Czy J12 ma stały napęd 4x4

Moderator: luk4s7

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: consigliero »

Będąc u znajomego w Oscadnicy miałem dostęp do dosyć pokaźnej biblioteczki archiwalnych magazynów o tematyce samochodowej , jeden z artykułów szczególnie mnie zainteresował i postanowiłem go przypomnieć , mam też PDF ale n ie poradziłem sobie z wklejeniem

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Jestem tym bardziej dumny że na końcu strony 3 pada zdanie " o topowych wersjach wyposażenia .." co odnosi się pośrednio do mojego auta , może nie kwestii wyposażenia, ale w odniesieniu do zastosowanej techniki w napędzie. 8)

PozdrawiaM

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: kylon »

Ale żeś zapodał starego archiwala z moją reklamą :shock:

Awatar użytkownika
rafdur
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2011, 17:01
Auto: LC120
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: rafdur »

Witam,

jak to jest z tym napędem w TLC - od niedawna posiadam model z 2004r, manual, 3.0 163KM.

Teoretycznie wszyscy mówią, że nie było takiej wersji z dołączanym napędem, ze wszystkie posiadały stały 4x4.

Ostatne śniegi w moim przypadku pokazały jednak, że przy dodaniu gazu w trakcie skręcenia tył mi niebezpiecznie uciekał - w tym momencie pierwszy razm zapaliła się żarówka w mojej głowie, czy napewno jest 4x4.

Po tym doświadczeniu przeprowadziłem test, polegający na ostrym ruszeniu na śniegu i sprawdzeniu które koła bedą się kręcić w miejscu, wyniki następujące:
4H - jedynie tylnie
4HL - wszystkie

Powyższe doświadczenia sugerowałyby, że w moim modelu na stałe napęd jest na tył, a dopiero przestawienie na 4HL dołącza przód.

kmltyr88
Posty: 85
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:54
Auto: lc 120

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: kmltyr88 »

W pozycji 4H centralny dyfer jest odblokowany i standardowo 70% momentu trafia na tylną oś (Torsen), a 30% na przód. Dyferencjał może w jakimś stopniu zmieniać te wartości (przynajmniej powinien), ale zawsze preferuje tył. Dlatego może uciekać na zakrętach. W pozycji 4HL masz pewnie zablokowany centralny dyfer i dlatego na obie osie trafia zawsze 50% co widać gołym okiem przy takim teście. Z tego co mi wiadomo nie było wersji z rozłączanym napędem, a na pewno nie w PL.
Oczywiście zakładam że wszystko w Twoim aucie jest sprawne :wink:

Kameleon

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Kameleon »

kmltyr88 pisze:Z tego co mi wiadomo nie było wersji z rozłączanym napędem, a na pewno nie w PL.
Były wersje Part Time J12 ( sam miałem takie auto LJ120) produkowane na rynki arabskie i afrykańskie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Transporter
Posty: 141
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:20
Auto: KDJ 120
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Transporter »

Zgadzam się w 100% z Waszymi obserwacjami. Jako świeży posiadacz LC 120 też zastanawia mnie rozdział napędu pomiędzy przód i tył. Bo faktycznie przy szybszym dodaniu gazu w momencie wyjścia z zakrętu, następuje delikatny uślizg tyłu ( po czym załącza się VSC, słychać pikanie) co daje wrażenie jazdy autem tylnonapędowym

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Husky »

rafdur pisze:
4H - jedynie tylnie
4HL - wszystkie

.

a z ciekawości zapytam

o ile 4H to mogę zrobić

ale

jak zrobić 4HL ?

