Czy warto inwestować w łańcuchy

Moderator: luk4s7

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Remiołek »

Hehe, jednak rzadko zaglądam- mój ulubiono-żywotny temat. Ale swoje 5 centów wcisnę. Uważam łańcuchy za normalne wyposażenie mojego auta zimą. Wynika to zdecydowanie z miejsca, w którym mieszkam. Choć myślę, że jak, nie dajcie Bogowie, wylądował bym w mieście na stałe (trzy razy za lewe ramie tfu, tfu, tfu) też bym je woził na pace. Tamtą zimę przeganiałem na jednej parze, a na tę kupiłem już drugą. I od razu mi się morale podniosło. Czyli szczerze namawiam na zakup łańcuchów.

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Pyrka »

Po prawdzie nie mam dylematu na którą oś montować łańcuchy, bo napędzana jest u mnie tylko jedna, ale łańcuchy wożę ze sobą. W bardzo ciężkich warunkach auto bez łańcuchów nie jedzie albo są problemy, z łańcuchami jeździ bez problemów. Tej zimy na łańcuchach przejechałem koło 600-700 km; z lenistwa, kiedy do przejechania jest krótki odcinek po asfalcie nie zdejmuję ich - oznak zużycia nie zaobserwowałem. Nie przekraczam, zgodnie z instrukcją, 50 km/h. Łańcuchy są austriackie, Pewag, łatwy montaż w około 2 minuty bez konieczności ponownego naciągania - mają mechanizm samonapinania. Droższe od hipermarketowych, mam nadzieję, że dłużej wytrzymają. Już chyba gdzieś pisałem o tych łańcuchach :|
Załączniki
pewag.jpg

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

No dobra ale czy ktoś zakladał do LC120 lańcuchy. Bo mam pytanie która oś jezeli mamy tylko jeden komplet łańcucha

Zyzol
Posty: 347
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:36
Auto: KDJ 95
J15
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Zyzol »

w instrukcji do 90 napisali "łańcuchy zakłada się na koła tylne, możliwie najciaśniej. Nie zakładać łańcuchów na koła przednie. Po przejechaniu 0.5-1.0km należy je powtórnie dopasować"
są też rozmiary łańcucha do seryjnych opon

kmltyr88
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:54
Auto: lc 120

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: kmltyr88 »

Miałem takie złote przemyślenia i doszedłem do wniosku, że na tył lepiej jednak...

1)Przednie koła robią ślad (przy poruszaniu się do przodu) i ubijają nieco śnieg. Tylne idą ich śladem i skutecznie odpychają się w łańcuchach po lekko ubitym śniegu, więc mamy trakcję.
2)Gdyby założyć na przód, a na tył nie, to przód mielił by w kopnym śniegu szybko się zapadając w dół, zaś tył by nie pomógł bo po ubitym już trochę śniegu ślizgał by się.
No chyba że jedziemy na wstecznym;)
Trzeba jednak pamiętać że na asfalcie , gdy jest ślisko, nasze hamowanie nie będzie tak skuteczne z łańcuchami z tyłu, jak z przodu.

Nie jestem ekspertem, ale takie mam właśnie przemyślenia. Pozdro...

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

Niezle przemyślenia , ja mam w związku z tym tematem inne . Powiem szczerze , myslałem że odpowiedź będzie szybka i konkretna np "mam 120 i jeździłem na łańcuchach najlepsze rozwiązanie to jeden łancuch z przodu a drugi z tyłu sprawdziło się doskonale" A tu się okazuje że niestety 120 raczej w zimę stoją w garażu, ale nic jak wypróbuję to opiszę wrażenia .

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: consigliero »

Właśnie jestem w górach w rejonie Wielkiej Raczy , wyjazd 400 m stromo pod górę nie jest problemem , na zimówkach. Zjazd musi odbywać się na najmniejszym biegu z włączonym DAC, próba zatrzymania w miejscu w pewnych miejscach kończy się sanną.Gdybym wtym miejscu miał A/T to jazda byłaby spokojniejsza ze względu na terenowy bieżnik. Gdybym jak kolega Remik musiał zawsze wyjachać to pewnie zainwestowałbym w łańcuchy , ale okazjonalnie w tym momencie nie mam parcia na zakup łańcuchów. Zakładanie łańcuchów na asfalt też bym sobie odpuścił , mając zimówki i napęd na 4 koła .To jest opinia z mojej pozycji, ja nie muszę gdzieś dojechać za wszelką cenę. Będąc kiedyś w alpach francuskich byłem zmuszony do założenia łacuchów, ale auto było z napędem na jedną oś i tak po przejechaniu kilku kilometrów je ściągnąłem , jadąc wolniej też bym sobie poradził. Tylko w jednym momencie miałem konieczność użycia łańcuchów, na oblodzonym parkingu gdy koło wpadło w studzienkę, gdyby ktoś był do pomocy to byśmy je wypchnęli , ale byłem sam i łańcuchy były jedyną opcją (wpadło kolo osi napędzanej).
PozdrawiaM

