LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
serek-hdj
Posty: 10
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:03
Auto: HDJ100

LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: serek-hdj »

Witam wszystkich zainteresowanych!
Mam ogromny problem ze swoja Toyota, otoz moj automat zaczal kiepsko redukowac z 2 na pierwszy bieg (nie przerzuca biegu, efektem tego jest drganie a czasami nawet zaduszenie auta) absolutnie nie mam pojecia co jest tego przyczyna (olej w skrzyni wymieniony dwa miesiace temu w ASO Toyoty). Malo tego, ostatnimi dniami zauwazylem ze samochod na jalowym strasznie drga (przedtem chodzil normalnie) poduszki pod silnikiem i skrzynia sa w idealnym porzadku. Preblemu nie ma tylko wtedy kiedy samochodzik chodzi na ssaniu (?). Skrzynia przy ssaniu rowniez dobrze redukuje. Czy to moze byc problem obrotow? Nie mam kompletnie pojecia, zaden zaklad mechaniki pojazdow w mojej miejscowosci nie chce wziasc mojego auta pod swoje skrzydla. Moze ktos z was spotkal sie z tym problemem i pomoze mi w jego rozwiazaniu? Z gory dziekuje! POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
Janusz
Posty: 42
Rejestracja: 22 maja 2007, 22:57
Auto: HDJ100,
Tacomo-Hilux TRD SC

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Janusz »

Jeździłem samochodem, który miał identyczne objawy, wiem że właściciel długo tez szukał po różnych serwisach (łącznie z ASO) przyczyny. JAk się dowiem czy znalazł w końcu przyczyne i jak ją naprawił to napiszę.

Awatar użytkownika
speedy
Posty: 199
Rejestracja: 26 gru 2008, 03:17
Auto: VZJ95 98r
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: speedy »

Jakis rok temu kumpel kupil sobie Tojke Camry jako ze ja jezdze awtomatem to pomagalem. Kupowalismy uzywke z salonu w krakowie(nie polecam partacze do kwadratu-mechanicy)Jak odbywalem jazde testowa zaniepokoilo mnie drzenie na biegu jalowym oraz w momencie stania na swiatlach na D. Kupilismy(to byl blad) godzine 3 godziny pozniej zepsul sie w rudzie slaskiej.Ku naszemu zdziwieniu jak troszke ostygla to jechala natomiast po chwili znowuy to samo czyli drzenie,slizaganie sie sprzegla,wariujace biegi skrzynia zle zmieniala gubila sie. To tyle z moich podobnych przezyc.Wiem ze pewnie nie pocieszylem ale pozniej zepsul nam sie drugi awtomat w drugiej camry.Od tego czasu wyznaje zasade ze jak cos sie dzieje w automacie to od razu cza mylsec o remoncie.Choc znam przypadek ze w GS 300 skrzynia szarpala przy kazdej zmianie ale autko chodzilo piknie do momentu uszczelki pod glowica. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: LEX »

Sprawdź tzw kick-down cable. Nie wiem jak to po polsku... kabel redukujący czy coś... Znajduje się on przy przepustnicy i prowadzi do skrzyni. Jest to zwykła linka, taka jak od gazu i jeśli jest za luźna lub za mocno naciągnięta to samochód albo za szybko wchodzi na wyższy bieg, albo za słabo redukuje, pomija jakieś biegi.

Nie wiem jak w tym samochodzie działa ssanie. Jeśli oprócz zwiększonej dawki paliwa jest też silnik krokowy, który uchyla przepustnicę to być może te sprawy są powiązane, czyli jak jest ssanie to linka się napręża a jak go nie ma to ma za duży luz i samochód wariuje.

Czy drgania budy to tylko drganie czy może też na obrotomierzu masz za niskie obroty? Jeśli jest to spadek obrotów, to oznacza, że mogło coś się poluzować przy przepustnicy. Wtedy to cała moja historia łączy się w całość.

Inna przyczyna drgania to może urwany ciężarek (prezeciw-rezonansowy) w układzie wydechowym, albo któryś z uchwytów. Wydech wpada w rezonans i stąd drganie. Taka ilość rur potrafi trochę potrząsać budą.

