łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Post autor: zombi »

Czy jest sens wkładać dłuższe łączniki stabilizatora w wyliftowanej 2'' j9.
Z tego co się doczytałem w przepastnym internecie to do liftu 2'' można zapodać łączniki o 30mm dłuższe.
Nawet się do tego zabierałem, ale się nie zabrałem. A tu pech i wymienić muszę szybko.

Wątpliwości co do sensu przedłużenia nasunęły mi się jak patrzę co się stało z tym co miałem.
Na zdjęciu widać, ze został wygięty, jakby przy kompresji. Dłuższy teoretycznie szybciej będzie się blokował. A z drugiej strony, jak łącznik był krótki to mógł się ustawić pod złym kontem i przy powrocie wygina się nie w tą stronę.

Jakie sa w tym temacie opinie wynikające z praktyki? ( co robić? jak żyć? ;) )

PS. po ostatnim wypadzie same straty. :(
Załączniki
stab_link.jpg
stab_link.jpg (78,26 KiB) Przejrzano 1324 razy

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Post autor: zombi »

Po pierwszych przymiarkach wychodzi, ze w moim przypadku warto przedłużyć drążki o 15-20mm, mam 40mm liftu na przodzie.
Wystrugałem sobie coś takiego, więc montując dopasuję długość. Gwint zrobiony obustronnie, żeby nie rozgrzewać materiału spawając.
Dostępne są łączniki do przycięcia na długość - wiec struganie ma średni sens, ale ja miałem na zapasie komplet Whiteline więc nie było sensu kupować następnego.
PS. na tył idzie rozmiar taki jak ori z przodu (list 2'')
Załączniki
k1.jpg
k1.jpg (58,9 KiB) Przejrzano 1286 razy

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Post autor: oradek »

Do offroadu takie elementy w pierwszej kolejności się wywala.
Do jazdy po czarnym wymienia na lekko większe i mocniejsze - można przerobić oryginał.
Każda modyfikacja auta pociąga za sobą kolejne i uwidacznia kolejne słabe punkty.
Lepiej gdy podda się część za 20 zł niż taka za 20 000, więc trzeba się zastanowić, które elementy mają być "bezpiecznikiem" dla tych trudniejszych do wymiany i droższych.

o.Radek LJ73 1991


Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Post autor: Mirekk »

Kurde, ja zamontowałem normalne jak z katalogu, mimo liftu 4 cm. Nie zauważyłem, że trzeba by było coś przedłużać.

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: łącznika stabilizatora - std czy +30mm

Post autor: zombi »

@Mirekk, przy 40mm nie jest to niezbędne, ale koniec stabilizatora powinien być poziomo ewentualnie lekko do góry.
Krótkie końcówki naciągają stabilizator co nie jest zalecane, wstępne napięcie zmienia rozkład sił i przy dużym skoku w dół zmienia się kont pomiędzy końcówką, a stabilizatorem i w skrajnych wypadkach na powrocie występuje przegięcie w druga strone.

Chyba dlatego producenci dają niepełne 2'' czyli 40mmm. Wydaje się to być granicą, gdzie uchodzi na sucho brak dodatkowych przeróbek. Jak opuszczenie mostu, zmiana drążka stabilizatora.

ODPOWIEDZ