Sławek
Posty: 204
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:36
Auto: land 120 2006
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Sławek »

Czy macie jakieś doświadczenia z firmą Jope - czy pękają , czy rysują felgi , czy łatwo sie je zakłada . Bo jednak bym coś kupił mimo że podwarzacie konieczność zakladania ale jak pojadę np w Czech albo włochy to może być nakaz założenia i co ja wtedy zrobię ? No jest opcja drut węzełkowy gdzieś czytałem że jest na wszytsko.

Gniew
Posty: 138
Rejestracja: 28 lut 2017, 19:00
Auto: LC120 D4D

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Gniew »

Witam.
Odgrzeje kotleta. Szykuje mi sie sylwester w terenie w gorach. Bedzie troche jazdy i trzeba miec lancuchy.
Posiadam 120 (kola 265/65 R17).
Czytalem rozne wypowiedzi i mam metlik w glowie. Chce kupic 2 komplety, ale nietorzy pisza, ze na przod nie wejda czy cos moga uszkodzic (nie pamietam dokladnie).
To jak to jest? Kupowac 2 komplety czy 1 tylko na tyl?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: rolkos »

Zależy od tego jak będziesz używał. Do podjazdu pod górkę gdzie jest ubity śnieg na drodze, jedna oś wystarczy. Jeśli droga leśna i podjazdy to polecam obie osie.
Do 120 da radę założyć łańcuchy także na przód. U mnie łańcuch PEWAG (grube oczka) czasem otarł się o górny łańcuch (jeśli krzywo założyłem). nie grozi to jakimiś szkodami.
Jedyna poważniejsza awaria to jak przy dużym mrozie po założeniu nie sprawdziłem dokładnie i łańcuch się rozpiął (od razu po ruszeniu), po czym zerwał przewód hamulcowy. Tu niezależna sprawa od samochodu (łańcuchy PEWAG Austro mają haczyki którymi się je łączy), z tyłu czy w innym samochodzie efekt mógł być taki sam.

Gniew
Posty: 138
Rejestracja: 28 lut 2017, 19:00
Auto: LC120 D4D

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Gniew »

rolkos pisze:
16 paź 2022, 22:11
Zależy od tego jak będziesz używał. Do podjazdu pod górkę gdzie jest ubity śnieg na drodze, jedna oś wystarczy. Jeśli droga leśna i podjazdy to polecam obie osie.
Do 120 da radę założyć łańcuchy także na przód.
dzieki za szybka odpowiedz.
Sylwester w terenie, wiec lancuchy potrzebne na drogi lesne. To dobrze, ze da sie zalozyc na przod. Kupie wiec 2 komplety.
Planuje zakup w opony-4x4.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: rolkos »

Zwróć uwagę żeby nie było elementów plastikowych (tak niektóre nawet markowe łańcuchy takie mają). Przy mocniejszym bobrowaniu potrafi to pękać. Przećwicz też zakładanie przed wyjazdem :)

Gniew
Posty: 138
Rejestracja: 28 lut 2017, 19:00
Auto: LC120 D4D

Re: Czy warto inwestować w łańcuchy

Post autor: Gniew »

rolkos pisze:
16 paź 2022, 22:47
Zwróć uwagę żeby nie było elementów plastikowych (tak niektóre nawet markowe łańcuchy takie mają). Przy mocniejszym bobrowaniu potrafi to pękać. Przećwicz też zakładanie przed wyjazdem :)
jakies tam plastikowe elementy ma https://opony-4x4.pl/osprzet-off-road/l ... -off-road/
Co sadzisz o tych lancuchach? U mnie wychodzi z rozmiaru Nr. 255

ODPOWIEDZ