Światła zapalają się po odpaleniu

Moderator: luk4s7

ssadlec
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2023, 22:18

Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: ssadlec »

Witam,
Jestem szczęśliwym posiadaczem toyoty J90 chciałbym wyłączyć automatyczne światła, które zapalają się po odpaleniu mimo włącznika ustawionego na wył. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc ? z góry dzięki za zainteresowanie.

Awatar użytkownika
gobio
Posty: 115
Rejestracja: 19 lut 2014, 14:58
Auto: KDJ90
Kontakt:

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: gobio »

Taki automaty nie były montowane fabrycznie. Musisz znaleźć automat i go odpiąć.
Na początek trzeba się przewitać :)

stachu_l
Posty: 417
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: stachu_l »

A nie jest to wersja na Szwecję (lub generalnie Skandynawię) - tam taki patent był obowiązkowy. Widziałem gdzieś na przełomie lat 80/90 Audi kupione z tamtego rynku i miało taki automat więc J90 rocznikowo by pasował pod takie wymagania.

ssadlec
Posty: 2
Rejestracja: 07 mar 2023, 22:18

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: ssadlec »

Witam wszystkich jestem tu nowy ale wydaje mi się, że to oryginał bo jak po odpaleniu świecą się światła mijania to naj na przełączniku zrobie postojówki to wtedy gasną mijania i święcą tylko pozycyjne. Może to wersja na Skandynawie. Myślałem że może jest jakiś tzw. myk żeby to wyłączyć, wyjąć gdzieś zworke lub przekaźnik . Może ktoś ma jakiś pomysł.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3392
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: luk4s7 »

Mam tak samo w Yarisie z 2014 roku - Polski salon. Dokładali taki patent jak wszedł obowiązek jazdy na światłach mijania cały dzień. Wiem to od pierwszego właściciela. Zachowuje się dokładnie tak jak opisałeś czyli włączają się światła mijania dopiero po odpaleniu i można przełączyć na pozycyjne kręcąc gałą do tego ustawienia. Co ciekawe jak się zostawi gałę w innej pozycji niż 0 to święta włączają się od razu po wciśnięciu zapłonu (system bezkluczykowy) a jak jest na 0 to zapalenie świateł następuje dopiero jak silnik zacznie pracować.
Obstawiam więc że masz dokładany moduł.

Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2080
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: Jake »

To jest niestety czesty patent obecny w wielu samochodach, w ogromnej wiekszosci nieoryginalny. Doprowadza mnie to do szalu, ze nie mozna wylaczyc swiatel chocby by sie chcialo. Nie wiem czemu to ma sluzyc.

stachu_l
Posty: 417
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: stachu_l »

W 120 są na schemacie dwie wersje jedna bez "Daytime Running Light" a druga z tą funkcją.
W pierwszej przełączanie krótkie długie robi sam przełącznik przy kierownicy ale włączenie świateł jest wykonane przekaźnikiem HEAD Relay sterowanym z Body ECU.
Wersja druga jest sterowana przekaźnikami HEAD Relay (tak jak wyżej włączał zasilanie zerówek) i DIMMER Relay który zmienia krótkie/długie. Oba są sterowane z Body ECU i także wyprowadzenia z przełącznika świateł idą tylko do Body ECU.

To by wskazywało, że 120 miała fabryczne przystosowanie do jazdy na światłach tylko były inne polaczenia i chyba inne Body ECU albo jakaś opcja programowalna.
Niestety gdzieś posiałem mojego Haynes'a od Prado bo tam był schemat 90 i 120 i nie wiem jak to było w 90.

KSZ
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2022, 13:14

Re: Światła zapalają się po odpaleniu

Post autor: KSZ »

A jak to g***o wyłączyć ? :x

ODPOWIEDZ