Kompresor klimatyzacji

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Kompresor klimatyzacji

Post autor: aadamuss »

Mam przecięty po długości pasek od napędu sprężarki klimatyzacji. Sama sprężarka nie chodzi zupełnie lekko w porównaniu do innej. Po włączeniu klimy pasek zaczyna piszczeć. Czy warto regenerować?
Szybkie pytanie do Kylona czy ma coś na półce (kompresor, pasek)
(bo dodzwonić się nie da :-( )
Pozdr adam

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Kompresor klimatyzacji

Post autor: Stefek »

Tarcza sprzęgła sprężarki obraca się z oporem, chyba, że układ jest pusty albo prawie pusty. Natomiast po zdjęciu paska, koło pasowe, to z rowkami, powinno się obracać swobodnie, lekko, niezależnie od tarczy. Jeżeli tak nie jest, to mogło się zgrzać, blokować o tarczę ewentualnie mogło paść łożysko koła i tu się chyba kończą tanie, proste naprawy.
Padająca sprężarka raczej pracuje coraz głośniej i hałasuje. W takim przypadku nie wystarczy sama wymiana kompresora. Koniecznie trzeba rozpiąć i dokładnie wypłukać układ oraz wymienić chłodnicę klimy i zawór rozprężny. Zacierająca się sprężarka zanieczyszcza układ opiłkami, które bardzo ciężko wypłukać z równoległych kanałów chłodnicy a to co zostanie, prędzej czy później, zatrze następną sprężarkę. Przy czym pisząc później mam na myśli kilka miesięcy.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Kompresor klimatyzacji

Post autor: aadamuss »

Klima działa prawidłowo, dobrze chłodzi, nie hałasuje, samo koło pasowe po zdjęciu paska obraca się lekko, jedyny lekki opór jest jak kręci się wewnętrzną częścią koła (magnesem/sprzęgłem?).
Szukanie dziury w całym jest dlatego, że pasek był nacięty po długości i po wymianie nowy zaczął głośno piszczeć. Piszczenie jest tylko wtedy kiedy załącza się kompresor klimatyzacji.
Już kiedyś przerabiałem temat piszczącego paska i dopiero kolejny przestał piszczeć. Chyba że jest jakiś patent na piszący pasek? Sprej poprawiający przyczepność?
Z wymianami i tak szybko nie pójdzie bo części nie są dostępne :-(
W Toyocie za kilka dni może być sprzęgło i pasek a spreżarka może za tydzień. Trochę dziwne ale sprzęgło kosztuje dwa razy tyle co spreżarka.
Czy w handlu internetowym sprzedaje się to w kompletach ? Na zdjęciu zawsze jest z kołem pasowym ale czy to jest już ze sprzęgłem?
Może to tylko stary pasek się skończył a nowy jest do dupy?
Stary pasek miał około 50 tys przebiegu.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka



Stefek
Posty: 134
Rejestracja: 01 kwie 2014, 17:42
Auto: KDJ120 2003 r

Re: Kompresor klimatyzacji

Post autor: Stefek »

Z tego, co piszesz, to wygląda na kwestię prowadzenia paska, czyli np. napinacz, pasek, rolki/ koła pasowe. Nie brnąłbym w wymianę sprężarki, bo najprawdopodobniej to nie rozwiąże problemu. Zamiast tego mogę jedynie zasugerować sprawdzenie napinacza, jeżeli nie jest automatyczny to wyregulować, sprawdzenie rolek/ kół pasowych ew. wymiana łożysk + inny pasek. O ile dobrze pamiętam, to niektórzy producenci reklamują swoje paski jako mniej podatne na piszczenie :)
Nowe kompresory są raczej kompletne, może ktoś sprzedaje je oddzielnie. Można się upewnić w ASO. Dwa z trzech elementów sprzęgła widać: koło pasowe i tarczę, czyli ten element, przed kołem pasowym, który się nie obraca gdy klima nie pracuje. Koło jest osadzone na obudowie sprężarki i może się kręcić swobodnie nawet gdyby nic w tej obudowie nie było. Cewka/ elektromagnes jest zasłonięta tym kołem i po podaniu prądu przyciąga tarcze zamocowaną na końcu wału sprężarki do koła pasowego tak mocno, że te dwa elementy zaczynają się kręcić razem. Jak się załącza i nie wydaje potępieńczych dźwięków to jest ok :D

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Kompresor klimatyzacji

Post autor: aadamuss »

Stefek pewnie masz rację. Pojechałem do magików od klimy, sprawdzili i dociągnęli trochę pasek. Zalecili wymianę paska na jakiś lepszy. Pasek w Toyocie na zamówienie. Z braku sprężarki i sprzęgła skończyło się na wymianie paska :-) Pożyjemy - zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Kompresor klimatyzacji

Post autor: aadamuss »

Całe lato klimatyzacja działała ok, pasek wymieniony na oryginał i dobrze naciągnięty.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