5vzfe - niskie obroty biegu jałowego ~500obr/min

Moderator: luk4s7

Harry
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2020, 09:45

5vzfe - niskie obroty biegu jałowego ~500obr/min

Post autor: Harry »

Cześć,
starałem się znaleźć coś o niskich obrotach biegu jałowego w 5vzfe ale albo jestem kiepski w poszukiwaniu albo niewiele jest na ten temat...

Mam taką zagwostkę: 2000 rocznik 3,4 V6 (5vzfe) automat przebieg 138.500 (przy 125.000 wymieniony rozrząd przy okazji przytartych środkowych tłoków).
Na początku bardzo rzadko zdarzało się, że obroty spadały do około 500obr/min. Teraz coraz częściej. Drugim objawem jest "prychnięcie" strzał w kolektor dolotowy przy dodaniu gazu. Jak na moje pojmowanie to tak jakby zapłon był wyprzedzony.

Pytanie czy ktoś się spotkał z takimi objawami a jeżeli tak to jakie było lekarstwo?

Przyjmę też dobre rady bo w weekend chciałbym się do tego zabrać :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 5vzfe - niskie obroty biegu jałowego ~500obr/min

Post autor: Rokfor32 »

Obroty reguluje komp przez zaworek ISC. Czasem się zdarza przycinanie tego zaworka od korozona, lub syfu w dolocie.

Ale przyczyny mogą leżeć gdzie indziej równie dobrze - strzał w dolot w tym silniku nie ma prawa się zdarzać, to nie stary polonez, gdzie się regulowało z ręki zapłon.

Jeżeli auto ma LPG - to od tego bym zaczął (przytarte tłoki sugerują zbyt ubogą mieszankę). Jeżeli by tak było - to mogły postrzelać głowice lub powypalać się gniazda zaworów.

Harry
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2020, 09:45

Re: 5vzfe - niskie obroty biegu jałowego ~500obr/min

Post autor: Harry »

Dzięki, sprawdzę zaworek.

Co do reszty:
LPG nie było
Głowica i gniazda sprawdzone przy remoncie silnika.

A z regulacją to przecież wyprzedzenie jest ustawiane a później już w mniejszym zakresie robi to komp. W sumie to jak w „Nowszym Polonezie” 😂🤣😂

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 5vzfe - niskie obroty biegu jałowego ~500obr/min

Post autor: Rokfor32 »

Nie. Ten silnik nie ma niczego do "ręcznej" regulacji wyprzedzenia zapłonu (oraz kąta i czasów wtrysku). Chyba że ktoś fizycznie i celowo przefazuje koło impulsowe na wale korbowym oraz wałku rozrządu.

Silnik trzeba po prostu sprawdzić, po kolei, i zgodnie ze sztuką. I nie sugerować się, że coś kiedyś było robione.

ODPOWIEDZ