Choinka na desce

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
tadeusz84
Posty: 55
Rejestracja: 07 wrz 2020, 09:52
Auto: KZJ90
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: tadeusz84 »

sebastian44 pisze:
21 wrz 2020, 10:45
Łożyska i szczotki kosztują grosze, poproś żeby łożyska założyli firmowe, SKF w tych rozmiarach kosztują cos 10 zł za sztukę, chyba nie warto oszczedzać. Problemem może być regulator jeżeli wymaga wymiany bo dostępne są chyba tylko chińskie. NIech sprawdzą alternator pod obciążeniem powinni mieć taka możliwość, wtedy bedziesz mieć pewność że jest w porządku.
No liczę, że człowiek który to robi raczej zrobi to w miarę przyzwoicie... Jeśli od lat się tym zajmuje i właśnie w takich regeneracjach specjalizuje..
Kilka lat temu robił mi taką regenerację w Mavericku - i było wszystko OK - więc może i tu się tak uda...
Wiadomo, można gdybać - a życie samo to zweryfikuje :)

Awatar użytkownika
tadeusz84
Posty: 55
Rejestracja: 07 wrz 2020, 09:52
Auto: KZJ90
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: tadeusz84 »

Dziś odebrałem auto - podobno problemem były szczotki, które się kończyły, i przy okazji coś tam jeszcze (jakieś tuleje?) - nie bardzo miałem czas wnikać, odbierałem na ostatnią chwilę... Pojeździłem trochę i jest OK :). Choinki brak, ładowanie dobre nawet pod obciążeniem. Przy okazji wymieniłem oba paski alternatora i pasek od klimy. Koszt całkowity 298 zł - więc chyba niedrogo... czy dobrze? czas pokaże

Awatar użytkownika
tadeusz84
Posty: 55
Rejestracja: 07 wrz 2020, 09:52
Auto: KZJ90
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: tadeusz84 »

Alternator dalej działa bez zarzutu - czyli regeneracja wygląda na udaną... Kontrolki już nie świecą/migają na dobre - fakt, że przejechałem od tego czasu z 500km więc to jeszcze nie jest wyznacznik - ale mogę potwierdzić w 100% że to było to... A czy regeneracja alternatora wystarczy na długo - czas pokaże, za wcześnie żeby o tym mówić...

Awatar użytkownika
tadeusz84
Posty: 55
Rejestracja: 07 wrz 2020, 09:52
Auto: KZJ90
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: tadeusz84 »

drobny update: przejechałem lekko ponad 5000km po regeneracji alternatora - wszystko działa elegancko, ładuje jak wściekły :)

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: kozi »

Właśnie trafiło mnie to samo - 4 czy 5 kontrolek się zapala i brak ładowania (kochana toyka psuła się tak łagodnie od tygodnia ale dziś już powiedziała dość (łącznie z odmową odpalenia) ) - ładuję akumulatory żeby móc dojechać do jakiegoś serwisu (ewentualnie sam wyjmę alternator i zawiozę - ktoś to może robił? skomplikowane?

Awatar użytkownika
EdEk
Posty: 42
Rejestracja: 08 cze 2013, 00:08
Auto: HDJ80 z 1992r.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: EdEk »

Odświeżam temat, mam podobny problem w HDJ80, tylko z tym iż po wymianie alternatora który przestał ładować na nowy mocniejszy (120A) zamiennik, pozapalały mi się różne kontrolki. Dodatkowo przestały grzać świece, nie słychać pracy przekaźnika jak wcześniej. W moim oryginalnym altku była okrągła wtyka, w nowym jest owalna, z tego powodu musiałem dokupić i zamontować nową wtyczkę.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: Jake »

Nie pomieszales kabli?

Awatar użytkownika
EdEk
Posty: 42
Rejestracja: 08 cze 2013, 00:08
Auto: HDJ80 z 1992r.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: EdEk »

Jake pisze:
09 lis 2022, 01:16
Nie pomieszales kabli?
Myślę że nie, sprawdzałem kilka razy. Są tylko trzy przewody, grubszy stały +, grubszy + przez zapłon, i cieńszy kontrolka na desce.
Przyznam się jeszcze że odpaliłem auto bez wpiętej tej wtyczki do alternatora tego pierwszego co przestał ładować (też wtedy była taka choinka). Mogło by się coś tam uszkodzić? Czemu grzanie świec znikło?
Załączniki
Taka była.
Taka była.
Screenshot_20221109-072230.png (27,12 KiB) Przejrzano 1312 razy
Jest taka.
Jest taka.
Screenshot_20221109-072042.png (100,13 KiB) Przejrzano 1312 razy

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: Choinka na desce

Post autor: zombi »

