problem z dystansami - pomocy!!!

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

mam drugi komplet kół z oponami szosowymi, niestety odsadzenie felgi jest zbyt małe (albo nawet nie ma go wogóle) i z przodu nie mam możliwości ich przykręcenia bo zacisk hamulca na to nie pozwala.
dlatego też kupiłem okazyjnie od kolegi z naszego forum dystanse do mojej 80tki (Dzięki Kot0072 :) ) niestety okazało się że dystanse wymagają pewnych kombinacji.
Dystanse są przystosowane do piast do których się dokręca koło a moje piasty mają wystające szpilki z gwintami. Niby sprawa jest prosta bo wystarczą nakrętki które się schowają w dystansie ale tutaj właśnie cały problem. Nie umiem takich nakrętek znaleźć - albo wystają poza dystans albo są zbyt szerokie w stosunku do otworów w dystansach i nie mam jak je dokręcić :(
Czy ktoś przerabiał podobny temat i wie gdzie takie nakrętki mogę dostać?
tylko nie piszcie że w Praktiko-obi bo mi jeszcze życie miłe :)

a może da się jakoś te szpilki z piasty wykręcić? czy one są tam już na stałe?

nie wiem czy określenie "piasta" jest fachowym nazewnictwem tej części bębna czy jak to tam zwał do czego się przykręca koło :)

poniżej zdjęcie poglądowe dystansów:
Obrazek

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: LEX »

A dystanse są aluminiowe czy stalowe?

Znalazłem różne nakrętki, ale nie pamiętam jaki jest skok gwintu. Chyba 1.5 bo 1.25 to ma Nissan.

http://moto.allegro.pl/item684258691_na ... alowa.html

albo te

http://moto.allegro.pl/item685456609_tu ... erzem.html

ogólnie wpisz sobie w dziale motoryzacja 'nakrętki' i pobuszuj.

Szczerze mówiąc to dziwne są te dystanse. W dystansach powinno być 6 otworów a pomiędzy nimi 6 wprasowanych szpilek. Na zdjęciu jest 6 otworów i jakieś śruby. Nie wiem czy da się to zamontować bez stresu do 80-tki. Trudniej jest wyrwać szpilkę z metalu niż zerwać gwint i to mnie martwi.

Może popatrz na link poniżej i opisz jakie są różnice, bo tak przy zdjęciach z góry trudno się zorientować w głębokości dystansu i jego elementach.

http://tlc80.com/?p=28

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

LX450 pisze:
Szczerze mówiąc to dziwne są te dystanse. W dystansach powinno być 6 otworów a pomiędzy nimi 6 wprasowanych szpilek. Na zdjęciu jest 6 otworów i jakieś śruby. Nie wiem czy da się to zamontować bez stresu do 80-tki. Trudniej jest wyrwać szpilkę z metalu niż zerwać gwint i to mnie martwi.

Może popatrz na link poniżej i opisz jakie są różnice, bo tak przy zdjęciach z góry trudno się zorientować w głębokości dystansu i jego elementach.

http://tlc80.com/?p=28
Dzięki wielkie!!
Dystanse są stalowe - i to ma być rozwiązanie tylko na przejazd do maroka - potem wracam do MTków.
Jedyna róznica z tymi z tlc80 to taka że zamiast 6 otworów i 6 szpilek te moje mają 12 otworów z czego 6 nagwintowanych pod śruby mocujące felgę - te widoczne na zdjęciu.

w sumie to potrzebuje właśnie takie nakrętki jak na tych zdjęciach z tlc80. Szukalem po motoryzacyjnych sklepach ale nie mają takich ze zmniejszoną główką pod klucz - a na regularną główkę nie wcisnę klucza bo średnica otworu w dystansie na to nie pozwala :(

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: slawek »

Jeżeli masz dystanse 30mm to powinny pasować nakrętki, które ma w ofercie Norauto.
Ja mam nakrętki pod klucz 21mm i gwint o ile pamiętam 12mm/1.5mm i faktycznie nie pasuje tam zwykły klucz nasadowy - nie wchodzi w otwór. Pasuje tam natomiast specjalny klucz o mniejszej średnicy zewnętrznej, który też jest w moim zestawie kluczy nasadowych - nasadka jest dłuższa i ma mniejszą średnicę.

