Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie ...

Moderator: luk4s7

rpp
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:04

Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie ...

Post autor: rpp »

Coraz bardziej po głowie zakup LC120. Auto z przeznaczeniem w 90% pod rodzinną turystykę off-road typu Albania, Rumunia, itp. (+ jakieś pojeżdżenie w terenie wokół komina ale bez specjalnego topienia po klamki w błocie).

Koniecznie automat (bo obecnie mam automat i nie wyobrażam sobie innej skrzyni). Tylko budżecie jakim dysponuję jest to auto z pogranicza 2004-2005r, czyli akurat albo końcówka aut ze skrzynią 4-ro biegową albo początek aut z 5-cio biegowym automatem.

Domyślam się, że 5-cio biegowy automat będzie pewnie palił trochę mniej ale czego się spodziewać względem starszej skrzyni?
Zależy mi na tym, żeby automat dawał radę w terenie (teraz mam LR Disco 2 w automacie więc to będzie dla mnie punktem odniesienia) ale także żeby był w miarę cichy przy prędkościach 120-140km/h (więcej biegów = niższe obroty więc zakładam, że 5tka będzie cichsza).

Czy są jakieś konkretne plusy/minusy poszczególnych skrzyń?

Na razie szukam 5-cio biegowego automatu ale może nie powinienem się aż tak upierać i raczej poszukać po prostu zdrowego/zadbanego egzemplarza?

Darek...
Posty: 105
Rejestracja: 15 sie 2013, 10:58
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: Darek... »

jak porównałem ... to uparłem się na piątkę :mrgreen:

mateus
Posty: 51
Rejestracja: 17 lut 2010, 21:27
Auto: TLC J120 d4d
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: mateus »

Na razie szukam 5-cio biegowego automatu ale może nie powinienem się aż tak upierać i raczej poszukać po prostu zdrowego/zadbanego egzemplarza?
Moim zdaniem piątka lepsza, ale zakładając ograniczenia budżetowe, raczej skupiłbym się na szukaniu możliwie najlepszego egzemplarza a kryterium skrzyni odsunął bym na drugi/dalszy plan.

AbuAliHussain
Posty: 84
Rejestracja: 04 paź 2016, 00:31
Auto: J120
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: AbuAliHussain »

Głowy nie dam, że piątka będzie cichsza, bo patrząc na ostatnie przełożenie to chyba 4 ma nieznacznie niższe.
Ale piątka będzie bardziej oszczędna zwłaszcza w mieście.
Miłą opcja w 4 biegowej jest bagnet do sprawdzania stanu oleju, czego nie ma nowsza skrzynia.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: LEX »

Stara czterobiegowa skrzynia jest prostsza, jest zasilana zwykłym dexronem po 12zł za litr (versus T-IV lub WS za kupę szelestów). Końcowa rozpiętość przełożeń jest bardzo podobna, więc ja bym wybrał czterobiegową. No i czwórka jest tańsza i ma prostszą elektronikę z tego co pamiętam.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: kylon »

Jeśli wyznacznikiem jest cena oleju wymienianego raz na kilka lat to faktycznie jest to argument za czterobiegową. W zasadzie to musimy się cofnąć do ery kamienia łupanego bo oleju wtedy nie było zatem nic nie kosztował. To były czasy. Koło bez opony itp.
A wracając do konkretów to ani elektronika skrzyni ani sama skrzynia Toyotowska nie jest elemntem awaryjnym w dużym stopniu. Zazwyczaj problem tkwi w konwerterze który jest i tu i tu oraz międzyosiówce w reduktorze. Przy czym nie aż taki to kłopot w porównaniu z J9. Toyota i tak nie przewiduje wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów co oczywiście jest głupotą. Nie mniej jednak większość samochodów pod skrzydłami ASO jeździ na starym przepracowanym oleju i jeździ.

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: Meris »

ale odlonczy wenzy chlodnicy automatu ir pszependziz na swiezy olej mozliwo jaka na strszych Aisin ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: kylon »

Meris. Ta skrzynia ma korek spustowy i nalewowy ;-). Nie trzeba nic kombinować z wężami ;-)

rpp
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:04

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: rpp »

Na pewno cena oleju nie jest dla mnie wyznacznikiem.

Bardziej chodzi mi o to czy któraś ze skrzyń jest mniej/bardziej awaryjna (z odpowiedzi kylona wynika, że nie) i to co mnie bardzo interesuje to kwestia ogólnie rozumianego komfortu (głośność przy wyższych prędkościach, płynność zmiany biegów, itp.) i lepszego/gorszego radzenia sobie w terenie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18026
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: kylon »

Ani jedna ani druga nie stanowi problemu. Wiadomo że nowsza jest bardziej elastyczna jeśli chodzi o zmianę biegów. Jeden bieg więcej. W terenie i tak zazwyczaj pracuje na pierwszych dwóch.

AbuAliHussain
Posty: 84
Rejestracja: 04 paź 2016, 00:31
Auto: J120
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna 4 vs 5 biegów - wady/zalety/opinie

Post autor: AbuAliHussain »

Które są trochę lepiej zestopniowane niż w 4 biegowej.
Ja mam 4.

ODPOWIEDZ