Zapaliły się kontrolki, a co z ładowaniem, jest?
Chyba na przewodzie od alternatora, blisko aku, jest zabezpieczenie topikowe na dany amperaż. Jak dałeś mocniejszy alternator to może Ci topik poleciał. W J9, topik jest chyba na 80A

Awatar użytkownika
EdEk
Posty: 42
Rejestracja: 08 cze 2013, 00:08
Auto: HDJ80 z 1992r.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: EdEk »

Ładowanie jest ok 13.8-13.9V (trochę mało bo wcześniej było ok 14.5V ale to może przez ten regulator napięcia na nowym alternatorze?), przy alternatorze nie ma żadnego zabezpieczenia, przewód jest rozszepiony na aku i na skrzynkę z bezpiecznikami. Bezpieczniki sprawdziłem i są OK. Zastanawiam się bo może gdzieś jest problem z masą?

Awatar użytkownika
EdEk
Posty: 42
Rejestracja: 08 cze 2013, 00:08
Auto: HDJ80 z 1992r.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: EdEk »

Włożyłem stary alternator i wszystkie bolączki zniknęły, tyljo tyle że nie ładuje. Kontrolki nie świecą a świece grzeją jak wcześniej, słychać nawet załączanie przekaźnika.
Zauważyłem że nowy alternator wydaje cichy dźwięk po przekręceniu kluczyka w stacyjce.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: Darek_LC_J95 »

Pisałem już o tym i innym poście. Choinka to sygnał, że są problemy z wzbudzeniem alternatora przy uruchamianiu samochodu lub, że kręci się z przerwami. Taka awaria alternatora może się naprawdę źle skończyć szczególnie w głuszy w Bieszczadach. Sprawdź, czy nie kończy Ci się sprzęgło alternatora z wolnobiegiem, czy nie przepuszcza już obrotów w kierunku właściwego ruchu paska, czy zawsze zaskakuje wolnobieg. Jak jazgocze to na pewno zaraz padnie. Możesz mieć ciągle niedoładowany akumulator, bo gubi już cykle w obrotach i przy każdym kolejnym starcie mocy z akumulatora ubywa. Ważne żeby koło ze sprzęgłem nie zablokowało paska wieloklinowego. Ja w trudnej sytuacji ,jak mi to sprzęgło padło dałem w warsztacie na miejscu (Bieszczady) do pospawania wolnobieg na sztywno, sprzęgło jest nietypowe 17,5 mm średnicy. Na pospawanym zrobiłem jeszcze 800 km do domu. W SGR ul. Gajowa 110, 15-794 Białystok zrobili mi pełną przebudowę oryginalnego Denso z mojego LC95, to 130 A alternator. W RAV4 miałem innym problem osypującą się cele w akumulatorze i zwarty akumulator spalił mi prostownik w alternatorze. Warto o te sprawy zadbać. To, że akumulator szczególnie stary się ładuje z prostownika na postoju nie oznacza, że podczas jazdy, szczególnie ostrej, nie zrobi ci psikusa. :)

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: Jake »

Od kiedy J80 ma sprzegielko na alternatorze? :D

Awatar użytkownika
EdEk
Posty: 42
Rejestracja: 08 cze 2013, 00:08
Auto: HDJ80 z 1992r.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: EdEk »

Darek_LC_J95
Czytaj ze zrozumieniem, to się dzieje po włożeniu fabrycznie nowego alternatora.

Darek_LC_J95
Posty: 296
Rejestracja: 11 mar 2019, 19:55
Auto: Toyota Land Cruiser KDJ95 2001 5D.
Kontakt:

Re: Choinka na desce

Post autor: Darek_LC_J95 »

Oczywiście :), EdEk masz rację ja pisałem o J95 :), a J80 do dla mnie całkowicie nieogarnięta tajemnica, ale objawy z poślizgiem sprzęgła lub paska pasują :).

Naprawdę udało Ci się kupić fabrycznie nowy alternator Denso DAN1114 do J80?
Może ten, który kupiłeś ma tak "pasować" do twojego modelu, tak jak słynny filtr kabinowy do Land Cruiser J90 :).
Zamiennik może mieć inną konstrukcję niż oryginał, szczególnie jak jest dobierany z przypadku.

Ja bym sprawdził, co jest nie halo z tym nieładującym oryginalnym alternatorem, spalony prostownik, szczotkotrzymacze, to wcale nie musi być nic drogiego w porównaniu z kosztem "nowego" chińskiego zamiennika.
Mnie regeneracja oryginału Denso kosztowała 310 zł, dwa lata minęły i moje 180Ah (2x90Ah akumulatory Yuasa) pięknie się teraz ładują i odpala w każdy mróz.

Pozdrowienia od Białych Niedźwiedzi (tych co chodzą po ulicach Białegostoku).

ODPOWIEDZ