HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
portokales
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2011, 00:35
Auto: HDJ100
Kontakt:

HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: portokales »

czy ktoś miał taki przypadek:
po przełączeniu (zgodnie z zasadami przy N) przekładni z reduktorem na L - po ponownym włączeniu na H kontrolka pomarańczowa blokady mechanizmu międzyosiowego pali się i jest załączony...
próbowałam jechać do przodu - tyłu, skręcając do tyłu - ale nie rozłącza się
próbowałęm włączać / wyłączać - dalej nic
mam dżwignię reduktora na H i palącą się lampkę
wygląda na to że albo coś mechanicznie nie zaskakuje albo przy "sterowaniu" elektroniką
mieliście taki problem? czy to się powtarza?
nawet nie mogę za bardzo pojechać do serwisu żeby nie skręcać za mocno

PS.
Próbowałem przy włączonej blokadzie załączyć też blokadę RR ale tylko mruga na czerwono i chyba się nie zapina bo nie pali się ciągłym światłem

Macie jakieś pomysły? Dzięki

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: lucjan »

Ja mam jedynie tak, że międzyosiowa blokada wymaga dłuższego przytrzymania przycisku sterującego i gaśnie/zapala się z lekkim opóźnieniem.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: stopa »

Nie znam 100 ale moze odpinanie blokady tez powinienes przeprowadzic w terenie - zeby uklad napedu nie zdarzyl sie zbytnio napiac np. na asfalcie. Kiedys tez mialem ten problem w nivie - podnioslem jedno kolo lewarkiem i odpuscilo. Pozniej wystarczylo pamietac zeby odpinac blokade zanim zjedziesz z szutru na asfalt

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: jezus »

sprawdz kabelki blokady na skrzyni.....jak sa podłączone to rozepnij kostke od niej i podaj bezpośrednio napiecie do blokady ..... jak to nie pomoze to zapewne sam mechanizm w srodku zasniedział i trzeba zdjąc blokade ze skrzyni i ją oczyścić w srodku.......brzmi moze tragicznie ale nawet mało doświadczony mechanik złota raczka zrobi to w góra dwie godzinki....
PS..... opis z 80-ki...i mam nadzieje ze w 100-ce masz tak samo...... :mrgreen:

Jerzy23
Posty: 843
Rejestracja: 29 sie 2009, 09:19
Auto: FZJ76

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: Jerzy23 »

W wersji ze skrzynia manualna czasami tez sie tak zdarza, ze centralny dyf. nie chce sie rozlaczyc odrazu. Pomaga dluzsze przytrzymanie sprzegla. Czesto rozlacza sie podczas zmiany biegow.

Awatar użytkownika
portokales
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2011, 00:35
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: portokales »

dziękuję wszystkim za pomoc - dla ułatwienia dziś wszystko "poszło"
1. poczekałem przez noc żeby "schłodziło" przede wszystkim emocje

2. rano zresetowałem komputer przez rozłączenie akumulatorów

3. po zapaleniu silnika włączyłem jeszcze raz reduktor (najpierw oczywiście skrzynia biegów na N - ale z włączonym przyciskiem samej blokady dyfra środkowego), później go rozłączyłem i po pewnym czasie zwolniłem przyciskiem samą blokadę dyfra międzyosiowego
wiedziałem już że odłączy się bo po wciskaniu słychać było charakterystyczne "pyk" lekko z prawej strony
i po chwili rozłączyło się

sprawa była ewidentnie związana ze sterowaniem - po resecie kompa wszystko ruszyło

Awatar użytkownika
portokales
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2011, 00:35
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: portokales »

dla zainteresowanych: sprawa powtórzyła się
po resecie kompa na gorąco - nic
po odstaniu i wystygnięciu - reset - znowu poszło
chyba pojadę do Tojki autoryzowanej żeby sprawdzili kompem ocobiegas - chyba że macie lepszy pomysł na fachurę od elektroniki i napędu z okolic Łodzi?

