Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Moderator: luk4s7

BartTLC47V82004
Posty: 10
Rejestracja: 04 lis 2022, 16:13

Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: BartTLC47V82004 »

Cześć,

chcę zakupić TLC j100, 4,7 v8.
Zamierzam włożyć do niej lpg.

Czy może ktoś z Was może coś doradzić lub polecić w tym temacie?
Instalacje jakich producentów się sprawdzają?
Jakiś konkretny zakład który zna się na rzeczy (Łódź i okolice) ?

I ostatnie, chyba najtrudniejsze pytanie :)

Słyszałem od jednego właściciela zakładu montującego instalacje, że silnik 2UZ-FE montowany w land cruiserach j100 występuje w dwóch wersjach.
W jednej koszt instalacji to ok. 6k PLN i auto jeździ tylko na lpg, benzyna tylko na rozruch.
W tej drugiej koszt instalacji to sporo powyżej 10k PLN i auto jednocześnie oprócz plg pobiera też benzynę.
Czy ktoś się może orientuje jak bez pudła sprawdzić przed zakupem auta jaką dokładnie wersję silnika posiada dany egzemplarz?
Czy to od konkretnej daty produkcji land cruiserów były te zmiany w silnikach?
A może po numerze VIN to się da sprawdzić?

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

pozdrowienia!
Bartek

macbef
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2017, 22:47

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: macbef »

Mam 4,7 z 2000r z lpg ale zdecydowałem się zaprzestać jej używania. Widzę wyraźna poprawę pracy silnika. Przy regulacji zaworów mój mechanik stwierdził ze 4,7 w przeciwieństwie do np 4,0 w toyocie stosunkowo złe znosi jazdę na lpg.

marlu
Posty: 130
Rejestracja: 05 cze 2016, 09:26
Auto: VZJ95
UZJ100
Fzj 80
Kontakt:

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: marlu »

Zaoszczędzone dzięki lpg pięniążki odkładaj , po przejechaniu kilkudziesięciu tys. km. bardzo Ci się przydadzą :lol:
Niezależnie czy będzie to 2uz fe przed czy po liftowy .
Sorki za tą delikatną uszczypliwość ale osobiście dwukrotnie się przekonałem że mając benzynową V8 na lpg nie zaoszczędzisz . Dodatkowo obserwację innych przypadków w większości to potwierdzają .

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: Jake »

Kompletnie nie rozumiem sarkastycznego podejscia do LPG. I takiego gadania "jak cie stac na toyote to cie stac na benzyne". Jakby to byla jakas ujma na honorze... Gaz jest polowe tanszy, przy spalaniu rzedu 20l/100km glupota jest nie oszczedzac. Za te same pieniadze mozna dojechac dwa razy dalej, wydac te pieniadze na przyjemnosci i atrakcje na urlopie lub zamiast pojechac na wyprawe na tydzien - pojechac na dwa.
Ekspansja trzonkow zaworowych jest zjawiskiem prawdziwym, istotnie trzeba czesciej sprawdzac luzy na zaworach ale nie dajmy sie zwariowac, nie trzeba ich sprawdzac i regulowac co tydzien.
Ale tak, zapomnialem "zly LPG niszczy silnik" no i jeszcze "gaz jest do kuchenek", a i moze "prawdziwy mezczyzna pije wshikey, a prawdziwy samochod benzyne". :lol: :mrgreen:

marlu
Posty: 130
Rejestracja: 05 cze 2016, 09:26
Auto: VZJ95
UZJ100
Fzj 80
Kontakt:

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: marlu »