u mnie się nie da, a może nie umiem albo nie wiem

mogę : DH, DL, 4H, 4L i tak dalej w dół do LL

Rafi
Posty: 897
Rejestracja: 17 cze 2009, 15:49
Auto: VZJ90, KDJ120
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Rafi »

rafdur pisze: Ostatne śniegi w moim przypadku pokazały jednak, że przy dodaniu gazu w trakcie skręcenia tył mi niebezpiecznie uciekał -
WHAT??? Tył Ci BEZPIECZNIE uciekał, każde inne zachowanie jest bardziej niebezpieczne- podsterowność i najgorsze z możliwych czyli uślizg w podobnym stopniu tylnej i przedniej osi- dosyć często w dużych i ciężkich autach z 4x4. Im bardziej ślisko tym takie zachowania są bardziej niebezpieczne. Nie ma łatwiejszej do opanowania utraty przyczepności w aucie 4x4 niż nadsterowna. Cieszyć się, bo jest to intuicyjne zachowanie i jest z tego fun :wink:

Ale ja nie o tym. To już któryś z kolei temat o niby part-time napędzie w J9 czy J12. Wnioski zawsze są takie same. Kameleon napisał całą prawdę. Były takie na Bliski Wschód, Afrykę. Ale Wy ich nie macie, macie full-time 4x4. Jak wszystkie J9 i J12 na Europę.

Kameleon

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Kameleon »

Rafi pisze:Kameleon napisał całą prawdę. Były takie na Bliski Wschód, Afrykę. Ale Wy ich nie macie
Rafi, dziękuję za poparcie :D
Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie centralnego dyferencjału Torsen w J12.
Kolega kmltyr88 napisał że dzieli on moment obrotowy w stosunku aż 30/70 :?:

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: consigliero »

Tytuł był prowokacją a rzeczywistą intencją była chęć podzielenia się znalezionym artykułem . Czytając uważnie można się dowiedzieć zarówno o dostępności J12 z dołączanym przednim napędem jak i o suchej informacji technicznej dotyczącej podziału mocy pomiędzy osiami. Logicznym jest dla mnie że może być różnica rozdziału mocy pomiędzy osiami i być może nawet 70/30 ale w tekście tkwi informacja o symetrycznym podziale , czyli po równo . To ostatnie stwierdzenie być może odnosi się do sytuacji gdy mamy zablokowany torsen .
PozdrawiaM

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Husky »

to jak włączyć 4HL ??

WojtekJ120
Posty: 70
Rejestracja: 31 sty 2012, 17:33
Auto: J120
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: WojtekJ120 »

bokiem ja stawia bo masz lsd czyli szpere z tylu most o ograniczonym uslizgu - w bmw mialem taki a tam naped sam rwd to na sniegu i kiepskiej zimowce caly czas bok...
W takim aucie jest o wiele lepiej i tak jak juz kolega napisal tak sie auto ma zachowywac !

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: consigliero »

Właściciele Toyot -łączcie się !
Co to była za impreza , gdzie i kiedy się odbyła?
Przynajmniej jedna osoba na forum powinna to wiedzieć na 100% być może jest też tutaj były albo obecny właściciel krótkiej 90 , niebieskiej ze snorklem w rejestracji ostatnie znaki to najprawdopodobniej C021
To w ramach przeglądania archiwaliów , a nie mam pod ręką skanera tylko aparat.

PozdrawiaM
P.S. nagrodą jest słowackie piwo.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: consigliero »

And the winner is... ja

Obrazek

Prezes nie podpisze acta to mam jeszcze historię toyoty cz 1 i hzj 78

Rafi
Posty: 897
Rejestracja: 17 cze 2009, 15:49
Auto: VZJ90, KDJ120
Kontakt:

Re: Czy J12 ma stały napęd 4x4

Post autor: Rafi »

Niebieska, krótka, ze snorkelem to może być moja... ale u poprzedniego właściciela :mrgreen: Miała wtedy metalowy zderzak na przodzie na 100% (nie wziąłem go bo ważył tyle co ze dwa zderzaki ARB i kosztował 3 koła...). Może też metalowy na tyle, zabity tylny zawias (holowała quady) i ksenony, ale tego już chyba nie widać :)

ODPOWIEDZ