lokalizacja anteny cb

Moderator: luk4s7

Zyzol
Posty: 347
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:36
Auto: KDJ 95
J15
Kontakt:

lokalizacja anteny cb

Post autor: Zyzol »

zapytanie jak w temacie
myślę o założeni w prawym rogu przed szybą, z tego co widziałem na foto Kwiatek tak ma...jakie są wasze uwagi w tej kwestii, czy są duże zakłócenia np. od wycieraczek czy silnika? czy lepiej na dach?(tu obawiam się o linie tramwajowe :lol: )

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Nie powinno to mieć znaczenia jeśli antenę da się dostroić. Przy tak gigantycznej klatce faradaja jaką jest auto i z jego kiepskim umasowieniem, wycieraczki nie mają większego wpływu. Jak kupujesz magnesówkę to ci ją dostroją od ręki jak się nie uda na podszybiu to postawisz gdzieś indziej.

W aucie największym problemem jest masa i jej czasami trzeba poszukać.

Zyzol
Posty: 347
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:36
Auto: KDJ 95
J15
Kontakt:

Post autor: Zyzol »

myślę o antence na stałe..
i chyba podszybiu bo bagażnika ni mam a pewnie kiedyś się pojawi i będzie kolizja :lol:
no i przy każdej okazji dachowa prędzej sięgnie jakąś gałązkę..
skoro się sprawdza to czemu nie?zobaczę jeszcze co magik od łączności powie :)

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

A na stałe to i na bagażniku możesz zamontować.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Post autor: fobos »

Ja mam na uchwycie koła zapasowego. Nigdy jej nie stroiłem bo łączność jest mi potrzebna tylko na krótkie dystanse jak jedziemy w kilka samochodów. Podstawowa zaleta takiej lokalizacji to to, że jest nie do urwania i nie koliduje ani z bagażnikiem dachowym, ani z odciągami.

emsi

Post autor: emsi »

Sprawdź stare numery Wypraw4x4 - Darkman pisał o tym.

Najlepiej na dachu, bo sieje w każdą stronę. Jak dasz z przodu, to z tyłu będzie gorzej słychać, jak z tyłu, to przodu gorzej, ale bez tragedii.

Ja mam teraz na przednim zderzaku w 70.

Najważniejsza jest masa i dostrojenie anteny. Albo masz strojenie w aucie albo musisz mieć przyrząd.

Awatar użytkownika
wizja
Posty: 139
Rejestracja: 02 gru 2007, 17:00
Auto: KDJ95
Kontakt:

Post autor: wizja »

przedni zderzak wydaje się być optymalny - "miliony Aussie'ch nie mogą się mylić" ;-)

Kwiatec

Post autor: Kwiatec »

u mnie działa a jeszcze nie zestroiłem ;) nie narzekam na odległość i zakłócenia ;) jest to fajne miejsce wyglądowo i bezkolizyjnie ;)
w 70 też tam miałem i z tego co wiem Potrzeba tam ją pozostawił. mialem na dachu i wiecznie musiałem pamiętać o jej złożeniu wjeżdżając w krzuny

sergiusz
Posty: 50
Rejestracja: 12 wrz 2007, 10:52

tlc

Post autor: sergiusz »

ja mam z tyłu na drzwiach od [paki ) i daje git w kniejach można ją zawsze opuścić nie stroiłem bo daje czadu ostro

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Strojenie anteny ratuje radio ( a dokładnie końcówkę mocy) przed spaleniem, w małym stopniu decyduje o zasięgu i odbiorze fal. Przynajmniej w teorii, bo większość anten jest tak zrobionych by na dużym masowym elemencie być w miarę uniwersalną.

sergiusz
Posty: 50
Rejestracja: 12 wrz 2007, 10:52

Post autor: sergiusz »

Strojenie anteny ratuje radio ( a dokładnie końcówkę mocy) przed spaleniem, w małym stopniu decyduje o zasięgu i odbiorze fal. Przynajmniej w teorii, bo większość anten jest tak zrobionych by na dużym masowym elemencie być w miarę uniwersalną.
tzn sprawdzałem zestrojenie i było super wiec nic nie trzabyło kręcić

emsi

Post autor: emsi »

No właśnie :-) Strojenie często oznacza sprawdzenie, że jest OK. :-) Anteny na magnes są już zestrojone, nie wolno tylko kabla ciąć.

Awatar użytkownika
rico69
Posty: 233
Rejestracja: 11 lut 2008, 09:56
Kontakt:

Post autor: rico69 »

Ja mam w przedniej części dachu zamocowaną na stałę natenkę ok. 70 cm i robi super, wszyscy mnie słyszą i ja wszystkich jak jedziemy w grupie.

Awatar użytkownika
margo
Klubowicz
Posty: 1784
Rejestracja: 28 sty 2008, 08:17
Auto: RJ73
Kontakt:

Post autor: margo »

Kabel i antena musi być którąś częscia długosci falii. Dla CB pełna długość fali to 11 m (o ile mnie pamięć nie myli) . Stroi sie poto żeby jak nawieksza moc poszla w antene (zasieg nadawania) a nie w radiator (a po jakims czasie w koszty).

Optymalnie na środku dachu (najwiekszy zasięg). Generalnie należy unikać wszelkich zasłon blaszanych (buda auta)

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Post autor: MaxLux »

konus pisze:Strojenie anteny ratuje radio ( a dokładnie końcówkę mocy) przed spaleniem, w małym stopniu decyduje o zasięgu i odbiorze fal. Przynajmniej w teorii, bo większość anten jest tak zrobionych by na dużym masowym elemencie być w miarę uniwersalną.
Wlasnie strojenie ma najwiekszy wplyw na zasieg (szczegolnie nadawanie)

Jesli jest antena zle zestrojona to przy nadawaniu nie bedzie nas slychac nawet na 100m !

ODPOWIEDZ