J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Luka
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:00
Auto: J90
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: Luka »

Pany kupiłem dzisiaj Toyotę pojechałem w teren i nawet nie dojechałem bo na polnej drodze sworzeń wypadł ze swojego mocowania :twisted:

Auto stoi na środku drogi a ja do domu na piechotkę :oops:
Zaraz tam wracam przez nockę pilnować bo miejsce nie ciekawe.

A sprzedający zapewniał mnie że rok temu nowe oryginały zakładał z Japan Carsu.
To pewnie dlatego tak się stało :?:

Od góry 4 śrubki wykręciłem bez problemu, od dołu nakrętkę ale za nic nie mogę wybić sworznia z wahacza.
Nie mam ściągacza.......... prać większym młotem :?:

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

Praska albo zciagacz.
Nie wepchniesz, bierz lawete.
Norma, ja bylem na przegladzie przed zakupem, poznije sporo jezdzilem i bylo OK, dopoki nie wstawilem twardszych sprezyn... no i dolek :) wyrwalo w srodku lasu :D

Tak konstrukcja tak ma :)

Przywykniesz.

Awatar użytkownika
Luka
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:00
Auto: J90
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: Luka »

Dzięki za słowa pocieszenia !

Do czego jeszcze będę musiał przywyknąć i co warto wozić na stałe w aucie na zapas?
Mam J90 z silnikiem D4D z 2001 roku.
Obrazek
Włączyłem reduktor skręciłem w prawo i łup !!!! myślałem że może jakaś dziura a tu taki zonk !!!! A dziś w południe przed zakupem na jeździe testowej to tak z 70 po wertepach i poboczach jeździłem. Aż strach pomyśleć ja by wtedy się urwało !!!!

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: Tuco »

Sprawdź czy górne wahacze nie stoją na dębowo.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: czobi »

Luka pisze: co warto wozić na stałe w aucie na zapas?
to nie landrover, raz naprawione dobrze! jest na kilka lat w japoncach.
inna sparawa ze zonk jak sam skrwysn, raz takie cos w tuyocie widzialem :shock:
domysalam sie ze psyche to troche ci zrylo, ale nei zrazaj sie pech poprostu jakis totalny.
zrob to u mechanika do ktorego masz zaufanie i spij spokojnie.

Awatar użytkownika
Luka
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:00
Auto: J90
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: Luka »

Robię w polu gdzie stoi.
W nocy sprawdziłem co się stało
Obrazek
Obrazek
rano już wymontowałem, zamówiłem w Inter Cars firmy 555 i po południu będę składał.
Do mechanika i tak muszę jechać przegub wyczyścić i nowym smarem zalać bo półośka oczywiście wypadła.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: seburaj »

uczeni w piśmie twierdzą, że w tym miejscu nie należy oszczędzać i trzeba się szarpnąć na oryginał...

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

seburaj pisze:uczeni w piśmie twierdzą, że w tym miejscu nie należy oszczędzać i trzeba się szarpnąć na oryginał...
Swiete slowa!!!!!!!!!!

Dzisiaj znowu mi sworzen wylatal. Rok jazdy, 12 tys przebiegu - w wiekszosci po polach.
Sworznie mam firmy japanparts jak dobrze pamietam. Wlasnie szukam na necie oryginalow. Oszczednosc jest niezdrowa dla zycia !!!!!!!!

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

Jeszcze zapytam, jakiej firmy oryginalnie toyota wrzuca sworznie? bo nigdzie na necie nie moge znalezc markowanych przez toyote.

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

No skoro nie ma odpowiedzi to poprowadze wlasny monolog.
Nie pamietam czy poprzednie byly japanparts czy yamato - ktores z nich, nie mam pewnosci.
Obecnie zamowilem bezposredno w salonie. Koszt 524 za sztuke, wymieniam obie strony z dolu. Gorne nadal mam gowniane ale nie wykazuja checi do wypadania.
Za pol roku zakupie zestaw tanich gowien zamiennych aby moc naprawic w trasie na powrot i nie osmieszac tojoty wiecej na lawecie.

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: zombi »

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc odgrzeję temat,
Stuka mi coś przy ruszaniu, jeden stuk, jak mocniej zahamuję i dodam gazu to znowu jest jeden stuk. Obojętnie czy koła są prosto czy w skręcie.
W tygodniu udam się do warsztatu na diagnozę, ale chciałem w niedzielę trochę pojeździć i zastanawiam się czy to może być objaw rychłego zgubienia przedniego koła?

Czy jako laik bez, po zdjęciu koła na podnośniku mogę sam wykluczyć "nieszczesny" sworzeń wahacza dolnego?

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

Kola nie zgubisz, co najwyzej odpadnie, ale bedzie w poblizu :) - wypada tylko z jednego sworznia :)

Jak nie wiesz jak sprawdzic luz to lepiej wez kogos kto to robil.

Ja juz chyba doszedlem czemu wypadal mi sworzen dwukrotnie z tej samej strony. Mialem luz na lozysku kola co bylo wyczuwalne przy ponad 120/h. Mysle ze to rozbijalo sworznie. Obecnie lozysko wymienione nic kiera nie szarpie, gorny wahacz dziala z lekkim oporem tulei ale dziala.

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: Tuco »

zombi pisze:Nie chcę zakładać nowego tematu, więc odgrzeję temat,
Stuka mi coś przy ruszaniu, jeden stuk, jak mocniej zahamuję i dodam gazu to znowu jest jeden stuk. Obojętnie czy koła są prosto czy w skręcie.
W tygodniu udam się do warsztatu na diagnozę, ale chciałem w niedzielę trochę pojeździć i zastanawiam się czy to może być objaw rychłego zgubienia przedniego koła?

Czy jako laik bez, po zdjęciu koła na podnośniku mogę sam wykluczyć "nieszczesny" sworzeń wahacza dolnego?
Czy zbliżone do efektu wagonowego?

Awatar użytkownika
zombi
Posty: 704
Rejestracja: 17 mar 2014, 20:48
Auto: kzj95

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: zombi »

Dzięki za odpowiedzi, temat wyjaśniony- chyba.
Prawdopodobnie to jest tuleja wahacza. O tyle dziwne, że mechanik z renomowanego warsztatu 4x4 macał, macał, skasował szmal i nic nie namierzył. Na odchodne usłyszałem, że trzeba poczekać, aż się mocniej popsuje ;) .

W innym warsztacie sprytne chłopaki za 1/5 ceny dość szybko doszli (przy użyciu stetoskopu i łomu), że to początek końca tulei wahacza - jutro wymiana to się zobaczy, czy mój zachwyt "sprytnymi chłopakami" nie jest przedwczesny.

bigi
Posty: 240
Rejestracja: 20 lut 2012, 20:15
Auto: KDJ 95
Kontakt:

Re: J 90 sworzen dolnego wahacza przód

Post autor: bigi »

No ja powiem dalej, dolny sworzen wylatal dwa razy, najpewniej od luznego lozyska i gorny sworzen dostal luzu tylko z tej strony. Zlamalem srube regulacyjna wahacza jak wyj..em wahaczem w asfalt - w sumie geometria jeszcze jest w normie, ale czeka mnie wymiana przy okazji sruby z cala tuleja zapewne.
W chwili obecnej wymienilem lozysko w kole na jakis zastepczak (dziura w kieszeni) i wszystkie 4 sworznie na ori. Poki co auto sie dobrze prowadzi, pare tys przelatane bez zwalniania na dziurach.

ODPOWIEDZ