Lampy na dachu

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2111
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Dodatkowe oświetlenie - montaż

Post autor: Jake »

Ach, no to wszystko wyjasnia. Jesli dopuszczasz robienie dodatkowych otworow to wiadomo ze jest latwiej :)

kfz
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2024, 21:45

Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: kfz »

Czesc,

Zamontowalem na bagazniku dachowym led bar o mocy znamionowej 108W oraz dwa mniejsze swiatla na tyle bagaznika - 15W kazde. Docelowo planuje jeszcze dwa takie po 15W, ale w tej chwili to chyba bez znaczenia.
Chcialbym zapytac, w jaki sposob laczycie przewody na dachu - korzystacie z jakichs hermetycznych zlaczek czy po prostu lutowanie/zlaczka z cyna i opaski termokurczliwe?
Drugie pytanie dotyczy przewodu masowego - ciągniecie go do komory silnika czy jest dobry punkt masowy gdzies blizej dachu?
Dodam jeszcze, ze chcialbym oba male swiatla 15W polaczyc razem, aby wlaczac je jednoczesnie.

Pod maska bede mial zamontowana centralke Auxbeam, wiec jesli chodzi o bezpieczniki i przekazniki to temat ogarniety, ale nie wiem jak najlepiej rozwiązać temat laczenia przewodow oraz masy.

Z gory dzieki za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8347
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: Rokfor32 »

Złączki - tak. Jest kilka typów hermetycznych, można sobie wybrać. Ale to jest mowa o połaczeniu lampy z resztą kabla. Lampa ma zwykle około 20cm kabla, resztę trzeba we własnym zakresie. Złączki stosuję na okoliczność ewentualnej wymiany lampy, skutkiem rozbicia lub spalenia.

Wyprowadzenie elektryki na dach natomiast - chyba nie ma żadnego sensownego gotowca. Ja w każdym razie nie znalazłem nic - poza zwykłym dławikiem kablowym. No ale to do przeprowadzenia przewodu na stałe. Są też niegłupie gniazda hermetyczne, ale to wtedy wychodzi takie "sterczące, bo wtyczka ma swoją długość. No i im wiecej pinów w złączu - tym mniejszy prąd takie złącze przenosi na pojedynczym pinie.

Temu robiąc ostatni projekt (J78) zmajstrowałem po swojemu taką konsolę, montowaną na krawędzi dachu, i zawierającą cztery sztuki gniazd przewodowych IP68, do 16A obciążenia. Konstrukcja przewiduje nieużywanie bagażnika/oświetlenia, wtedy konsolka jest zamykana zaślepką.

Jutro zrobię jakie foty, bo dzisiaj auto wisi na podnośniku, a ciężko to słowami opisać. Wyszło w każdym razie estetycznie, natomiast testowaniu podlegać będzie trwałość. Jest to wydrukowane z PP, się zobaczy jak długo zniesie ekspozycje na UV.

A - i oczywiście na 99% nie nadaje się do bezpośredniego zastosowania w innym modelu niz LJ78 - bo po prostu jest dopasowane kształtem do dachu tego modelu. Żeby zapodać do innego auta - trzeba w projekcie skorygować kształt do odpowiedniego dla biorcy - czyli muszę mieć owego biorce na podwórku ... :wink:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8347
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: Rokfor32 »

Tak to wygląda jako projekt:
Puszka dachowa.jpg
Puszka dachowa.jpg (17,14 KiB) Przejrzano 165 razy

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: kylon »

ARB ma w swojej ofercie coś co Rokforze zaprojektowałeś. Tyle, że sama przejściówka przez dach jeśli ktoś się zdecyduje na otwór w dachu.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8347
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: Rokfor32 »

Samo przejście przez dach w formie złącza to tzw. złącza grodziowe. Jest tego sporo stosowanego w przemyśle, tyle że są to albo złącza sygnałowe, czyli małe prądy, rzadko w okolicach 1A, albo duże i masywne, bo w zastosowaniu przemysłowym ma znaczenie solidność a nie estetyka. Podobnie się maja złącza tego typu militarne.

Ja to zaprojektowałem w taki sposób, że złącza są osadzone w widocznych otworach konsoli, natomiast przejście przez blachę idzie normalnie dławikiem, i kablem wielożyłowym.

kfz
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2024, 21:45

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: kfz »

Nie chcac dziurawic dachu, jedynym sensownym rozwiazaniem jest wzdluz uszczelki przedniej szyby, prawda?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8347
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Dodatkowe oswietlenie na bagazniku dachowym - okablowanie

Post autor: Rokfor32 »

J12 ma klejoną szybę, więc nie ma tam uszczelki, tylko maskownica. Wzdłuż w tym wypadku oznacza po prostu na zewnątrz, w jakiś sposób zaczepione/przyklejone.

W przypadku snporkela idzie to jeszcze jakoś ukryć. Gdy snorka nie ma - to wygląda to tak se.

Obiecane zdjecia:
P1020578a.jpg
P1020578a.jpg (40,97 KiB) Przejrzano 124 razy
P1020577a.jpg
P1020577a.jpg (43,95 KiB) Przejrzano 124 razy

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2111
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Jake »

Polaczylem trzy tematy odnosnie montazu lamp dachowych i przeciagania przewodow, zeby bylo latwiej potem szukac i czytac. Wiele pytan kolegi kfz juz bylo odpowiedzianych w tamtych tematach, ktore sa teraz czescia tego watku.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Lampy na dachu

Post autor: kylon »

Jak to Rokfor. Nie widział ale popierdzielić teoretycznie trzeba ;-). Wszystko jest jak trzeba z prądami ;-). Teoje rozwiązanie też bardzo ładne. Bez dziurawienia to albo wzdłuż słupka. Najlepiej za snorkelem jak jest albo przez tylną klapę.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8347
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Lampy na dachu

Post autor: Rokfor32 »

Tak to opisałeś, że zrozumiałem że piszesz o samej przejściówce przez dach .... :wink:

To moje można by tak zaprojektować, żeby było bardziej uniwersalne (czyli oddzielić konsolę od podstawki dedykowanej dla konkretnego dachu) - ale każda taka operacja zwiększy gabaryt. Starałem sie to zrobić najmniejsze jak sie da - ale jeszcze żeby nie straciło funkcjonalności. Czyli żeby pod spodem kabelki sie łatwo układały, a złącza dało odkręcić palcami (moimi, a nie dziecka :mrgreen: ).

Od przodu można jeszcze dołożyć pokrywę maskującą złącza i robiącą za ochronę przed gałęziami.

ODPOWIEDZ