Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

Czołem Forumowicze!
Dziś zdarzyło mi sie uszkodzenie opony z przodu. prawdopodobnie opona nie będzie nadawała sie do naprawy, i tu rodzi sie pytanie: wymienić dwie z przodu, czy musze wymienić wszystkie 4 sztuki. Kapcie to Geolandary G012 starte może w 40-50% więc trochę szkoda wymieniać wszystkie przez jedną trafioną... Czy centralny dyfer zniesie taką różnicę, kiedy z przodu założę dwie nówki sztuki, a z tłu zostawie dwie dotychczasowe, które maja jeszcze z 50-60% bieżnika? Doradźcie proszę i z góry dziękuję za Wasze cenne uwagi.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2020, 21:34 przez KLOSZ, łącznie zmieniany 1 raz.

jezus
Posty: 1815
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: jezus »

Bym nie ryzykował i wymienił 4 szt.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: sebastian44 »

40-50% bieżnika to już sporo. Przy terenowych oponach powiedziałbym że bliżej śmietnika niż jazdy. Wymieniaj wszystkie. I patrząc po opiniach ostatnio w necie- odpuść sobie geolandary.

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

A to ciekawe co napisałeś. Miałem o nich dotychczas bardzo dobre zdanie (drugi komplet na aucie od jakichś 10 lat).

Ale skoro tak, to jakie A/T-Sy wybrać? Zależy mi na tym "S", żeby zimą tez troche opona robiła...

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: luk4s7 »

sebastian44 pisze:patrząc po opiniach ostatnio w necie- odpuść sobie geolandary.
Yyyy? Mam dokładnie odmienne zdanie. Jeżdżę na G015 a wcześniej również na G012. Uważam że to świetna, bardzo uniwersalna opona.
Rozwiń bo może czegoś nie wiem....

KLOSZ pisze:A to ciekawe co napisałeś. Miałem o nich dotychczas bardzo dobre zdanie (drugi komplet na aucie od jakichś 10 lat).
No więc właśnie...

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

Poczytałem trochę i chyba jednak zaufam Yokohamie, bo dotychczas mnie nie zawiodła przy G012, więc może i G015 mi się sprawdzą... :)

Tym niemniej nadal chętnie bym przeczytał co Sebastian44 miałeś na myśli, bo nie widze za bardzo tych złych opinii w necie.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: luk4s7 »

Na G012 zrobiłem prawie 50.000km, a na G015 lada chwila będzie 20.000km. Używane cały rok.
Również jestem ciekaw tych złych opinii. Choć z drugiej strony znając trochę prawa rządzące marketingiem internetowym, ze szególmym uwzględnieniem fake-newsów i fałszywych opinii pisanych na zamówienie, to chyba jednak nie jestem ciekaw. Wole tkwić w błędzie i nieświadomości

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

Z G015 sie jeszcze nie poznałem, ale na G012 zrobiłem bodaj z 80 kkm i twierdzę nieodmiennie, że ta opona mi odpowiada, zarówno na autostradzie jak w lekkim terenie i zimą. Wiadomo, że nie jest to jazda bolidem na slickach po suchym torze, ale tez taczka LC to nie bolid tylko rodzinny dupowóz któremu bliżej do czołgu niż lekkiej rajdówki ;)

Aha, ze złych opinii o G012 moge dodać, że po założeniu nówek w wulkanizacji wyjechałem na droge i po 300 metrach skasowałem tył jakiegoś Seicenta, bo zapomniałem, że mam nowe opony na feglach i są śliskie - ale to bardziej moje gapiostwo niż wina opon jak wiadomo :)

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: Cruiser »

Miałem taką samą sytuację kilka miesięcy temu z G015. Niestety, musiały wylądować 4 nowe. Stare miały jeszcze wystarczająco mięsa ale różnica do nowych już zbyt duża. Oczywiście wylądowały nowe G015.
Po ponad 100.000km przejechanych na Geolandarach (12 i 15) nie potrzebuję żadnej innej opony w LC. Mam wrażenie, że nazwa opony ewoluuje wraz z LC.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: sebastian44 »

@Irko miał nieprzyjemna sytuacje z G015, widziałem też inne podobne. Chodzi o uszkodzenie boku opony.

Sam miałem G015, w sumie spoko sie jezdziło. W rumuni udało mi sie lekko uszkodzić, "uszczypnąć" bok opony, w sumie nie wpływało to na użytkowanie i powietrze nie schodziło ale jakos kiepsko wygladało :roll:

Może to przypadek ale ja bym spojrzał teraz na AT Coopery.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: luk4s7 »

Sebastian, teraz Twoja wypowiedź brzmi całkiem inaczej. Zgadzam się że Geolandary są delikatniejsze niż np. BFG AT KO2 (które również użytkowałem i do których mogę się odnieść bez teoretyzowania) i łatwiej uszkodzić w nich bok. BFG są specjalnie konstruowane aby były bardzo wytrzymałe i mają sporo nalanej gumy w tym miejscu. Widać różnicę gołym okiem na zdjęciu. Geolandar jest delikatniejszy co nie znaczy że zły. Zależy do czego auro ma służyć. BFG za to jest głośniejszy i odczuwalnie twardszy przy tym samym ciśnieniu. Coś za coś.

Tak jak pisze Cruiser - ja również nie potrzebuje innej opony niż Geolandar. Dla mnie jest idealna.

Co do wymiany uszkodzonej to zdecydowanie stawiam na 4 takie same. W instrukcji auta zalecają rotacje kół co 5000 km wraz z zapasowym (celem równomiernego zużycia). Ja rotuje 4 a zapasówka zostaje nietknięta. Gdyby jednak rotować 5 to przy takim uszkodzeniu można kupić nową na zapasówkę i dalej rotować 4. Zyskuje się więc 1 szansę.

Jednak przekładanie co 5000 to trochę często. Ja to robię co 10-15.000 km. Różnice zużycia opon przed taką operacją i tak są praktycznie nie do zmierzenia (przynajmniej mi się nie udało uzyskać nic miarodajnego).

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

Dobra, w zasadzie temat zamknięty. Zamówione 4 sztuki nowych G015 i zobaczymy jak pójdzie. Przy okazji jedną z tych G012, które mam teraz na kołach wrzucę sobie na zapas, bo mam na nim cały czas Duelera, z którym moja Toyka wyjechała z saloonu ;)

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1827
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: irko »

Ja miałem nieprzyjemność zahaczyć Geolandarem o kamień
Załączniki
IMG_2759.jpg
IMG_2759.jpg (75,42 KiB) Przejrzano 3100 razy

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: KLOSZ »

No tak, tez miałem taką nieprzyjemność, ale cóż - podejmuje takie ryzyko i mam świadomość, że te opony mają słabsze boki niz np BFy, ale pozostałe ich zalety nad BFami w moim zastosowaniu biorą górę.

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Szybkie pytanie: uszkodzona opona - wymiana 2 czy 4 sztuk?

Post autor: Cruiser »

To i tak nieźle, że nie rozpruł ścianki bocznej. U mnie śruba wbiła się tak niefortunnie, że przebiła osnowę tekstylną zaraz obok opasania stalowego. I po ptokach. Powietrze schodziło 3 dni.

ODPOWIEDZ