Przedni zderzak - design.

Moderator: luk4s7

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Przedni zderzak - design.

Post autor: pablo200 »

Witam,
Idąc za ciosem, oprócz progów, tylnego zderzaka i osłon pod. Mam zamiar wykonać przedni zderzaczek. I tu oto pojawia się prośba o pomoc ze strony szanownych forumowiczów. Przeglądałem ogólnie dostępne produkty na rynku, dotykałem( poznawałem organoleptycznie w sensie ) produkty firmyARB, i stwierdzam, iż brak jest w nich tego czegoś... :mrgreen: :mrgreen: Chciałbym z tego mniejsca poprosić was o uwagi, komentarze ( zdjęcia mile widziane) co warto a czego nie warto zaszczepić do mej custom made wydumki :lol: :lol: :lol: Acha - zderzak ma być hardcorem, bez byczych rogów, łapaczy bulwarowych lachonów etc..... :lol: :lol:
Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18028
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: kylon »

Przyznaje, że ARB do J9 to nie jest fajowa konstrukcja. Jego wygląd jest pewnie podyktowany strefą zgniotu po drugie przy montażu warto zastosować kilka własnych patentów. Fajniejszy jest już TJM ale cena kosmiczna. Zrób delikatny z fasonem - w dobie istniejących przepisów lepiej bez rur. Z resztą i tak zaraz będziemy jeździć tylko po Afryce.

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: pablo200 »

No właśnie ARB pomimo marki "Dobry na odpędzanie kangurów jest" Jak to rzekł mój znajomy posiadający takowy w swojej J9. Podoba mnie się wzór by Kylon na aucie Młodego. Chcę zrobić w miarę podobny, ale w przeciwieństwie do ARB-a bardziej komponujący się z budą :mrgreen: :mrgreen:

@Kylon a co cho z temi rurami.... W sensie po spotkaniu zhumanistyczną przeszkodą wycieraczek włączać już nie musisz??? :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: LEX »

Skoro chcesz coś bardziej nowoczesnego i nie tak kanciatego jak ARB, to polecam popatrzeć na TJM zrobiony pod setkę. Zderzak jest fajnie zaokrąglony i taki jakby nowoczesny i bez rur też by mu było dobrze:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18028
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: kylon »

Ale i tak musieliśmy go przerabiać bo nie pasował do końca :wink:.

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: Tuco »

Bo to 105 była :wink: - Moja kolejna tojka to będzie 105 :twisted: .
Ja usiadłem ostatnio do projektowania i chyba będę szedł w kierunku jak poniżej na zdjęciach, chociż TJM jest całkiem calkiem - na żywo mi się bardzo podobał. Docelowo chcę wykonać zderzak z jak najmniejszej liczby spawanych elementów i w większości będzie gięty z arkusza blachy ciętego laserem. Jak będę miał chwilę wieczorem to wrzucę rysunki, może zrobię już rozwinięcie konstrukcji. Niechcę ponad miarę komplikować konstrukcji. Część zewnętrzną chcę zrobić z blachy 3 (chociaż niewiem czy nie za cienka), wewnątrz pod wyciągarkę z 8 i uszy do szekli z 20.
Obrazek
Obrazek
pablo200 pisze: Idąc za ciosem, oprócz progów, tylnego zderzaka i osłon pod. Mam zamiar wykonać przedni zderzaczek.
@Pablo - ja właśnie na bazie już posiadanych progów (Dziękuję Woody) będę robił podobne do progów Nixona. Następne w kolejności będą osłony, a na końcu zderzak.:mrgreen:

Pozdrawiam,

Tuco
edyta:literówka

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18028
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: kylon »

Że 105 to ja wiem bo ją kupowałem z Pawłem :wink: zderzak też miał być do 105 :wink:

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: Tuco »

Kylon jak nie robiliście zderzaków :wink: to robiliście je z 4 mm blachy?

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: Tuco »

Tak wygląda mój wstępny projekt - jeśli macie jakieś uwagi to proszę o uwagi. Zastanawiałem się czy nie iść w stronę projektu ASFIR'a.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Asfir całkiem ładnie wygląda:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
grzes
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2008, 20:12
Auto: Y61 GU4
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: grzes »

na zywo Toyka z asfirem wygladala brzydko :(
mysle ze w dobie obecnych cen lepeij cos wymtoac, bedzie troche taniej a zderzak bedzie konkretnie pod auto i wlasciciela...

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: pablo200 »

Grześ, nie chodzi o kupowanie ale motanie na przykład. ASFIR, podoba mnie się za brak zbędnych skosów - chyba w tym kierunku pójdę. :mrgreen:
Może ktoś ma coś jeszcze??

Awatar użytkownika
grzes
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2008, 20:12
Auto: Y61 GU4
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: grzes »

a to ok, bo ja w tym roku widzialem we Francji ASFIRA na LC90 na zywo i ladnie nie wygladal... na fotach lepiej.
To co TUco ma na rys fajnie wyglada.
ale juz sie przekonalem ze to co fajnie wyglada nie zawsze idzie w parze z ergonomia uzywania.
mam u siebie AFNa i jest ladny, do turystyki jak znalazl, ale juz czegos wiecej to nie bardzo, bo wincha nie widac , zeby sie dostac do sprzegla to maske trzeba podniesc... no niestety cos za cos...

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4385
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA Hilux
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: Kwiatec »

zerknijcie na zderzak młodego... robicie jakieś projekty przypuszczenia zamiast zacząć od spraw najprostszych :wink: fajny zderzak ma też black (zresztą przedni i tylni)

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: Tuco »

Kwiatec pisze:zerknijcie na zderzak młodego... robicie jakieś projekty przypuszczenia zamiast zacząć od spraw najprostszych :wink: fajny zderzak ma też black (zresztą przedni i tylni)
Trzeba będzie tak zrobić :mrgreen:
@pablo200 - może połączymy siły żeby nie wyważać otwartych drzwi :)
Dzisiaj wieczorem zmienię jeszcze kilka szczegółów - uproszczę.
Czy ARB i TJM ma spawaną zewnętrzną część zderzaka z elementów czy giętą i spawaną?
Może zbytnio komplikuję - najprościej byłoby pociąć arkusz i pospawać nić dawać na prasę.
W weekend spróbuję zrobić przymiarki z kartonów.
Docelowo chciałbym aby zderzak nie przekroczył 40-50kg.
Pozdrawiam,

Tuco

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: Przedni zderzak - design.

Post autor: pablo200 »

Kwiatec pisze:zerknijcie na zderzak młodego... robicie jakieś projekty przypuszczenia zamiast zacząć od spraw najprostszych :wink: fajny zderzak ma też black (zresztą przedni i tylni)
Oka, tylko zderzak Młodego ma trzy krawędzie gięcia a ASFIR tylko dwie :lol:
Co do zderzaka Black-a nie znalazłem zdjęcia.
Chodi mi o zderzak najprostszy w konstrukcji...

ODPOWIEDZ