Pochylenie auta

Moderator: luk4s7

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Cześć,

Na wstępie chciałbym się przywitać i pozdrowić wszystkich użytkowników 🙂 Fajnie że mamy takie forum.
Jestem świeżo po zakupie Landka i pojawił mi się mały dylemat.
Auto ma za sobą pare kilometrów 340 k ;) więc postanowiłem zadbać o komfort i zmienić sprężyny i amortyzatory. Nie chciałem na tę chwilę liftować zawieszenia i zdecydowałem się na montaż podzespołów kyb. Za komplet wyszło 1600 zł.
W trakcie wymiany okazało się że lewa przednia sprężyna była ułamana. Po wymianie wszystkich sprężyn i amortyzatorów zauważyłem że auto jest pochylone na prawą stronę o 1,5 cm na przedniej i tylnej osi mierząc do nadkoli. Pomiar wysokości do ramy pokazuje że lewa strona jest wyżej o 0.9 cm z przodu i 0.5 cm z tyłu auta. Wymieniając przy okazji lewy górny sworzeń z przodu zrobiłem zbierzność i wyszło ok. Wiem że to nie pełna geometria ale czy na tej podstawie można wykluczyć najgorsze czyli trachniętą ramę ? Czy ktoś zmagał się z taką sytuacją ?

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Zastosowane sprężyny:
KYB RF2570
KYB RF6048
Amortyzatory :
KYB 341232
KYB 344288

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Do tego po wymianie jest różnica pomiędzy wysokością do nadkola pomiędzy przodem a tyłem około 4 cm.
Auto siedzi na tyłku i to sporo. Generalnie jestem mega zaskoczony sytuacją wcześniej montowałem Kayaby w Galloperze i wszystko było ok.
Mam ochotę to wszystko ściągnąć i reklamować.
Auto prowadzi się dobrze i nie ściąga przy hamowaniu czy przyspieszaniu. Nie znalazłem też żadnych innych luzów w zawieszeniu oprócz wymienionego sworznia.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Pochylenie auta

Post autor: Templar »

Wydaje mi się że wielu użytkowników Kayaby tu nie znajdziesz. Szczerze mówiąc sam po raz pierwszy o niej słyszę.
Na podstawie diagnozy przez internet można napisać praktycznie wszystko, łącznie z tym że istnieje pewne znikome prawdopodobieństwo że masz ramę założona na lewą stronę.
Ogólnie podana przez Ciebie cena 1600zł za komplet zawieszenia może sugerować że uzyskanie losowego efektu na aucie jest wielce prawdopodobne.
Inne przyczyny:
- masz w aucie jakieś modyfikacje zmieniające wyważenie i dobrane dla fabrycznego auta sprężyny nie dają rady.
- oznaczenia sprężyn są dla wersji na inny rynek. Inny silnik, inne rozmieszczenie akumulatorów albo kierownica po przeciwnej stronie, więc prawa sprężyna jest zamieniona z lewą albo zupełnie dobrane od czapy. Masz w ogóle na nich oznaczenie prawa- lewa?

Sądzę że bez diagnozy w serwisie się niestety nie obejdzie.

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Oznaczeń lewa prawa nie ma. KYB użytkowałem w przynajmniej 2 autach terenowych ale nie miałem takich problemów.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pochylenie auta

Post autor: kylon »

No jeśli walczymy o 5 i 9 mm to ja nie mam pytań 8)

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Przesadzam ??
Różnica przy pomiarze prawa lewa do nadkoli to 1.5 cm
A co z klapniętym tyłem, wsadzić podkładki czy szukać innej sprężyny ?
Widzę Kylon że wiele postów poczyniłeś ;)

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

No tak i wszystko jasne, przepraszam ale nie wiedziałem z kim mam do czynienia haha 😉
Ja wiem że to nie jest super zestaw ale, jest to mój pierwszy landek, nie wiem czy będę zadowolony z auta a konkretnie z tego egzemplarza więc nie chciałem od razu inwestować w ome, profendera czy inne. Wymiana zdecydowanie poprawiła komfort. Na lift i modyfikacje przyjdzie czas, jeżeli uznam że warto.

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Nie mam odbojników sprężyn na tyle... Pewnie się skończyły. Zastanawiam się jaką mają grubość żeby to uwzględnić przy doborze podkładek ?

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Ciężko namierzyć te odboje w rozsądnej cenie a ASO to 411 PLN sztuka :/
Myślę że jeśli dam 4 cm podkładkę i te odboje ( wyglądają jakoś na 5 mm) udałoby się wyrównać przód tył.
Gdzieś tutaj wyczytałem że ktoś jeździł na takim zestawie...
Tylko czy amortyzator to obsłuży :/ ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pochylenie auta

Post autor: kylon »

Masz przód wyżej niż tył? Jeśli tył wyżej niż przód to tak ma być.

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Tył siedzi 4 centy niżej.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pochylenie auta

Post autor: kylon »

To masz źle dobrane sprężyny.

tony.zielony
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2022, 17:22

Re: Pochylenie auta

Post autor: tony.zielony »

Wystosowałem pismo do oddziału Kayaba, o zweryfikowanie zastosowanych przeze mnie produktów, do tego modelu auta.
Ja rozumiem że można się rozwodzić o wytrzymałość, jakość i tym podobne rzeczy ale o podstawowy parametr?
Zawsze zmieniam zawias w tych starych sztruclach. W Galloperze,Terracanie, i Pajero Pinin miałem też Kayaby, Nigdy nie było takiej sytuacji jak tutaj.
Gallopera katowałem okrutnie w terenie. rocznie około 25 tyś km z czego połowa na szutrach i leśnych drogach. Amortyzatory na przedzie siadały w tych warunkach po 2 latach niezależnie od tego czy fabryczne czy kayaba. Przerobiłem 3 zestawy zanim sprzedałem auto. Najpierw KYB, OEM , KYB. Amortyzator był cały ale siadały gumy. Przy koszcie 160 zł za sztukę po prostu je wymieniałem na nowe.
Zobaczymy co odpiszą :/ ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Pochylenie auta

Post autor: kylon »

Jest kilka rodzajów sprężyn do większości Land Cruiserów. Oryginały oznaczone są kolorami. Są różne wersje nadwoziowe zatem i różne wagi a co za tym idzie twardości sprężyn. Spora hurtowni nie ogarnia też nazewnictwa Land Cruiserów czyli tych literek przed cyferkami a to bardzo istotne. Możliwe jest też to, że masz przód np z liftem.

ODPOWIEDZ