HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Moderator: luk4s7

Mardu
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2021, 14:06
Auto: HDJ100 4.2TD 2004r
Kontakt:

HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Post autor: Mardu »

Witam wszystkich,

Panie i Panowie wydaje mi się że przewertowałem całe forum lecz niestety nie znalazłem podobnego problemu a tym bardziej odpowiedzi czy jego rozwiązania - jeśli się mylę chylę czoła i przyjmę burę.
Do sedna - pacjent HDJ100 4.2 z 2004r z pięknym komputerkiem pokładowym łączącym w sobie nawigację, radio oraz panel klimatyzacji i wiele więcej a będący moim problemem...
Objawy: po uruchomieniu auta załącza się w/w wyświetlacz przechodzi w tryb komputera z informacjami o spalaniu, zasięgu..etc. lecz pozostaje nieaktywny tzn. nawet podczas jazdy wskaźnik chwilowego zużycia paliwa nic nie wyświetla, funkcja dotykowa nie działa, klawisze funkcyjne obok też nie działają i oczywiście brak możliwości przejścia na funkcję radia, navi czy klimatyzacji sporadycznie na ekranie wyświetla się komunikat "Check the connection of the air conditioner.
Obserwacje: Po przejechaniu pewnego odcinaka - kiedy silnik łapnie trochę temperatury startuje nagle antena radiowa i zaczyna działać radio oraz komputer pokładowy choć z dużym opóźnieniem (na naciśnięcie jakiejkolwiek funkcji reaguje nawet z minutowym opóźnieniem). Jedziemy dalej: miedzy czasie powoli funkcje zaczynają być uwalniane - startuje klima, można coś zmienić na wyświetlaczu. Po osiągnięciu pełnej temperatury dysponujemy już wszystkimi opcjami ale w między czasie tracimy nawet kilka razy radio. Zauważyłem również, że po parkowaniu w ciepłym garażu te funkcje przywracane są szybciej.
Oczywiście jazda, przyspieszanie, hamowanie i pozostała elektryka działa.
Kilka dni temu na dodatek pojawił się komunikat "check tche system" na kilka minut a późnej zgasł.
Diagnostyka: niestety jeszcze nie przeprowadziłem żadnej elektronicznej diagnostyki w przyszłym tygodniu jestem umówiony w warsztacie. Wszystkie możliwe bezpieczniki sprawdzone.
Pomoc: nie spotkałem się jeszcze z takim problemem czy ktoś z was ma sugestie dotyczące tej awarii i jej naprawy ?

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Post autor: aadamuss »

Nawiewy uruchamiają sie dopiero jak silnik ma temperaturę. Radio powinno byc od początku.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Mardu
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2021, 14:06
Auto: HDJ100 4.2TD 2004r
Kontakt:

Re: HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Post autor: Mardu »

Tak ale w tym przypadku na początku nic nie działa co jest związane z monitorem...nawet kamera cofania.

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Post autor: stasik »

Obstawiam jakiś zrypany kondensator.

Mardu
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2021, 14:06
Auto: HDJ100 4.2TD 2004r
Kontakt:

Re: HDJ100 komputer pokładowy, klimatyzacja, radio - problem

Post autor: Mardu »

Znalazłem w necie podobny problem w J12 gdzie występuje identyczny komunikat jak w moim przypadku i po wymianie przekaźnika sterującego AC problem znika - https://www.youtube.com/watch?v=TxXoTrSPGtg
Lecz jeśli dobrze kojarzę ów przekaźnik w j10 znajduje się w głównej skrzynce bezpieczników - w komorze silnika - lecz jest jest niewidoczny bo znajduje się pod widocznymi bezpiecznikami i przekaźnikami w dolnej części skrzynki i na dodatek jest zintegrowany/wlutowany z całą płytką drukowaną.

ODPOWIEDZ