Zmiana przeznaczenia pojazdu

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Pomyłkowo to samo pytanie zamieściłem w innej sekcji.
Może ktoś jest na bieżąco?
Sytuacja jest następująca:
samochód zarejestrowany jako ciężarowy do 3,5 tony, na wyposażeniu mam oryginalny trzeci rząd siedzeń kpl z pasami zagłówkami.
Nie posiadam kratki/ przegrody za drugim rzędem siedzeń. Tak już kupiłem i myślę nad zmianą przeznaczenia pojazdu z ciężarowy pięć osób na osobowy osiem osób. Czy jest to możliwe i czy problemowe, czy w ogóle warto?
Przepisy się zmieniają obdzwoniłem kilka stacji okręgowych w moim mieście i każdy inaczej tłumaczy jakby inne przepisy były dla każdej stacji? Ktoś może jest na bieżąco w temacie i może podpowiedzieć?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: rolkos »

Nie wiem wg których przepisów zarejestrowany był jako ciężarowy. W 2011 zatrzymała mnie policja i jechałem samochodem osobowym zarejestrowany m jako ciężarowy to pierwsze co sprawdzali to kratka czy jest i czy nie jest atrapą. Nawet patrzyli czy przegroda sięga do podłogi. Zapytałem co by było gdybym nie miał kratki. Powiedzieli że zabierają dowód i idzie zgłoszenie do US. Zmiana z ciężarowego na osobowy była bezbolesna. Zdjęcie kratki, fv na usługę od kogoś kto ma uprawnienia na przebudowę pojazdów z tym do okręgowej stacji tam przegląd i opłata i dalej do komunikacji.

Sent from my M1S using Tapatalk

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Tak już kupiłem, dopiero przy rejestracji zobaczyłem, że ciężarowy. Kratki nie było. nie wiem jak poprzedni właściciele rejestrowali ale to jak by nie moja sprawa?. Słyszałem, że coś się pozmieniało w przepisach, i dla tego rozpocząłem temat.

AbuAliHussain
Posty: 84
Rejestracja: 04 paź 2016, 00:31
Auto: J120
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: AbuAliHussain »

Odpisałem ci w tym innym wątku :)
Ale jest tak jak pisze Rolkos.
Każdy sprzedający twierdzi, że nie ma problemu i jeździ tak i jest kontrolowany i nie ma problemów.
A guzik prawda!

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Ten sprzedający jeździł tak bo kratki nawet nie miał, dla tego nie zwróciłem na to uwagi. A przed kupnem byłem w autoryzowanej stacji Toyota w Koszalinie i też nie zwrócili uwagi na to.

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: Cruiser »

Z tą kratką to nasi rządzący więcej namieszali niż zdrowy człowiek w stanie jest pojąć. Ja też kiedyś kupiłem HZJ70 jako ciężarówkę. Kratki w nim nie było. Nawet nie było punktów mocujących taką kratkę. Zarejestrowany na 2 osoby. Któregoś razu na przeglądzie facet mnie spytał gdzie jest kratka, a ja mu, że w tym modelu pewnie tylko przed chłodnicą. Auto było sprowadzone z Holandii jako ciężarówka do wożenia truskawek ;-) i miało wszystkie dokumenty i przeróbki jakie wówczas były wymagane wg przepisów holenderskich (objętość przestrzeni bagażowej powiększona przez odstającą szybę tylną, dach z dostawką, maks ładowność) Tak przyjechało z Holandii i tak zostało zarejestrowane. Nikt pewnie tego w realu nie sprawdzał, bo jak z zachodu to "lepsze niż nasze". Diagnosta nic nie marudził, podbił dowód i finito. Kolejne 5 lat nikt o to nie pytał. W LC150 miałem np kratkę i 5 siedzeń w dowodzie. Po demontażu z siedzeniami nic nie było zmieniane. W innych osobówkach montowali jakieś stalowe ustrojstwo pomiędzy tylnymi siedziskami, żeby broń P.B. nikt tam nie siadł.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Tak dokładnie miałem w fokusie taki podłokietnik z tyłu na kanapie by nikt nie usiadł. Brzydal straszny. A bez kratki jeździłem parę lat nie świadomie, że jak jej nie ma to koniec świata. Kiedyś musiałem coś przewieź i zdemontowałem ją. A z montażem to roboty dużo więc nie montowałem, aż któregoś dnia na przeglądzie diagnosta zapytał gdzie ona jest mówię, że w garażu. Kazał zamontować! :evil:
Kiedyś też Ducato miałem i przerabiałem na osobowe, lat temu z 8. Tylko wtedy trzeba było iść do rzeczoznawcy samochodowego który to potwierdzał, że zamontowane zostały siedzenia.! Z upływem czasu przepisy też się pozmieniały.

