Zestaw głośnomówiący do LC120

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
szymano
Posty: 109
Rejestracja: 16 cze 2011, 00:33
Auto: Land Cruiser 120, Land Cruiser V8
Kontakt:

Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: szymano »

Witam,
w mojej Toyocie od długiego czasu nie działają płyty CD. Czas najwyższy zamontować zestaw głośnomówiący.
Szukam informacji czy ktoś coś takiego montował. Zależy mi również na słuchaniu muzyki z telefonu, kablu AUX i najlepiej aby móc podłączyć zewnętrzny dysk pamięci z muzyką.


Obrazek

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Kwieczor »

przejrzyj sobie wątki o RADIO 2DIN - na przykład:
http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... in#p134865" onclick="window.open(this.href);return false;
albo:
http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... in#p143333" onclick="window.open(this.href);return false;

masz przegląd uwag związanych z doborem, montażem, przekrój polecanych urządzeń.

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: jjb »

Ja po latach ćwiczenia różnych zestawów zainstalowałem sobie Parrota MKi9200. Ma wszystko co trzeba i jeszcze więcej :)

Awatar użytkownika
szymano
Posty: 109
Rejestracja: 16 cze 2011, 00:33
Auto: Land Cruiser 120, Land Cruiser V8
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: szymano »

A jak zainstalowałeś urządzenie razem z oryginalnym Toyoty wzmacniaczem?

Dec
Posty: 13
Rejestracja: 22 cze 2020, 23:34

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Dec »

Odświeżam temat,
Jaki konkretnie zestaw jakiej firmy obsłuży dobrze nagłośnienie w lc 120 - muzyka ze spotify z telefonu, plus rozmowy telefoniczne.

Zależy mi na jakości dźwięku:)

Jakieś kruczki, sposób montarzu?

Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Beduin »

Ja też u siebie mam Parrota i jest ok. On ma własny wzmacniacz ale dobrze gra.
Zestaw głośnomówiący działa chyba nie najgorzej bo jednym rozmówcą przeszkadza a innym nie. Choć może to być podyktowane prędkością auta i tym samym głośnością w środku kabiny.
Spotify działa. Można podłączyć muzykę z USB i aux.
Mnie tylko wkurza ekran od Parrota bo jak dla mnie mogłoby go nie być.

Dec
Posty: 13
Rejestracja: 22 cze 2020, 23:34

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Dec »

Mam pytanie dot. Parrota MKi9200. Kupiłem używke, rozumiem ze żeby podłączyć muszę jeszcze kabelek kupić najlepiej który mi to bezinwazyjnie połączy ( radio mam z nawigacją orginalne )
Coś takiego?
http://www.bartex-caraudio.pl/product_i ... 5&osCsid=1

Czy może macie schemat połączenia kabli jakbym to chciał jednak polutować?

Pytanie dodatkowe, czy skoro w wiązce parrota jest 8 pinów odpowiedzialnych za dźwięk to nie wykastruje mi to części głośników? Czy nadal będą działać wszystkie razem z wooferem?

Pozdrawiam:)

Dec
Posty: 13
Rejestracja: 22 cze 2020, 23:34

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Dec »

Parrot mki9200
Kabelek z linku powyżej
Po podłączeniu parrot nie wyłącza się z kluczyka, trzeba ukraść +po stacyjce np. z zapalniczki
Kabel i parrota łączy się do wzmacniacza pod fotelem kierowcy.
Niby wszystko działa, ale niestety działają z parrota tylko niskotonowe głośniki bez woofera w bagażniku i bez wysokotonowych:/ dźwięk pozostawis wiele do życzenia....
Czy ktoś z Was opękał ten problem?
Czy można podłączyć parrota do radia bezpośrednio kablami line out z parrota do radia np zamiast zmieniarki?
Czy ma ktoś może schemat instalscji, opisy kostek z radia?

