Pęknięty tłok w d4d

Moderator: luk4s7

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: everybike »

w J95 też się zdarzało - przynajmniej 1 x , w mojej :)

Tundurella
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2012, 21:18
Auto: J120
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: Tundurella »

150tki tez dotyczy. pekniety tlok dot silnikow 3.0 d4d wyprodukowanych 2005 - 2014. to na 100%. co do innych rocznikow nie mam wiedzy. ten silnik jest niestety daleki od ideału.

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: 021CLT »

Tundurella pisze:Prawda jest taka ze toyota od wielu lat ma problem z wiekszoscia swoich diesli w tym takze z 3.0 d4d w landku. wiekszosc sprzedazy toyoty to rynki poza UE i tam sprzedaja benzyny a nie diesle i dlatego benzyniaki sa dopracowane a diesle nie. landek fajne auto dopuki sie nie zacznie psuc. legendarna niezawodnosc z reklamy toyoty to puste haslo dla mitomanow i marzycieli. to auto potrafi wygenerowac naprawde konkretne koszty napraw. warto wziac to pod uwage podejmujac decyzje o zakupie takiego auta. to nie yaris ani nie corolka.
A możesz powiedzieć jakie to problemy i które diesle i drugie pytanie po czym poznać dopracowane benzyny tzn czym te dopracowanie się charakteryzuje w porównaniu z np 3.0 czy 2,8

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: irko »

Nie wiem czy do Hiluxow 3.0 dawali inny motor ale ja swoim zrobiłem już 406ooo km i nadal ładnie kręci

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: Rokfor32 »

Bo to nie jest kwestia silnika jako takiego - ta konstrukcja jest całkiem dobrze dopracowana. Problemem jest wada jakościowa, a raczej wada technologiczna zaszyta w tłokach.

Dowolny silnik z systemem CR może wydrążyć dziurę w tłoku - bo przy ciśnieniach rzędu 2000 bar nawet gdyby lał taki wtryskiwacz czysta wodą - to metal tłoka przetnie. Ale w tym wypadku nałożył się drugi czynnik - wygląda na to, ze projektując tłok i sposób jego odlewania popełniono błąd polegający na zamknięciu w masie tłoka linii podziału materiału. Nikt sie oczywiście nie przyznał do tematu - ale patrząc na taki pęknięty tłok wygląda on idealnie tak - jak by był zalewany w formie z dwóch stron jednocześnie, i pękł na styku dwóch strumieni materiału.

Taki sposób zalewania form stosuje sie powszechnie przy wtryskiwaniu tworzyw sztucznych - bo stykające się w pewnym punkcie strumienie sie po prostu zgrzewają - a jest znacznie łatwiej w ten sposób równomiernie wypełnić formę.

Ale w przypadku metali, a szczególnie stopów alu, które są silnie reaktywne z tlenem - trza by to przeprowadzać w próżni, żeby na czole takiego strumienia cieczy nie tworzyła się warstwa tlenkowa. Bo jeżeli się stworzy - to już tam zostanie, tworząc zakłócenia w strukturze materiału.

Temat ewidentnie nie dotyczy wszystkich wyprodukowanych tłoków - większość aut jednak jeździ bez ceregieli latami tłukąc setki tysi km. Ale nawet promil takich z wadą rzutuje na opinie o tych silnikach - bo promil w takich tematach to jednak o wiele za dużo :wink:

Problem z tymi tłokami polega na tym - że toyota mocno kombinowała z ich kształtem (budową komory wirowej), i odmian tych tłoków stosowanych w silniku 1KD jest kilkanaście. Więc jeżeli nawet faktycznie technologia została poprawiona od jakiegoś tam rocznika i numeru OEM tłoka - to na 99% nie da się dokupić takiego tłoka solo - bo nie będzie taki sam jak pozostałe trzy co mamy w silniku. Czyli by trzeba wymienić wszystkie cztery - plus zapodać właściwe do nich końcówki wtryskiwaczy. Cała impreza robi się więc droższa - niż zakupienie całego silnika z J15 po '14 roku. Lub wymienić jeden, taki jak był - i liczyć że ten nowy (leżak półkowy) trafi się bez wady :wink:

bastek3miasto
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2019, 12:10

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: bastek3miasto »