Jake pisze:
23 lis 2022, 13:18
Kompletnie nie rozumiem sarkastycznego podejscia do LPG. I takiego gadania "jak cie stac na toyote to cie stac na benzyne". Jakby to byla jakas ujma na honorze... Gaz jest polowe tanszy, przy spalaniu rzedu 20l/100km glupota jest nie oszczedzac. Za te same pieniadze mozna dojechac dwa razy dalej, wydac te pieniadze na przyjemnosci i atrakcje na urlopie lub zamiast pojechac na wyprawe na tydzien - pojechac na dwa.
Ekspansja trzonkow zaworowych jest zjawiskiem prawdziwym, istotnie trzeba czesciej sprawdzac luzy na zaworach ale nie dajmy sie zwariowac, nie trzeba ich sprawdzac i regulowac co tydzien.
Ale tak, zapomnialem "zly LPG niszczy silnik" no i jeszcze "gaz jest do kuchenek", a i moze "prawdziwy mezczyzna pije wshikey, a prawdziwy samochod benzyne". :lol: :mrgreen:
IInstalacja 4gen. z dotryskiem beny zakładana i systematycznie serwisowana w polecanym m.in. na tym forum zakładzie . Gaz tankowany najczęściej na dobrych stacjach , silnik przed lpg sprawdzony z nalotem niecałych 180 k km. luzy regulowane .
Ja nie neguje lpg np. w troperze do w fzj założe instalację wywaloną z setki ale w 2uz niestety najczęściej tak to wygląda . Tak więc pozwól że zachowam swoją opinnie , tym bardziej że w drugiej poliftowej setce skończyło się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2020
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: Jake »

Ale ja Ci nie nakazuje zmienic opinii. Kazdy ma prawo miec inne poglady. To szanuje. Ale ja tez zachowam swoja opinie.
Za to mnie irytuje cynizm i uszczypliwosc.
Nie wiem jaka awarie miales w swoim UZ ale skad pewnosc ze to LPG go zabilo? Setki ludzi jezdza z gazem w tych silnikach.

marlu
Posty: 130
Rejestracja: 05 cze 2016, 09:26
Auto: VZJ95
UZJ100
Fzj 80
Kontakt:

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: marlu »

I potem setki remontują górę . Tak jak napisałem w większości właściciele 2uz z lpg dzielą się na tych którzy już tego doświadczyli i tych których to czeka . Oczywiście bywają wyjątki . Co do mojego przypadku oczywiście klasyka gatunku , gniazda zaworowe .
Jak znajdę fotki to chętnie się nimi podzielę .

Awatar użytkownika
andrzejrolnik
Posty: 231
Rejestracja: 28 paź 2021, 21:32
Auto: HDJ80(S), Hilux 2.4TD, UZJ100

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: andrzejrolnik »

Teraz po waszych negatywnych opiniach rwałbym włosy z głowy, gdybym je tam jeszcze miał
Jutro jadę swoją UZJ na przegląd silnika i skrzyni, silnik ostatnie 150-200 tkm (dokładnie nie jestem w stanie zweryfikować, może to być nawet więcej...) pracował na gazie, nie wiem też jaka była instalacja bo kupiłem ze zdemontowaną
Na wolnych obrotach pracuje równo, ale dość głośno, klekocząc charakterystycznie trochę jak hd-fte


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
andrzejrolnik
Posty: 231
Rejestracja: 28 paź 2021, 21:32
Auto: HDJ80(S), Hilux 2.4TD, UZJ100

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: andrzejrolnik »

Silnik po przeglądzie, ciśnienia na cylindrach...
8,5-9 tylko na jednym 11
Czyli po domniemanych 200tkm remont głowicy. Kosztów remontu jeszcze nie znam, ale zapewne dobiją do 10tyś.

Zwiększone spalanie przy tej kondycji, w jeździe mieszanej wychodzi mi poniżej 17l.
Po przywróceniu pełnej sprawności silnika spalanie zapewne spadnie.

Tak więc sens gazowania 2UZ-FE, biorąc pod uwagę koszt instalacji, jej eksploatacji i skutki wieloletniej jazdy na lpg, jest chyba dyskusyjny.
Oczywiście przy dużych przebiegach rzędu 20tyś rocznie może się to opłacać, ale w moim przypadku (poniżej 10tyś) wręcz przeciwnie.

