St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazdówka

Moderator: luk4s7

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazdówka

Post autor: maras »

Czołem,

szykuję się z Żoną na wyjazd generalnie dookoła Bałtyku. Planowana trasa w tytule posta. Termin wyjazdu - środek tygodnia - 1.08, powrót pod koniec sierpnia. Wyjazd low budget (w sensie spanie w furze, suchary i woda ze źródła :wink: ). Jedno auto i 2 osoby to może być za mało do przekonania drugiej połowy do rosyjskiej części trasy :?

Czy ktoś (a) wybiera się może w tamte rejony w tym terminie lub (b) "zaliczył" trasę E105 St Petersburg - Murmańsk i może coś napisać? Znalazłem mało informacji - generalnie - brak zasięgu komórki, droga w kiepskim stanie (ale to nie przeraża) i "ktoś ostrzegał kogoś" przed czarnymi samochodami.

Pozdro M&M

Darek
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2009, 16:00
Auto: KZJ 90
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: Darek »

Witaj.Przejechałem trasę w 2009 r. trochę też z niej zbaczając, co by jak najwiecej zobaczyc. Ruszyłem z Polski do Wilna( nocleg) dalej Łotwa, na granicy duża kolejka więc kawalek dalejok.40 km. Estonia i tam b.szybko w 4 godz. wjechaliśmy do ROSJI. Pilnuj wszystkich dokumentów, które dypełnisz i dostaniesz na granicy, ponieważ przy wyjeżdzie musisz je bezwzględnie okazac. Droga do Petersburga była w remoncie, pewnie już gotowa. Petersburg no cóż nie na darmo nazywany Wenecją północy. Warto zwiedzic, przejśc te kilka najważniejszych miejsc. Od tego miejsca zaczna się Biale Noce, więc nie wolno chojrakowac ze zbyt długą jazdą, organizmu się nie oszuka. Nie jeden z Naszych się przewiózł na tym. Ceny Paliw wtedy 1,60- 2,90zł, pewnie teraz sie to pozmieniało. Jest kilka ciekawych miejsc po drodze do Murmańska. Mogę śmiało rozwiac obawy Szanownej małżonki, jechałem z 12 sto letnią córką. Nocowaliśmy w aucie--głównie lub obok Niego( członek rodziny). Jak wszędzie,na wszystko trzeba sobie zaslużyc. Nie wiem czy to ewenement ale mieliśmy spokój . Spotykaliśmy się z ludzmi, zwiedzaliśmy muzea. takie kontakty możliwe jeszcze u Nas na Podlasiu. ceny w sklepach zaskakujące, więc budżet z tego powodu nie jest mocno nadszarpnięty. Więcej zostaje na Norwegię. W Murmańsku nie udało Nam się wjechac do portu ale obowiązkowe fotki przy Aljoszy- to taki żółnierz, bohater miasta cośok. 50 m wysokości. Z Murmańska przez Apatyti, Sputnik- miejscowości o charakterze gospodarczo strategicznym do granicy. Tam sprawnie i w miare szybko. Nastepnie North Cape=Nord Cap. Potem przez Finlandię- obowiązkowo Rovaniemii- centrum Św. Mikołaja oraz centrum Husky do Helsinek, promem do Tallina i dalej powrót do kraju. kończę jednym słowem POLECAM. Pewnie, że razniej jest jechac na dwa, trzy , też bym się zastanawiał ale dziś pojechałbym nawet sam, pomimo, że to dziwnie brzmi. Pozdrawiam

maras
Posty: 234
Rejestracja: 23 cze 2010, 11:28
Auto: kiedyś KDJ 95 vel Krowa :)
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: maras »

Darku - dzięki za info, ale wygląda na to, że tym razem celem wyjazdu zostanie Gruzja.


Marek

Awatar użytkownika
zezik
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2010, 21:57
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: zezik »

Maras, jeżeli jeszcze się zastanawiasz to ja również polecę trasę na północ. W Murmańsku byłem w lutym. Przejazd do Rosji proponuję w Estoni. Naprawdę szybko i sprawnie. Rosjanie gdy spojrzeli na nasz samochód to tylko się zapytali czy turystycznie i obyło się bez zbędnych ceregieli. Jeżeli jest Ci ciężko z rosyjskim to dokumenty (deklarację celną) możesz wziąć po angielsku. Na trasie do st. petersburga trzeba się nastawić na "nie do końca przyjazną nawierzchnię" ale jak już przejedziesz petersburg i zechcesz jechać normalną drogą to jest prościutka i gładziutka.
Na stacjach nie ma problemu z płaceniem kartą, musisz tylko wiedzieć, że najpierw deklarujesz ile, płacisz i tankujesz. Nawiasem mówiąc panie na stacjach robiły niezłą minę gdy brałem 160L i tak tylko patrzyły na auto - "Do tego ?" (mina ich bezcenna)
Tankowanie to sama przyjemność, cena ok 27 / L
Obrazek

A co do Norwegii: jeżeli wjedziesz przez przejście rosyjsko - norweskie to trzeba się nastawiać, że przejście jest otwarte 8 - 16 (chyba, że coś się zmieniło). Celnicy szukają raczej przemytników alkoholowo-paliwowych. Ale nie o tym chciałem. Gdy dostaniesz się już do norwegii polecam małe odbicie na północ do miasteczka "Hammningberg". Fajne, klimatyczne miesteczko (bądź może osada by lepiej do tego pasowało). Jest tam knajpa "End of Europe" (i tu jeżeli wyjazd nisko budżetowy to nie polecam gofrów ani innych przysmaków bo ceny są z kosmosu) ale miejsce naprawdę fajne. Dużo reniferów :) Po drodze zaraz za Vardo jest taka duża charakterystyczna skała gdzie gniazdują orły i można sobie po podglądać. nie polecam gotować obiadu w okolicy bo ornitolodzy przychodzą i marudzą :)

