UZJ100- spalanie

Moderator: luk4s7

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Maciek »

Nie, ale kiedyś stał włączony ponad godzinę i miałem wrażenie, że spalił pół zbiornika :( Ciekaw jestem jakie rzędu są to ilości ( tzn bliżej 2l/ h czy raczej 10l/h ) ?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: plum76 »

normalna osobówka pali ok 1l/1h. Tutaj masz większy silnik ale nie sadzę aby przekroczyło 2 litry jak wszystko dobrze ustawione.

camino
Posty: 25
Rejestracja: 06 gru 2017, 08:33
Auto: UZJ100

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: camino »

Ten typ lubi wypić, ale nie aż tak :) W górach przy średniej prędkości 10 km/h pali mi jakieś 25 l/100km. Co oznacza, że w 10h spala ok. 25 litrów - wychodzi 2,5 l/h podczas spokojnej jazdy na małych obrotach. Myślę, że na postoju 2 litry to będzie max.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Maciek »

No to by było optymistyczne, bo myślałem, że raczej koło 5 l/h

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: sebastian44 »

Nie wiem jaki jest cel dopytywania się o spalanie na postoju Ale generalnie silniki nie są projektowane do pracy bez obciążenia i zostawienie auta na kilka godzin z pracującym motorem mu nie sluzy.

Jak ktoś chce prądu albo ogrzewania to lepiej kupić agregat albo webasto.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Rokfor32 »

To zależy od kondycji silnika.

Zwyczajnie jest to kwestia kilku elementów - smarowania, chłodzenia, ładowania. Spora część silników faktycznie na wolnych obrotach ma kiepsko z którymś z powyższych - albo ze wszystkimi na raz :wink:

Ale - nie zawsze. Jak silnik zdrowy i olej trzyma ciśnienie, alternator wysokowydajny, i daje rade utrzymać napięcie ładowania na wolnych, a konstrukcja pozwala w takich warunkach pracy całe ciepło odprowadzić (częściowo chłodnica, częściowo wypromieniowanie przez blok) - to nie ma przeciwwskazań.

Acz oczywiście sa lepsze rozwiązania - więc jeżeli nie jest to akcja doraźna - to sensowniej jest owe lepsze rozwiązania wdrożyć. Dowolne webasto będzie o rząd wielkości mniej paliwożerne, a przy tym ciche, i dowolny agregat podobnie - wytwarzając jednocześnie więcej mocy niż alternator.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Maciek »

A zaczęło się tak niewinne....
Jako że nie jestem fanem systemów start-stop zacząłem się zastanawiać czy warto wyłączać sinik na, powiedzmy, 30 sekund. W dieslu (12-HT) nigdy bym nie wyłączył natomiast z benzyną mam wątpliwości, stąd pytanie

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Rokfor32 »

Technicznie nie ma przeciwwskazań - po zgaszeniu film olejowy jeszcze się chwilę utrzymuje, pompa oleju też jest zalana, więc poprawne smarowanie jest już w czasie rozruchu (w przeciwieństwie do rozruchy po paru godzinach czy dniach).

Ale do start/stop potrzebny jest też odpowiedni akumulator znoszący takie traktowanie (szybkie ładowanie dużym prądem) - i przede wszystkim alternator z gigantycznym nadmiarem mocy. Inaczej po prostu byś jeździł na permanentnie rozładowanej baterii, i wymieniał ją co zimę.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Maciek »

A co na to rozrusznik, który jest uruchamiany 10 lub więcej razy częściej ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Rokfor32 »

A co ma być? zużyje się odpowiednio szybciej :wink:

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: sebastian44 »

Najprościej używać auta tak jak przewidział producent. Czyli jak idziemy do sklepu po fajki to gasimy A jak stoimy na światłach to nie;) na 30 sekund to bym chyba nie gasil Ale też nie lubię ludzi którzy jak mają diesla to potrafią klekotac na postoju przez pół godziny.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: stachu_l »

Opowieść historyczna
W latach 80-tych zeszłego wieku odwiedził nas kuzyn mojej mamy Audi chyba 80E (może 100E) i tam był taki system, że jak zrzuciłeś bieg na luz i puściłeś sprzęgło to silnik gasł. Jak wciskałeś sprzęgło (bo już żółte) to silnik sam odpalał więc zanim wrzuciłeś bieg i zaczynałeś start to już pracował. Układ dało się wyłączyć i wtedy wszystko działało normalnie. Niestety nie wiem jak wielu ludzi używało tego systemu i jak się spisywały rozruszniki ale w tym Audi producent przewidział taki tryb pracy.
Tego zużycia rozrusznika trochę bym się obawiał i pewno producenci też bo w hybrydzie Toyoty nie ma rozrusznika tylko silnik jest odpalany przez silniko-generator który jest częścią napędu hybrydowego.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: UZJ100- spalanie

Post autor: Rokfor32 »

Ale to w "pełnej" hybrydzie. Te ostatnie wynalazki z akumulatorkami jak do zabawek to już chyba nie. No i powszechny obecnie system start/stop w zwykłych silnikach tez na pewno nie.

ODPOWIEDZ