Awatar użytkownika
serek-hdj
Posty: 10
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:03
Auto: HDJ100

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: serek-hdj »

No i problem wkoncu rozwiazany :D! Dziekuje wszystkim za zainteresowanie. Skrzynia zle redukowala odczytujac bledne informacje z przekaznika na pedale gazu i nie dowiedzialem sie tego od ASO TOYOTY tylko od starszego pana z malutkiego zakladu mechanicznego zajmujacego sie skrzyniami! Teraz wszystko gra i buczy! Pozdrawiam

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Maciek »

Cześć. Od 2 miesięcy mam 100-kę 2002 4.2td i mam problem z automatem, który szarpie przy zmianie biegów (zwłaszcza z 1 na 2). Czy jest w Polsce ktoś kto ma pojęcie o tych skrzyniach?
Rozmawiałem z kilkoma fachowcami, ale każdy mówi co innego :cry:

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: konus »

skąd jesteś, uzupełnij profil na przyszłość będzie łatwiej pomóc.
Ja mam fachowca pod warszawą.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: LEX »

Jeśli szarpie to będzie to też prawdopodobnie 'kick-down' jak w powyższym przypadku. Zły odczyt z położenia pedału gazu może powodować, że skrzynia wariuje. Od tego bym zaczął, bo to na pewno jakaś pierdoła w tym stylu. Gdyby skrzynia nie szarpała tylko ledwo zmieniała biegi lub 'ślizgała się' na biegach to wtedy oznaczałoby to problemy, a skoro szarpie to znaczy, że ma się dobrze.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Maciek »

Witam,
Zaraz uzupełnię post, ale dopiero się zarejestrowałem, grzecznie się przywitałem, ale jak widzę jeszcze muszę lepiej się rozeznać. Jestem z Łodzi i jeśli chodzi o kick-down to myślę, że jest w porządku, bo przerzuca w dół prawidłowo i nie głupieje, natomiast jest takie szarpnięcie przy zmianie biegu, zwłaszcza przy delikatnym przyspieszaniu.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: konus »

Dokładnie to coś z elektroniką pewnie jest, może być któryś z czujników (zacznij od pedału gazu), może to być pozycjoner ( jeśli przy lekkim dodaniu gazu auto powolusieńku rusza z 1 i po pewnym czasie jest duży kick i wbija już normalnie resztę biegów).

Co do twojego miejsca zamieszkania to może fobos pomoże a jakbyś nic nie znalazł to ja polecam http://www.wal-ent.pl/ w piasecznie koło wawy.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Maciek »

Dzięki. Pojeżdżę trochę dzisiaj (chyba, że moja druga połowa zacznie dziś rodzić :D ) i popatrzę jak to jest ale wydaje mi się , że to raczej jest jakiś problem w sterowniku w skrzyni. Poza tym mam wrażenie, że na trzech biegach(poza OD) jest jakby poślizg. M

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: fobos »

konus pisze:.................

Co do twojego miejsca zamieszkania to może fobos pomoże a jakbyś nic nie znalazł to ja polecam http://www.wal-ent.pl/ w piasecznie koło wawy.
Fobos się wypiął na wszystkich okolicznych pseudo mechaników i wszystko robi teraz sam ( no prawie bo chyba znalazłem fajną firmę regenerującą alternatory i rozruszniki ).

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Maciek »

Maciek też się wypiął, ale na naprawę automatu się nie czuje na siłach...

Patry
Posty: 465
Rejestracja: 01 lis 2008, 21:47
Auto: J73 V8, HDJ100, HJ61, FZJ80
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: Patry »

jak ktoś chcę dobrego mechanika od automatów to na PW zapraszam :wink: mi tuningował 2 skrzynie od HDJ80 i jest super ! zmieniają biegi niesamowicie i nie wysrywają się :!:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: LAND CRUISER HDJ100 4.2diesel, PROBLEM Z AUTOMATEM

Post autor: LEX »

To może nie na PW tylko lepiej w poście. Chodzi o to, aby forum było skarbnicą wiedzy a nie zbiorem zdań 'zapraszam na PW'.

ODPOWIEDZ