróbę ELM327 niż do mojego. O ile to jeden producent :)
Niedawno użytkownik MarSzen skomunikował J9 z jakimś dynksem, może ci poda sprzedawcę u którego go kupił, bo wygląda na to, że może to zależeć od serii badziewia.
Np. mój wyłącza się automatycznie po 30 minutach i nie da się go już wzbudzić przyciskiem. Trzeba go wyjąć z gniazda i ponownie włożyć (wszystkie sprzedającego tak miały).
Inna opcja to interfejs bluetooth oparty np na układzie STN1170, który według specyfikacji producenta ma wszystkie komendy AT z ELMa więc teoretycznie musi działać. Dodatkowo jest znacznie szybszy itp. itd. Kosztuje coś koło 160 PLN
Nie testowałem go bo w ostaniej chwili trafiłem na działająca podróbe ELMa.
Zawsze można zamówić online, przetestować i w razie czego, bez podania przyczyny, odesłać.

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: mateuszw_astro »

Również mam problem z połączeniem z ECU poprzez adapter OBD. Mam taki: https://allegro.pl/oferta/interfejs-elm ... 7025248766. Land Cruiser 120 z dieslem 166KM, rok 2005. Sam w sobie adapter działa, bo z Corollą z roku 2006 łączy się bez problemów. A z kolei jakieś 2 miesiące temu był podpinany komputer w ASO, więc złącze też powinno być ok.
Testowałem w aplikacjach Torque, inCarDoc, ELMScan Toyota, wszędzie ten sam efekt (połączenie z adapterem, ale nie z autem).
Macie jakieś pomysły / sztuczki, które można by zastosować? Albo który adapter kupić, żeby była pewność że zadziała?

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Stefek »

Myślałem, że silnik 166KM łączy się ze wszystkimi badziewiami, ale skoro nie to mogę tylko zasugerować dwa interfejsy o których pisałem wcześniej + ELMScan Toyota. Torque pro wymaga dodatkowej konfiguracji a nie pro nie da się w ogóle skonfigurować.

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: mateuszw_astro »

Jeden to iCar2, a drugi? :) A co do ELMScan, to czy przy wyborze ECU powinno to działać na "98 - 06 Auto Engine"?
W innym wątku pisałeś coś na temat dodatkowych komend, co prawda do silnika 163, ale pamiętasz może co to za komendy? ELMScan jest konsola, więc mógłbym spróbować, a przy okazji zobaczyć, czy auto coś odpowiada.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Pany - posprawdzajcie se może w specyfikacji auta jakie J12 ma ... protokoły komunikacyjne ... :wink:

J12 wykorzystuje Eobd2 (rozszerzone), i komunikację CAN. Temu - po pierwsze - tanie badziewniki pod BT niekoniecznie działają - a jak już nawet działają - to pozwalają na podgląd podstawowych tematów jedynie.

Normalny skaner obsługujący odpowiednie protokoły pozwala (przede wszystkim) na podgląd systemu CR. Fabryczny skaner pozwala na dostęp właściwie do wszystkiego (np. z poziomu skanera można se sterować szyberdachem ... :wink: )

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Pod apki na fona sensownie wygląda (i w miarę rozsądna cena) CCY na chipie STN 2120. Ale nie testowałem osobiście - więc nie mam danych czy klekotnika J12 zdoła oblecieć :wink:

Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Stefek »

mateuszw_astro ELMScan Toyota automatycznie ustawia/ wykrywa i ecu i odpowiednie protokoły dlatego jest najwygodniejszy do prób.
W ustawieniach torque pro a dokładniej w profilu auta możesz dodać very advanced custom string
ATIB 96 \n ATIIA 13 \n ATSH8213F0 \n ATSP4 \n 0100
Poszczególne komendy możesz też testowo wklepac z konsoli.
Nawet najstarsza wersja oryginalnego elma odpowie Ci na każdą komendę OK
ale gdy wrócisz do programu i każesz mu się połączyć to program nadpisze twoje ustawienia. a nie da się ich zapisać do konfiguracji tego modemu.
Upraszczając, program musi je sam wysłać
Drugi interfejs to STN1170 (zerknij wyżej do wątku) Ten sam producent o którym pisze Rokfor i tak samo jak Rokfor nie testowałem, ale według specyfikacji powinien zagadać.