Panowie pytanie bo aktualnieproblem mam ze 120ka, podczas jazdy z predkoscia okolo 100km/h auto zaczelo nierówno pracowac jakby 3 cylindry paliły tylko zadnego dymu z wydechu tylko nierowna praca silnika jak wspomnialem terkot jakby....plastikowy nie metaliczny no i alladyn sie zaswiecil i spalonym olejem spod maski poszlo, auto wciaz stoi i czeka na naprawe, od czego zaczac poszukiwania?, byl bym wdzieczny za podpowiedzi

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: everybike »

Oczywiście ,że w hiluxach występuje - w anglojęzycznym necie najłtwiej właśnie o info o pękniętym tłoku w hiluxie. I w j9 również potrafił tłok strzelić. I żadnych objawów przed awarią nie było. Mam jeszcze tak silnik - poza pękniętym tłokiem jest super :)

DawidCobra
Posty: 25
Rejestracja: 03 sie 2019, 03:56

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: DawidCobra »

Witam

Ech bez zbędnych słów. Dwa poszły. Cena na razie 42 tys dobiję do 50 na pewno. Wklejam by szukający problem który występuje mieli to na uwadze. Bum i koniec. Jeszcze dojechał 14 km do domu.
IMG_0194.jpg
IMG_0194.jpg (22,32 KiB) Przejrzano 1575 razy
IMG_0195.jpg
IMG_0195.jpg (21,67 KiB) Przejrzano 1575 razy
IMG_0196.jpg
IMG_0196.jpg (21,03 KiB) Przejrzano 1575 razy
Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka



jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: jezus »

Ta cena 42tysie z dobiciem do 50... to za remont silnika ?.

DawidCobra
Posty: 25
Rejestracja: 03 sie 2019, 03:56

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: DawidCobra »

Remont silnika, wtryskiwacze nowe pompa, rozrząd .....

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka


RaKu69
Posty: 17
Rejestracja: 14 sty 2021, 09:26

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: RaKu69 »

DawidCobra pisze:
21 gru 2021, 14:31
Remont silnika, wtryskiwacze nowe pompa, rozrząd .....

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka
To nie opłacało się jednak kupić silnika ze 150-tki? Biorąc pod uwagę ceny zakupu silnika i modyfikacji sądzę, że powinieneś się zmieścić w 25-30 tysiącach.

kapec
Posty: 66
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: kapec »

No bez jaj...
ze 2 czy 3 lata temu kumplowi pękł tłok. Robota plus części 7.5 tys pln.Wiem, bo odbierałem od mechanika wóz i płaciłem.
Pamiętam, że nowe tłoki 4 szt, coś tam jeszcze z części chyba też było, głowica do obróbki, oczywiście komplet uszczelek, uszczelniaczy itd.
Skąd te 50...?

kapec
Posty: 66
Rejestracja: 21 cze 2012, 15:45
Auto: LC 120 2004
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: kapec »

A i jeszcze napisz który rok tej 120.
Podobno problem nie występuje w wozach starszych niż 2005. Ja mam 2004 i liczę po cichu, że się uda... ;)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: kylon »

Właśnie taki kończymy na to samo. W 25 się zmieścimy. Oczywiście wszystko zależy co poszło bo czasem szlifu nie da rady zrobić. 45 swego czasu kosztował nowy słupek w Toyocie.

DawidCobra
Posty: 25
Rejestracja: 03 sie 2019, 03:56

Re: Pęknięty tłok w d4d

Post autor: DawidCobra »

2007 - napiszę tak szanowni Koledzy i użytkownicy ,, ciapek" ( bo tak nazywamy landka) u mnie w rodzinie ma specjalne miejsce i...nie wiem jak to nazwać ogólnie to już chyba tylko styl bycia, wyprawy off road, natura i wół roboczy przy remontach a w niedzielę do Kościoła. Co do ceny napraw no cóż - Co trzeba to nowe. Ot I tyle.

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