znaleźć sygnał zapiętej blokady

Moderator: luk4s7

majewa
Posty: 67
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:02
Auto: J95 1KZ-TE 3,0 TD 1999r
Kontakt:

znaleźć sygnał zapiętej blokady

Post autor: majewa »

Dla tych dla których schemat elektryczny jak dla mnie stanowi ciężki do okiełznania zbiór mazajów przygotowałem uproszczoną wersję pomagającą znaleźć przyczynę mrugającej kontrolki mimo faktycznego zapięcia blokady.
Oczywiście w pierwszej kolejności należy się upewnić czy blokada się zapina i sprawdzić poprawność działania czujnika.
Aby to zrobić należy podnieść 1 z tylnych kół , wajha na LL i włączamy DiffLock jednocześnie nasłuchując czy w pobliżu gruchy tylnego mostu odzywa się przez kilka sekund silniczek blokady. Jeśli się odzywa to już pół sukcesu :)
Teraz sprawdzamy czy spowodował on zapięcie blokady. Należy przekręcić koło aż do usłyszenia "klik" i zablokowania koła. Czasem trzeba popróbowac w prawo , w lewo ale to w zakresie pół obrotu powinno wskoczyć.
Jeśli koło się zablokowało to juz jest bardzo dobrze :) Tylko czemu ta kontrolka dalej miga ?
No dobrze , sprawdżmy w takim razie działanie czujnika. Trzeba zdjąć wtyczkę z czujnika i przy zablokowanym kole sprawdzić omomierzem przejście. Jeśli jest , no to już wtedy zostają nam przewody. Niestety często dość ulegające uszkodzeniu , po latach stwardniałe i łamliwe.
I tu przechodimy do mordęgi sprawdzania kabelka po kabelku jeśli czytanie schematów jest nam obce :)
Dlatego pozwalam sobie załączyć schemacik dla analfabetów takich jak ja żeby może poszło sprawniej:)
Po kolei są tam pokazane przejścia pomiędzy poszczególnymi pinami od wtyczki czujnika poprzez złącze krótkiej przedlużki po kostki na ramie pod tylnymi lewymi drzwiami.
Mam nadzieję że komuś się przyda .
Załączniki
sygnalizacja zapiętej blokady.jpg
sygnalizacja zapiętej blokady.jpg (30,41 KiB) Przejrzano 1145 razy

majewa
Posty: 67
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:02
Auto: J95 1KZ-TE 3,0 TD 1999r
Kontakt:

Re: znaleźć sygnał zapiętej blokady

Post autor: majewa »

A po tym wszystkim schemat nagle okazuje się całkiem czytelny :)
Wszystko na nim widać - kostki , numery pinów ...
Załączniki
SYGNALIZACJA ZAPIĘTEJ BLOKADY SCHEMAT.jpg
SYGNALIZACJA ZAPIĘTEJ BLOKADY SCHEMAT.jpg (29,57 KiB) Przejrzano 1143 razy

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: znaleźć sygnał zapiętej blokady

Post autor: zombi »

Fajny opis, dzięki.
Pewnie skorzystam :), kilka razy pojawił mi się objaw odwrotny czyli pojawiał się błędny sygnał zapiętej blokady. Co skutkuje wyłączeniem ABS. Aktualnie błąd ustąpił, ale jak jest na forum taki fajny opis to może się pojawić ;) - ale jak się zrobi cieplej :lol:

Qper23
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2020, 13:03
Auto: KDJ95 automat
Kontakt:

Re: znaleźć sygnał zapiętej blokady

Post autor: Qper23 »

Poza kablologią i oczywiście samą blokadą i czujnikiem zapięcia rzadko, ale może się przytrafić problem z modułem sterującym blokady. Mała skrzyneczka z elektoniką zlokalizowana pod plastikami w okolicy lewego tylnego nadkola. Do niej trafiają sygnał sterujący z pokrętła, sygnał zapięcia reduktora, sygnał prędkości. To ona wysterowuje silnik blokady, blokuje ABS, no i wysterowuje migającą kontrolkę blokady. Rzadko się psuje, niemniej się zdarza - miałem na tapecie taki przypadek, winowajcą była wilgoć.

ODPOWIEDZ