bonopingwin
Posty: 50
Rejestracja: 01 wrz 2014, 16:55
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: bonopingwin »

u mnie międzyosiówka nie reaguje, w kompie nic nie ma z błedami...

od czego by tu zacząć ?

przekaźnik słychać, że przełacza, silniczka jednak nie słychać

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: mopar »

zawsze trzeba zacząć od sprawdzenia stanu instalacji układu silniczka blokady , w tym czujników odpowiadających za włączenie lampki informacyjnej w liczniku . następną czynnością jest demontaż i ocena stanu silniczka blokady na reduktorze . "resetowanie komputera " poprzez zdjęcie klem daje tyle co egzorcyzmy szamana z Podlasia ;)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: kylon »

Silniczki tu raczej nie padają jak w J120. Prawdopodobnie jak pisze Mopar elektryka. Kwestię żaróweczki łatwo sprawdzić. Wrzucasz międzyosiówkę i na sypkim gruncie powinno skręcać gorzej nież bez niej. Jak jest opór i ciemność to żaróweczka. Jak bez mian to co innego. Wszelkiego rodzaju problemy z układem są sygnalizowane miganiem kontrolki od międzyosiówki.
- pierwsze to bezpieczniki (może jeszcze coś nie działa ale o tym nie wiesz)
- kostki do silniczka i czujników na reduktorze (zwykle kulkowe jak do wstecznego)
- czujniki

bonopingwin
Posty: 50
Rejestracja: 01 wrz 2014, 16:55
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: bonopingwin »

Bardzo Wam dziękuję za informację, w środę się zabiore do tego.

Czy dostanę się do tego silniczka od spodu?
Czy po jego załaczeniu nie powinienem słyszeć załaczanego silniczka pod samochodem ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: kylon »

Do kostki się dostaniesz. Do samego silnika bez zdjęcia reduktora nie. Ale nie wyjmuj go bo skoro zadajesz bardzo podstawowe pytania to nie ogarniesz tego sam. Często ludzie sami dłubią a potem wołają pomocy z ustawieniem. Silniczek jest raczej cichy ale może być słyszalny w kabinie. Na pewno od spodu auta.

bonopingwin
Posty: 50
Rejestracja: 01 wrz 2014, 16:55
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: bonopingwin »

Spokojnie, moje prace polegają raczej na "zdiagnozowaniu" usterki gdzie szukać, resztę zxostawiam fachowcom.
Od spodu i w kabinie słychać przełączający się przekaźnik od samej blokady, silnika coś nie słychać.

Poszukam tych kostek i zobacze w jakim są stanie.

Rozmunię, że silnik od blokady podaje sygnał zwrotny (o jej zapięciu) z powrotem ?

Awatar użytkownika
portokales
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2011, 00:35
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: portokales »

Aby zakończyć sprawę nierozłączania się blokady międzyosiowej: nie pisałem, ale to było +/- w okresie kiedy problem został opisany: pojechałem do serwisu autoryzowanego Toyota Łódź Brzezińska. Naprawa jakichś kabelków czy przekaźnika (coś nie stykało), co trwało 15 minut i kosztowało 50 zł. Nie warto się grzebać, dziękuję wszystkim za rady i pomoc.

Awatar użytkownika
Kabal
Posty: 78
Rejestracja: 11 mar 2020, 10:45
Auto: HDJ100

Re: HDJ100 blokada międzyosiowa nie rozłącza się

Post autor: Kabal »

Bry ;)
Odświeżę temat, żeby nowego nie generować. W mojej setce, blokada centralnego mechanizmu różnicowego, coraz mniej chętnie się rozpina. Bez względu na rodzaj nawierzchni i to czy włączam przyciskiem czy reduktorem. Po próbie rozpięcia, muszę czasem kilka/kilkanaście kilometrów jechać nim się rozepnie. Przy czym zawsze to w końcu robi, więc problemu upatruję bardziej w mechanice niż w elektryce. A może któryś czujnik?

ODPOWIEDZ