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: stachu_l »

Może da się to jakoś zrobić ale to nie musi być proste.
Toyota używa do komunikacji z wyświetlaczem (nawigacji i innych systemów) protokołu AVC-LAN. Ktoś kiedyś budował odtwarzacz MP3 do Corolli udając zmieniarkę CD. Przy okazji powstał jakiś opis AVC-LAN i driver do Linux'a: https://elinux.org/AVC-LAN.
Tu opis projektu: http://www.softservice.com.pl/corolla/avc/

Aby "wyświetlacz" przesłał sygnał z wejść od CD na wyjścia do wzmacniacza trzeba udawać taka zmieniarkę i się aktywować, dodatkowo w tym czasie nie słuchasz radia tylko to co sam wysyłasz na linie bo "wyświetlacz" (centralka sterująca audio) "myśli", że odtwarzasz CD.
Obawiam się, że system nie do końca jest gotowy na urządzenie które w czasie słuchania radia nagle je ściszy i wprowadzi własne komunikaty. Ma on wejścia mute do wyciszania ale nie powoduje to przesłania sygnału z wejść np CD na wyjście tylko wszystko ścisza.
O tym, że istnieje jakaś przeszkoda w tej dziedzinie może świadczyć połączenie fabrycznej nawigacji - sygnał głośnika w drzwiach kierowcy (wyjście ze wzmacniacza pod fotelem) biegnie do nawigacji (pod fotelem pasażera) i dopiero do głośnika w drzwiach (tego głównego czyli nisko-średnio tonowego). Nawigacja ma jeszcze połączenie do sygnału MUTE we wzmacniaczu więc jak wygłasza swoje komunikaty ścisza wszystko i sama wysyła sygnał do głośnika z pominięciem wzmacniacza (ma pewno własny wbudowany wzmacniacz na jeden głośnik). Komunikat pojawia się tylko w głośniku kierowcy.
Obawiam się, że Parrot zrobił to podobnie, może obsługuje więcej głośników - np stereo - drzwi przednie lewe i prawe ale nie koniecznie tył
Rozmowa telefoniczna jest z zasady ograniczona do pasma 300-3300 Hz (próbkowanie 8kHz, 8 bit i jeszcze kompresja w kanale GSM z 64kb/s do 9.6kb/s) więc głośnik wysoko-tonowy nie jest potrzebny do rozmowy.
Jeżeli chcesz używać tego do słuchania muzyki to chyba nie ta droga.
Schematy są dostępne na https://www.toyota-tech.eu/ ale są płatne - chyba ciągle 3 Euro z godzinę. Ponieważ cały schemat to wiele plików PDF to trzeba mieć trochę wprawy aby je wszystkie ściągnąć w godzinę.

Arteles
Posty: 15
Rejestracja: 17 maja 2020, 17:45

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Arteles »

Mialem zestaw Parrota zainstalowany w aucie. Po usunieciu jego wszystkich elementów radio gra jedynie na wooferach w przednich drzwiach i tych szerokopasmowych z tyłu. Sredniotonowe i tweetery nie grają. Nie działa też Fader. Potwierdza się chyba to , że Parrot wycina górne pasmo. Myślałem że to domowy montaż zestawu glosnomowiacego tak zdewastowane.dzwiek a to wymagająca instalacja audio Toyoty.

Szukam pomocy jak wrócić do instalacji fabrycznej, do stanu z przed Parrotem .

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: stachu_l »

Tak dla ścisłości Parrot nic nie tnie co najwyżej instalator tnie za dużo drutów.
Patrząc na obrazki montażu zestawu z instrukcji to Parrot obsługuje 4 głośniki L/P Przód i L/P Tył. LC120 ze wzmacniaczem pod siedzeniem kierowcy ma wyprowadzone sygnały do głośników L/P Przód niskotonowe, L/P Przód wysoko/średnio-tonowe, L/P Tył, L/P woofer w bagażniku (przyjmuje oba kanały L/P i sam sobie z nimi radzi). Obawiam się, że przy montażu Parrota sygnały których w nim brakowało zostały wycięte lub rozłączone aby tymi głośnikami nie docierał dźwięk z radia gdy gra Parrot.
Należy przywrócić oryginalne połączenia.
Jeżeli Parrot był instalowany bez cięcia oryginalnych kabli tylko przez dołożenie specjalnego kabelka to trzeba go wywalić. Jak jest wywalony to trzeba zobaczyć czy gdzieś nie została rozpięta kostka to przednich wysokotonowych i woofera - np gdzieś w drzwiach/bagażniku albo po drodze od wzmacniacza.
Jak kable zostały ucięte to trzeba lutować albo inaczej skutecznie połączyć - np izolowaną tulejką do łączenia przewodów przez zaciskanie.