Jeszcze jedna sprawa - nie wiem jakie masz felgi ale może być tak, że nawet jeżeli nakrętki będą trochę za wysokie i będą wystawały z dystansu to i tak schowają się w feldze bo w tym miejscu felga ma wgłębienia - w fabrycznych felach 16'' tak jest.

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

Właśnie w Norauto mieli tylko takie "grube" że nie można było ich niczym przykręcić.
Co to za specjalny klucz nasadkowy?
Czuję że jego posiadanie może diametralnie zmienić moją sytuację :lol:

muszę sie przyjrzeć dokładnie felgom i ich konstrukcji ale wydaje mi się że są "płaskie" w tej części z otworami pod śruby więc wariant że te wystające łebki mi się tam schowają chyba odpadnie :(

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: MariuszS »

slawek pisze:Pasuje tam natomiast specjalny klucz o mniejszej średnicy zewnętrznej, który też jest w moim zestawie kluczy nasadowych - nasadka jest dłuższa i ma mniejszą średnicę
Bo to jest chyba klucz (nasadka) dedykowane do świec. Mam taką nasadkę i bardzo jest przydatna, zwłaszcza, że z drugiej strony ma sześciokąt, na który można założyć solidny klucz oczkowy z przedłużką z rury, w razie konieczności ;-)

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

to chyba znowu odwiedzę Norauto :)

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: fobos »

Nie wiem jak w 80-tce ale u mnie szpilki można normalnie wybić do wewnątrz młotkiem ( oczywiście pukasz w nakrętkę nakręconą na koniec szpilki ). Jak już się pozbędziesz starych szpilek, to wystarczy że na ich wzór kupisz dłuższe. Wówczas możesz wywalić te 6 śrub z dystansu które Ci przeszkadzają ( zostanie Ci 6 gwintowanych dziurek przez co dystans będzie lżejszy a to jest + ), założysz dłuższe szpili, nałożysz na nie najpierw dystans potem felgę a nakrętki to wszystko docisną. Będzie to znacznie pewniejsze mocowanie niż jakaś kombinacja.

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

@Fobos,
pomysł bardzo dobry ale przy założeniu że nowe felgi chcialbym mieć na stałe. Natomiast moim celem jest założenie ich tylko na czas przejazdu do Maroka - parę tysi na asfalcie i MTki mi zaczną znikać :(

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: konus »

Boria muszę zadzwonić do kylona bo nie pamiętam, ale w mojej 73 są jakieś stalówki, mogę ci je pożyczyć jak są parami spasowane, odbiorę na miejscu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: Boryś »

nie no kurde nie po to sobie komplet kół zrobiłem żeby teraz znowu coś sztukować :(
muszę to dograć dokładnie - rozmawiałem z kolesiem z pierwszego linka od LX450 - wszystko wskazuje na to że coś dobierzemy.

... ale zaproszony oczywiście jesteś :)

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: LEX »

Przyjrzałem się tym linkom, które podałem i chyba są tam nakrętki albo

12mm/skok 1.5/21mm na zewnątrz

oraz

12mm/skok 1.5/19mm na zewnątrz

i te drugie mogłyby pasować. Weź nasadkę 19mm i sprawdź czy wchodzi w otwór w dystansie...

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: fobos »

Boryś pisze:@Fobos,
........ parę tysi na asfalcie i MTki mi zaczną znikać :(
Bez przesady. Ja na swoich zrobiłem 40 tkm i wcale ich tak dużo nie ubyło. Inna sprawa że pewnie powyżej 100 km/h to już inna bajka ( nie wiem, bo moja Toyotka się tak nie potrafi rozpędzić :? :mrgreen: )

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: konus »

fobos jaki to bieżnik że zrobiłeś 40 milionów kilometrów. :wink:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: problem z dystansami - pomocy!!!

Post autor: fobos »

No przecież dobrze napisałem 40 tkm czyli 40 tysięcy kilometrów. A oponki mam BFGoodrich MT 31x10,5 R15. Normalnie są nie do zdarcia :wink: :D

ODPOWIEDZ