panel sterowania drzwi kierowcy

Moderator: luk4s7

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Synto »

Wymieniam uszczelki gumowe/prowadnice drzwi przednich. Robię to pierwszy raz i w ogóle nie znam się :-). Po przeglądnięciu tutoriali na youtube ze stroną pasażera poszło łatwo. Tapicerka zdjęta, wszystko wymienione, przesmarowane, zamontowane, OK. Ale z drzwiami kierowcy napotkałem problem, którego nie potrafię rozwiązać. Mianowicie jak rozpiąć panel sterowania od kabli. Załączam zdjęcia. Od góry są zapewne home made wkręty poprzedniego właściciela. Samo połączenie z kablami jest jak dla mnie bardzo skomplikowane. Składa się z ciemniej i jaśniej kremowych plastików wciśniętych jeden w drugi. Są też takie jakby "zaciski" które zaznaczyłem strzałkami. Nie mam pojęcia co od czego odczepić, podważyć, nacisnąć aby tego nie rozwalić, albo nie pękło.
Bardzo proszę o poradę tylko taką szczegółową krok po kroku jak dla totalnego laika. Może jeszcze jakieś zdjęcia dosłać?
Załączniki
Połączenie, widać ciemne i jasne plastiki, strzałki pokazują "zatrzaski"??
Połączenie, widać ciemne i jasne plastiki, strzałki pokazują "zatrzaski"??
panel.jpg (62,29 KiB) Przejrzano 1501 razy
Panel z góry.
Panel z góry.
20220617_130315a.jpg (70,6 KiB) Przejrzano 1501 razy

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: PblO »

Białą wtyczkę z przewodami musisz wyciągnąć, aby to zrobić, należy odblokować zaczep zaznaczony strzałką po prawej.

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Synto »

PblO dzięki. Jutro od rana działam.

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Synto »

Kontynuując wątek problemy z opuszczaniem szyb rosną wraz z ich używaniem :-)
Aktualnie prawy tył - tylko opuszczanie, lewy tył- tylko podnoszenie, panel kierowcy - szyba kierowcy się nie podnosi (od przedwczoraj) a przełącznik lewych tył w ogóle nie działa. Ponieważ na elektryce się nie znam zacząłem od wyczyszczenia przełącznika prawego tyłu. Rozebrałem go do blaszek wyczyściłem, złożyłem i to samo - opuścił szybę ale już nie podniósł, Z panelu kierowcy też tylko opuszczanie. No więc ponieważ byłem "poza domem" lokalny elektryk spiął to na krótko i podniósł szybę.
Stwierdził, że problem tkwi w panelu kierowcy, który najlepiej wymienić.
Teraz moje pytanie do znawców. Czy od razu kupować panel czy próbować go reanimować. Jeśli to drugie to od czego byście zaczęli procedury?

Awatar użytkownika
Jelonek
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:55

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Jelonek »

kupilem chinski oklo 5 lat temu , dziala na 100%

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: PblO »

6 tygodni wakacji brzmi jak wieczność, jednak czasu brakło i do Krakowa nie dojechałem, a moglibyśmy podmienić panel i okazało by się, czy to on jest winowajcą.
Pewne jest, że jeżeli panel kierowcy jest niesprawny, pozostałe szyby nie działają, w Twoim panelu już ktoś kiedyś dłubał, brakuje mu plastikowej osłony i te 3 śruby na które jest zamocowany to też nie standard.
Teoretycznie do wyboru masz 3 opcje; nowy oryginał za ponad 1000zł, nowy chińczyk za około 100zł lub używka za nie wiem ile. Teoretycznie, bo trzeciej opcji raczej nie znajdziesz, ponieważ wszystkie części do 80 dostępne na polskim rynku są z anglików, więc panel nie będzie pasował.
Sądzę, że Twój problem jest spowodowany brakiem na drzwiach folii zabezpieczającej przed wilgocią, a że wilgoć jest widać gołym okiem na zdjęciach w wątku o wymianie uszczelek.
Osobiście kupiłbym chińczyka, one są z kiepskiego plastiku i wyglądają gorzej niż oryginał, a jak widać w poście powyżej minimum 5 lat potrafią wytrzymać, więc w cenie oryginału masz chińczyków na lat conajmniej 50 ;)

Miałem podobny problem z szybą kierowcy, opuszczała się bez problemu, ale nie chciała się zamknąć, pozostałe szyby zamykały się w zwolnionym tempie, pewien znany i uznany w PL serwis 4x4 zasugerował wymianę uszczelek, szczęśliwie nie dałem się namówić, dzięki czemu zaoszczędziłem ponad 4 tyś zł. W moim przypadku pomogło rozebranie i oczyszczenie silniczków oraz przesmarowanie mechanizmów, szyby znacząco przyśpieszyły, w drzwiach kierowcy wymieniłem silnik na chiński z ali, nie było to konieczne bo stary po oczyszczeniu i nasmarowaniu działa, ale chciałem sprawdzić na przyszłość, czy taki nowy chińczyk za 120zł pasuje i działa. Jedyne co musiałem zrobić to przylutować oryginalną wtyczkę, ponieważ chińska jest inna. Szyba kierowcy jest w tej chwili najszybsza.
Problem z kiepsko zamykającym się centralnym zamkiem rozwiązałem w podobny sposób, wcześniej aby zamknąć auto należało kilka razy wcisnąć przycisk na pilocie, po czyszczeniu silniczków wszystko hula jak nowe, w tym przypadku serwis sugerował wymianę centralki sterującej zamkiem :)

Awatar użytkownika
Jelonek
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:55

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Jelonek »

to znany i stary problem z szybami ... starosc ... ja moje obydwa silniczki z przodu wymienilen na nowe i to z toyoty Cariny :D ... pasuja idealnie i kosztowaly 10% ceny z LC ... teraz chodzi wszystko jak zyleta , wymiana uszczelek nic nie da (albo tylko niewiele) mo motorki sa slabe ...

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Synto »

Takie pytanie i prośba. Wymieniam główny panel sterujący kierowcy wraz z obudową. Czy ktoś wie jaki jest kod (numer) oryginalnych śrub/wkrętów mocujących panel do plastikowej obudowy. W przedniej części jest 1 śruba, z tyłu 2 (otwory widać na fotkach). Jak wymieniam na nowe to chciałbym trzymać się oryginałów a nie kręcić śrubami z OBI. Niestety ani przy panelu ani obudowie nie było śrub w zestawie. W schematach znalazłem numer części (standard part) 90168-40068 ale nie mam pewności czy to to, bo ten rysunek jakiś taki niepewny:
https://www.amayama.com/en/part/toyota/742316001003
(obok zielonego podświetlenia)
Może ktoś ma i mógłby fotkę podesłać np. jak to wygląda skręcone - ale na oryginalnych śrubkach. Albo nr części?
Załączniki
przód - jedna śrubka
przód - jedna śrubka
20230320_202600a.jpg (41,05 KiB) Przejrzano 1034 razy
tył - dwie śrubki
tył - dwie śrubki
20230320_202553a.jpg (43,54 KiB) Przejrzano 1034 razy

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: PblO »

numer śrubek raczej ten 93540-14012 jednak nie mam 100% pewności

lx_80.jpg
lx_80.jpg (26,98 KiB) Przejrzano 1029 razy

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: panel sterowania drzwi kierowcy

Post autor: Synto »

Oooo... PblO - wymiatasz.
Już zamawiam i będę testował.
Wielkie dzięki!

ODPOWIEDZ