Rokfor "tanie badziewniki" nie działają bo napis "Supports all OBDII protocols" to bezczelne kłamstwo :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Jest też inna kwesta: OBD2 to ustandaryzowany system - ale dla silnika. Natomiast pozostałe moduły pojazdu - już niekoniecznie.

Część współczesnych marek leci wszystkie systemy po CAN - ale starsze pojazdy już niekoniecznie. Standardowe złącze obd2 ma aż 8 pinów "niestandardowych" - które sa wykorzystywane przez producentów wg uznania (tzw vendor option). A więc i czasem sprzecznie (czyli na danym pinie mogą się pojawiać bardzo różne protokoły komunikacji).

W praktyce więc do zaawansowanej komunikacji stosuje się głowice skanujące z multiplekserem, czyli takie, które są zdolne wykrywać poszukiwany protokół na tych pinach, i przełączać kanał komunikacyjny na nie (selektywnie - taka głowica zawiera po prostu fizyczne przekaźniki przełączające). Toyoty - w tym J12 - też to dotyczy. Standardowa komunikacja OBD2 nie daje dostępu do ABS czy Airbag, oraz do systemów nadwozia: to są po prostu fizycznie inne piny w złączu (już nie mówiąc o protokole komunikacji), których zwykłe skanery na ELM (i pochodne) nie widzą.

Przeglądając dane takich urządzeń czasem trafiałem na opisy w specyfikacji sugerujące głębsze możliwości dla danej marki - ale żeby tak było, taki skaner musi być wyspecjalizowany - tzn. musi mieć fizyczne podpięcie do owych dodatkowych pinów złącza obd i mieć pod nie napisane protokoły. Ale to oznacza, że taki skaner zrobiony dla toyoty na przykład z inną marka po prostu nie będzie pracował poprawnie (a więc już nie będzie taki uniwersalny).

mateuszw_astro
Posty: 45
Rejestracja: 21 paź 2021, 02:37

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: mateuszw_astro »

Widzę że temat jest złożony, chociaż tak na prawdę, gdyby była do wszystkiego dokumentacja (jak np które protokoły na których pinach itp są w danym samochodzie), to pewnie większość problemów dałoby się rozwiązać.

Mi zasadniczo chodzi o połączenie z komputerem silnika i odczytanie korekt wtrysków - powyżej Stefek pisał, że to możliwe w ELMScan Toyota w wersji płatnej. Inne parametry byłoby fajnie zobaczyć, ale nie mam jakiejś realnej potrzeby. Na razie idzie do mnie adapter iCar2, zobaczymy czy odpali, najwyżej będę kombinował dalej :)
ATIB 96 \n ATIIA 13 \n ATSH8213F0 \n ATSP4 \n 0100
Poszczególne komendy możesz też testowo wklepac z konsoli.
Nawet najstarsza wersja oryginalnego elma odpowie Ci na każdą komendę OK
A, czyli to nie są komendy przesyłane bezpośrednio do samochodu, tylko służą do komunikacji z adapterem? Myślałem, że to tylko coś w rodzaju wirtualnego portu szeregowego i przekazuje dane jak lecą. Czy to działa na podobnej zasadzie jak połączenie PPP, gdzie za pomocą komend AT konfigurowany jest modem i zestawiane połączenie, a później docelowe dane są wysyłane binarnie?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: Rokfor32 »

Docelowe dane są wysyłane (a raczej odczytywane, bo to w zasadzie komunikacja jednokierunkowa) protokołem komunikacyjnym właśnie. ELM (i inne) to po prostu konwerter tego sygnału na binarny.

Protokół JPW, używany w starszych toyotach, to modulacja PWM. Żadem współczesny pc czy android tego nie odczyta bezpośrednio :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: kylon »

A nie prościej podjechać do kogoś kto wydał kilkanaście tysięcy na skaner który ogarnia i sprawdzić te wtryski np za 50 PLN?
Taka prosta optymalizacja czasu i kosztów :wink:

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Brak połączenia z ecu

Post autor: plum76 »

To już nawet na wsiach każą płacić 100-150 za podłączenie kompa.

ODPOWIEDZ