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: KLOSZ »

Jakis czas temu robilem dokladnie te sama akcje. Toyka byla ciezarowa na 5 osob, kupiona na firme w leasingu. Po zakonczeniu leasingu podjechalem do stacji diagnostycznej i dowiedzialem sie, ze mam zalozyc siedzenia, wyjac krate i przyjechac do nich. Tak zrobilem. Gosc sprawdzil, czy do kazdego miejsca jest zaglowek i pasy po czym wystawil mi zaswiadczenie o zmianie przeznaczenia pojazdu. Teraz mam osobowke na 8 osob (2 + 3 + 3) :)

Nastepnie do Wydzialu Komunikacji z tym papierem, dowodem rej i karta pojazdu - jakas tam oplata i zalatwione.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Dokładnie taką samą sytuację mam. W tym roku to robiłeś?

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: KLOSZ »

Nie, jakies 2-3 lata temu zdaje sie. Ale mysle, ze w tym zakresie sie wiele nie zmienilo. Podjedz na poczatek do diagnosty na jakiejs Okregowej Stacji Kontroli Pojazdow i pogadaj. Bo zdaje sie, ze do zmiany przaeznaczenia pojazdu to musisz zrobic przeglad na okręgowej, a nie pierwszej lepszej SKP.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Tak wiem, że tylko na okręgowej. Słyszałem, że nie wszyscy diagności znają temat i mówią, że się nie da.

ar2r
Posty: 63
Rejestracja: 16 paź 2014, 05:18

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: ar2r »

Ja potrzebowałem faktury na przywrócenie osobowego. Toyota wystawiła na jakąś drobną kwotę . I wydział komunikacji.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Ok teraz mogę się podzielić informacjami:
Zmiana przeznaczenia pojazdu z ciężarowego 5 odobowego na osobowy 8 osób.
Pierwsze co to zdemontowano przegrodę przestrzeni bagażowej i dolozono dodatkowy rząd siedzen(osoby 3) wyposażono w pasy bezpieczeństwa dla trzech osób. Wszystko to może zrobić firma która posiada w swoim kra odpowiedni wpis o możliwości dokonywania zmian konstrukcyjnych. Diagnosta w stacji okręgowej ( bo tylko taki może ) robi dokumentacje zdjęciowo opisową i wpisuje nowe parametry naciski itp i wydaje zaświadczenie, ze pojazd ponownie spełnia warunki techniczne w jakich został pierwotnie wypuszczony z fabryki, z tymi dokumentami idziemy do um wydział komunikacji płacimy : 215 zł diagnosta i 78 chyba um dowód tymczasowy dostałem i teraz czekam na stały.
To tyle co mogę powiedzieć.

Awatar użytkownika
krystusg
Posty: 246
Rejestracja: 04 cze 2017, 21:11

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: krystusg »

Dowód stały odebrany.
Czyli wszystko co pisałem post wyżej jest w 100 proc skuteczne.

Awatar użytkownika
KLOSZ
Posty: 214
Rejestracja: 19 sty 2010, 09:57
Auto: J120 + 1KD-FTV + 6MTM
Kontakt:

Re: Zmiana przeznaczenia pojazdu

Post autor: KLOSZ »

Wszystko się zgadza. W Łodzi było dokładnie tak samo, za wyjątkiem takim, że stacja w której byłem miała uprawnienia do zmiany i...wystawili za tę usługę fakturę, a zdemontować kratkę, założyć fotele i dokręcić uchwyty pasażerów pod sufitem (pasy miałem założone) miałem sam przed zrobieniem dokumentacji zdjęciowej.

ODPOWIEDZ