No a resza tak jak opisał Darek :)

Zaparka
Posty: 270
Rejestracja: 04 cze 2012, 19:17
Auto: Toyota Sienna
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: Zaparka »

Przypadkiem ktoś korzystal z toalety na Dworcu Głównym w Murmansku.?
Charakteryzowal sie tym, ze "kabinki" sa na podwyszeniu, drzwi sa jak do saloonu, od kolan
po ramiona, oczywiscie nie mozna jich zamknac a kybelek typu wschodniego - dziura i miejsca na stopy.
No i oczywiscie o aromacie niewspominam.
Pisali o nim juz za czasow konwojow do Murmanska, moze juz zmienili.
Oprocz Aljoszy nalezy odwiedzic nad Murmanskiem i cmentarz alianckich marynarzy
z konwojow, sa tam i polskie nazwiska.
Cmentarz byl duzy, jak tam bylem 20 lat temu, to zrobili tylko mala czesc na pokaz,
po kilku grobow marynarzy z kazdego Panstwa uczestniczacego.
Reszta cmentarza zarośnieta i niedostepna.
Jest tam i pomnik bohatera Zapolarja.
Od cmentarza piekny widok na caly fjord.

Awatar użytkownika
zezik
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2010, 21:57
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: zezik »

Zaparka pisze:Przypadkiem ktoś korzystal z toalety na Dworcu Głównym w Murmansku.?
Charakteryzowal sie tym, ze "kabinki" sa na podwyszeniu, drzwi sa jak do saloonu, od kolan
po ramiona, oczywiscie nie mozna jich zamknac a kybelek typu wschodniego - dziura i miejsca na stopy.
W Murmańsku nie korzystałem, dużo wygodniejszy znaleźliśmy w markecie :) Ale z identycznego o jakim piszesz korzystałem na dworcu w Mineralnych Wodach jakieś 10 lat temu.

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: talu »

Cenne info i pomysł dla mnie do realizacji.

skrobek
Posty: 61
Rejestracja: 12 paź 2008, 17:16
Auto: HZJ78
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: skrobek »

Witam

Podobny wyjazd planuje w termini 05.2013

Mam pytanie odnośnie legalności nocowania na dziko w takich krajach jak: Finlandia, Norwegia, Szwecja??????

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: St Petersburg - Murmańsk - Finlandia - Norwegia / objazd

Post autor: Pyrka »

skrobek pisze:Mam pytanie odnośnie legalności nocowania na dziko w takich krajach jak: Finlandia, Norwegia, Szwecja??????
Pełne i sprawdzone praktycznie.
http://www.visitnorway.com/pl/gdzie-sie ... stkowiach/

Każdy w Norwegii ma prawo dostępu do dowolnego miejsca na terenie całego kraju; początkowo było to prawo zwyczajowe, ale obecnie jest ustanowione jako prawo dostępu (nor. allemannsretten). Warto pamiętać, że prawo to opiera się na zasadach poszanowania przyrody, a turyści muszą zawsze okazywać szacunek rolnikom i właścicielom oraz innym użytkownikom, są też zobowiązani dbać o środowisko.

W praktyce prawo dostępu oznacza, że:

• Można poruszać się wszędzie na terenach otwartych („nieogrodzonych”), tzn. spacerować, jeździć na nartach i urządzać piknik w dowolnie wybranym miejscu. Przez otwarty teren należy rozumieć nieuprawianą ziemię. W Norwegii termin ten obejmuje większość terenów przybrzeżnych, bagien, lasów i gór. Małe wysepki nieuprawianej ziemi na obszarze uprawnym traktowane są jako teren otwarty. „Teren ogrodzony” jest własnością prywatną i obejmuje ziemię uprawną, tj. pola orne z lub bez upraw, łąki, pastwiska i ogrody oraz młode plantacje, działki budowlane i obszary przemysłowe. Od 15 października do 30 kwietnia, a więc w okresie gdy ziemia jest zamarznięta lub pokryta śniegiem, każdy ma dostęp do pól i łąk. „Teren ogrodzony” w rzeczywistości nie musi być ogrodzony.
• Na jedną noc można rozbić namiot lub spać pod gołym niebem w dowolnym miejscu, w lasach lub górach, z wyjątkiem pól uprawnych i zatoczek. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba zachować odległość co najmniej 150 metrów od najbliższego domostwa lub miejsca zakwaterowania. Chcąc zatrzymać się na dłużej niż dwie noce w tym samym miejscu, należy poprosić o zgodę właściciela. Nie dotyczy to bardzo oddalonych miejsc lub obszarów górskich.
• Miejsca do wyrzucania śmieci /nieczystości są oznakowane.
• Nie wolno rozpalać ognisk w terenach zalesionych i blisko nich w okresie od 15 kwietnia do 15 września. Należy zachować szczególną ostrożność przy rozpalaniu ogniska w pozostałych okresach roku.
• Ogólnie rzecz biorąc, można zbierać owoce leśne, grzyby i kwiaty, ale należy przestrzegać szczególnych zasad podczas zbierania moroszek w trzech najbardziej wysuniętych na północ regionach.

ODPOWIEDZ