Fotelik dla dziecka 15-36kg

Moderator: luk4s7

holomouse
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:19

Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: holomouse »

Cześć,
W mojej LC120 isofix po lewej stronie wypada tak, że klamra pasów znajduje się pomiędzy zaczepami isofixa, przez co nie da się nimi zapiąć dziecka.
Czy ktoś ma rozwiązanie na ten problem?
Jakich fotelików używacie w tym miejscu? Wolałbym nie rezygnować z isofixa.

holomouse
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:19

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: holomouse »

Zdjęcie dla zobrazowania problemu:
https://imgur.com/d763V3i
Na czerwono zaznaczone mocowania isofix, klamra pasów wypada pod fotelikiem.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020, 08:52 przez holomouse, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: luk4s7 »

(Foto nie robi...)

A nie mylisz gniazd od zapinani skrajnych pasów z tym od środkowego pasa? Nie wiem jak jest w J12, na pewno w J15 wszystko jest jak należy a wątpię aby Japończycy zrobili tu jakąś rewolucję (choć przyznam że nie przyglądałem się temu z bliska a od początku wożę w aucie fotelik 15-36kg czyli ten dla najstarszych dzieci i wszystko pasuje).

O ile dobrze pamietam w Avensis T25 były te gniazda na krzyż - czyli to dla środkowego miejsca było zamontowane bliżej jednej ze stron, a to dla tej strony, bliżej środka. Nie wiem czemu tak ale auto kupione w salonie więc nikt tego na pewno nie zmieniał.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: luk4s7 »

Dobra, foto widać dopiero jak się kliknie w link.

Moim zdaniem to co zaznaczyłeś to nie są gniazda isofix. One znajdują się (prawie we wszystkich autach ) tylko na 2 skrajnych fotelach. Dokładnie wypadają tak jak by usiadło na tych miejscach dwoje dorosłych ludzi. Nie są na pewno przesunięte do środka.

holomouse
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:19

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: holomouse »

Zapewniam, że to są gniazda isofix. Zdjęcie nie jest z mojego samochodu, ale u siebie od dwoch lat mam w nie wpięty fotelik 9-18. Byłem zresztą wczoraj u specjalistów od fotelików (tosia.pl) i twierdzili, że pierwszy raz widzą mocowania w takim miejscu.

legend
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2019, 18:19

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: legend »

Potwierdzam, u mnie tak samo to wygląda.
A lewy pas nie daje się zapiąć w prawe gniazdo? (od środkowego miejsca)

holomouse
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:19

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: holomouse »

Nie :(

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: rolkos »

U mnie w 120 pas się zapinał. Inaczej ten Isofix byłby bez sensu, przecież sam isofix nie zabezpiecza fotelika i dziecka w razie wypadku, od tego jest pas.
Od roku nie mam już 120, ale tam są 2 zapięcia obok siebie jedno powinno pasować.

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: CooL »

Wbrew pozorom takie umiejscowienie fotelika ma sens. Uciekając przed zderzeniem czołowym odruchowo skręcasz w prawo, czyli przód samochodu omija drugi pojazd a zderzenie następuje na wysokości tylnych drzwi. Kiedyś w jakimś programie motoryzacyjnym o tym mówili.

A w temacie to mam tak samo jak poprzednicy. Z tym, że fotelik 15-35 zamontowałem po prawej stronie żeby córka mi nie kopała w fotel i miała więcej miejsca na nogi. :-)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: luk4s7 »

Patrzę na tę fotę i nie wierzę że tak mogą być umieszczone mocowania isofix. Nawet logicznie jest to bez sensu bo 1) fotelik byłby przechylony (środkowe miejsce jest lekko wyższe niż skrajne) oraz 2) nie zmieści się 3 osoba na tej kanapie.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: luk4s7 »

CooL pisze:
26 lut 2020, 10:22
Wbrew pozorom takie umiejscowienie fotelika ma sens.
A widziałeś kiedykolwiek w jakimkolwiek aucie żeby jakiekolwiek miejsce było tak dziwnie "wyznaczone" przez producenta? Nawet jeśli z punktu widzenia bezpieczeństwa miałoby to jakiś sens, nigdzie takiego rozwiązania nie widziałem.
Dodatkowo - te auta jeżdżą po drogach od 20 prawie lat i dopiero teraz się okazuje że mają dziwnie zrobione mocowania isofix? Nie wierzę...

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: CooL »


luk4s7 pisze:
CooL pisze:
26 lut 2020, 10:22
Wbrew pozorom takie umiejscowienie fotelika ma sens.

Dodatkowo - te auta jeżdżą po drogach od 20 prawie lat i dopiero teraz się okazuje że mają dziwnie zrobione mocowania isofix? Nie wierzę...
Nie widziałem, ale też specjalnie nie doktoryzowałem się z tego. Wiem natomiast, że w mojej 120 jest identycznie.
Czyli to nie przypadek ;-)

holomouse
Posty: 37
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:19

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: holomouse »

Tutaj link do australijskiego manuala (a więc kierownica po prawej) - widać, że umieszczenie zaczepów isofixa jest niesymetryczne, ale nie napisali dlaczego:
https://www.manualslib.com/manual/11858 ... 108#manual

CooL: Niestety nie mogę zamocować fotelika po prawej stronie - jest tam już drugi fotelik, który nie pasuje na lewą właśnie z racji nierównej wysokości siedziska i oparcia.
rolkos: dwa zapięcia są po drugiej stronie.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: rolkos »

luk4s7 pisze:
26 lut 2020, 10:28
CooL pisze:
26 lut 2020, 10:22
Wbrew pozorom takie umiejscowienie fotelika ma sens.
A widziałeś kiedykolwiek w jakimkolwiek aucie żeby jakiekolwiek miejsce było tak dziwnie "wyznaczone" przez producenta? Nawet jeśli z punktu widzenia bezpieczeństwa miałoby to jakiś sens, nigdzie takiego rozwiązania nie widziałem.
Dodatkowo - te auta jeżdżą po drogach od 20 prawie lat i dopiero teraz się okazuje że mają dziwnie zrobione mocowania isofix? Nie wierzę...
Niestety tak jest, miałem 120 i przechodziłem to. Jest to nawet w instrukcji. Fotelik nie jest przechylony. Toyota jak zawsze jest 10 lat za konkurencją.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3395
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Fotelik dla dziecka 15-36kg

Post autor: luk4s7 »

Mój świat właśnie runął... Faktycznie tak jest Obrazek
Jak to jednak nie wolno w życiu przykładać zbyt dużej wagi do logiki i intuicji.

(Sorry za wujowe foty - na szybko z ekranu kompa)

Tak to wyglada w instrukcji do 120’tki:

Obrazek

Obrazek

A tak się prezentuje to w instrukcji od 150’tki (jak widać jest symetrycznie):

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