Arteles
Posty: 15
Rejestracja: 17 maja 2020, 17:45

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Arteles »

Czy brak sterowania.przod /tyl to też może być efekt pozostałości instalacji po zestawie Parrot? Bez rozkręcenia polowy tapicerki nie obejdzie się. A miało być plug'n play. :-)

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: stachu_l »

Gdzieś mi zapodziała się w głowie informacja o sterowaniu przód/tył - trochę dziwne ale może ktoś tak to rzeźbił, że podłączył wszystkie działające głośniki pod sygnał przednich a sygnał tylnych podobnie jak woofer'a i wysokotonowych sobie wisi. To było by partactwo bo Parrot posiada 4 kanały, dwa do przodu i dwa do tyłu więc po co łączyć wszystko do przodu?
Czy widać jakieś pozostałości po instalacji Parrot'a np w rejonie wzmacniacza pod fotelem?
Gdzie było robione to plug'n play? Czy po prostu wyciągnięto Parrot'a i wstawiono wtyczkę zworkę czy też został zdemontowany wspominany wcześniej dedykowany kabelek. A może w twojej wersji nie było dedykowanego kabelka tylko rzeźba na drutach - też powinno być widać jakieś cięcia i łączenia na wiązkach przy wzmacniaczu.
Jak są jakieś podejrzane cięcia i łączenia to trzeba je zbadać.

Arteles
Posty: 15
Rejestracja: 17 maja 2020, 17:45

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: Arteles »

Dzięki za odpowiedź.

fabryczne radio z Parrotem grało fatalnie a ponieważ w planach był zakup czegoś na Androidzie to nikt się zajmował tą fatalna jakością, Bardziej zrzucone zostało to na niższą wersję. wyposażenia lub biedniejszą instalację. Przyszedł czas instalacji nowego radia i okazało się że głośniki wciaz fatalnie grają jak wcześniej już opisałem plus problem z front /rear. Brak dźwięku z głośników sugerował ze mogą one być uszkodzone, zwyczajnie spalone. Problem z faderem jednak zastanawiał mnie i zacząłem szukać trochę po necie. Do chwili kiedy nie znalazłem tego wątku o instalacji zestawu Parrot.
Co do samej instalacji (okablowania) po usunięciu Parrota. Nie widzę żadnego majstrowania przy kostkach przy wzmacniaczu. Natomiast pod deską rozdzielczą istna pajeczyna białych przewodów, nie wyglądająca na instalację fabryczną. . Ten wyrzucony Parrot to chyba była wersja CK 3200.
Dodatkowo w aucie byla tez dołożona niefabryczna nawigacja (w.schowku stacja sterujący, na desce wyświetlacz) która też wywaliłem. Nigdy jej nie użyłem i nie wiem czy dawała jakieś komunikaty przez system audio Toyoty.

Zatem powrót do stanu fabrycznego pewnie rozwiąże mój problem plus oczywiście sprawdzenie niegrajach głośników.

legend
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2019, 18:19

Re: Zestaw głośnomówiący do LC120

Post autor: legend »

Ja mam emulator zmieniarki, który się łączy z telefonem przez Bluetooth i rozważam dodatkowo podłączenie zestawu głośnomówiącego Bury/Nokia/Parrot.
Moje doświadczenia z Corolli są takie, że zestaw HF się wpina w tor audio między jednostką sterującą a wzmacniaczem. Zalety tego rozwiązania są takie, że HF sam ścisza to co akurat "leci" i przełącza na rozmowę. Wadą jest to, że nie ma kontroli nad ustawieniami audio (głośność, przód/tył, l/p, korekcja itp.). Głośność można sobie ustawić przez HF. Aby tak podłączyć HF wystarcza "tani" kabel - adapter do zwykłego radia (https://allegro.pl/oferta/adapter-zlacz ... 9104078180).

ODPOWIEDZ