Do tego z każdym rokiem koszty remontów silnika 2uz i innych dużych, starszych toyotowych benzyn będą lawinowo rosnąć...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
rembacz
Posty: 299
Rejestracja: 22 kwie 2013, 11:59

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: rembacz »

Pomiar ćiśnienia cylindrów nie jest miarą w tym wypadku. Trzeba zrobić szczelność cylindrów, ten pomiar daje obraz kondycji głowicy i pierścieni. Właśnie mija 10 rok i ponad 150tyś na lpg. Jeżeli luzy pod kontrolą i okresowe przeglądy lpg to 2uzfe uważam za pancerny. W zeszłym roku przed sezonem z obawy przed wypaleniem gniazd zdjołem głowicę i ku zdziwieniu stan gniazd wzorowy tu masz link
viewtopic.php?f=13&t=19314&p=247494#p247494

Awatar użytkownika
rembacz
Posty: 299
Rejestracja: 22 kwie 2013, 11:59

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: rembacz »

macbef pisze:
23 lis 2022, 09:36
Mam 4,7 z 2000r z lpg ale zdecydowałem się zaprzestać jej używania. Widzę wyraźna poprawę pracy silnika. Przy regulacji zaworów mój mechanik stwierdził ze 4,7 w przeciwieństwie do np 4,0 w toyocie stosunkowo złe znosi jazdę na lpg.
Bzdura.

Awatar użytkownika
andrzejrolnik
Posty: 231
Rejestracja: 28 paź 2021, 21:32
Auto: HDJ80(S), Hilux 2.4TD, UZJ100

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: andrzejrolnik »

Przeczytałem już oczywiście z uwagą twoją relację

No dobra tylko co z tymi niskimi ciśnieniami, skąd się wzięły, z samych nieprawidłowych luzów zaworowych?

Jak się robi ten test szczelności cylindrów?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony 02 gru 2022, 22:45 przez andrzejrolnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rembacz
Posty: 299
Rejestracja: 22 kwie 2013, 11:59

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: rembacz »

marlu pisze:
23 lis 2022, 13:09
Zaoszczędzone dzięki lpg pięniążki odkładaj , po przejechaniu kilkudziesięciu tys. km. bardzo Ci się przydadzą :lol:
Niezależnie czy będzie to 2uz fe przed czy po liftowy .
Sorki za tą delikatną uszczypliwość ale osobiście dwukrotnie się przekonałem że mając benzynową V8 na lpg nie zaoszczędzisz . Dodatkowo obserwację innych przypadków w większości to potwierdzają .
Bzdura

Awatar użytkownika
rembacz
Posty: 299
Rejestracja: 22 kwie 2013, 11:59

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: rembacz »

andrzejrolnik pisze:
02 gru 2022, 22:45
HmObrazek
No dobra tylko co z tymi niskimi ciśnieniami, skąd się wzięły, z samych nieprawidłowych luzów zaworowych?

Jak się robi ten test szczelności cylindrów?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Pomiar ćiśnienia jest wysoce niemiarodajny i często błędnie wykonywany a co ciekawe wynik brzmi jak wyrok 😁
Szczelność daje nam obraz czy komora sprężania sprawna lub gdzie jest ewentualna utrata ciśnienia. Czy nieszczelność na zaworach wydechowych czy wdechowych czy wali do miski przez pierścienie.

Awatar użytkownika
andrzejrolnik
Posty: 231
Rejestracja: 28 paź 2021, 21:32
Auto: HDJ80(S), Hilux 2.4TD, UZJ100

Re: Jaka instalacja LPG do TLC J100 4,7 v8?

Post autor: andrzejrolnik »

Silnik ładnie oddaje moc, ale dość mocno klekoce na wolnych obrotach, zapala ospale.
Z tłumika wyczuwalny swąd nie dopalonej benzyny.
Diagnostykę ciśnień na cylindrach wykonał specjalista od silników, nie jakiś Janusz hobbysta w garażu za domem.

Głowice tak czy inaczej zostaną zdjęte w styczniu, zobaczymy jaki będzie obraz po demontażu.

Nie jestem przeciwnikiem instalacji lpg, kupiłem zaniedbaną UZJ po demontażu gazu, chcę tylko doprowadzić silnik do pełnej sprawności.
Przy perspektywie 5-6tyś przebiegu rocznie, raczej nie ma sensu wracać do lpg
Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka




ODPOWIEDZ