[K] część do mechanicznej wyciągarka

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: plum76 »

Jedyne czego musisz pilnować, ze to chyba olej mineralny ma byc.
Z ciekawości jak masz to już na wierzchu, weź sprawdź ile obrotów ślimaka wchodzi na pełen obrót bębna.
paweł

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

To można sprawdzić po złożeni windy kręcąc wałem pędnym.

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: stachu_l »

Gwint jest raczej pojedynczy więc obrotów trzeba tyle ile jest zębów na kole - straszne lenistwo: lepiej kolegę naciągnąć na kręcenie niż policzyć na zdjęciu :-) .

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

tu masz jakąś małą dyskusje https://www.cnc.info.pl/olej-do-rzeklad ... 65822.html

Ta krótka dyskusja jeszcze bardziej mnie zakręciła.
Faktycznie olej orlena 320 jest do dostania w opakowaniu 5l, ale piszą że to właśnie minerał i ma słabe właściwości przy wyższych temperaturach.
Dedykowany przez toyote olej typu hipol został zwłaszcza pod koniec dyskusji zmieszany z błotem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mała rzecz a cieszy, i jeszcze trzeba się doktoryzować przy niby tak błahej sprawie.

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

stachu_l pisze:
16 lut 2021, 17:17
Gwint jest raczej pojedynczy więc obrotów trzeba tyle ile jest zębów na kole - straszne lenistwo: lepiej kolegę naciągnąć na kręcenie niż policzyć na zdjęciu :-) .
Zębów w mojej jest 28.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: plum76 »

Jezus ale to pracuje na zewnątrz więc nie powinno być problemów z przegrzaniem.
Zresztą przy tej cenie to co roku możesz wymieniać.
Jak chcesz to wyśle ci butelkę tego co ja używam, mam jakis mały zapas. U mnie wchodzi chyba 600ml.
paweł

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: stachu_l »

jezus pisze:
16 lut 2021, 17:26
Zębów w mojej jest 28.
Ale tyle to chyba ma wielowypust w środku i to nie ma znaczenia. Liczą się zęby współpracujące ze ślimakiem (te zewnętrzne) a tych jest 33 jeżeli się nie pomyliłem w liczeniu.

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

stachu_l pisze:
16 lut 2021, 17:50
jezus pisze:
16 lut 2021, 17:26
Zębów w mojej jest 28.
Ale tyle to chyba ma wielowypust w środku i to nie ma znaczenia. Liczą się zęby współpracujące ze ślimakiem (te zewnętrzne) a tych jest 33 jeżeli się nie pomyliłem w liczeniu.
Masz racje 33, w środku 28.
Zmylił nie tokarz bo na zewnątrz flamastrem napisał 28 i myślałem że tyle jest .

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

Tak się przyjrzałem ślimakowi i po spasowaniu w obudowie i zestrojeniu z ślimacznicą, zostanie wyjęty i wypolerowany. W ręku nie było tego widać, ale już na fotce włos się zjeżył. Ale faktycznie to było zamierzone przez tokarza, by wpierw spasować i w razie W podtoczyć i spolerować. Co do oleju, serce podpowiada 600W ale znajomy znawca tematu nalega na ori. Decyduję zalać olejem 85w/140. Się zobaczy po kilku testach czy nie wycieka. Zawsze można zalać miodkiem 600w.

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

Puzzle złożone i zamontowane. W bólach się to wszystko rodziło i człek razem z mechanikiem musiał się doktoryzować z kolejnego przedmiotu ;-)
Winda ma wszystko wymienione na nowe, prócz takich trzech malutkich hamulców i trzech tulei ślizgowych , te podzespoły były o dziwo w bdb stanie. Olej do windy poszedł 80/140 to jest praktycznie nominalny tylko że z dodatkami ulepszającymi ślizg i z wyższą temp. pracy.
Wały zostały rozebrane na części pierwsze, centrowane na tokarce widełki i poskładane na nowych rurkach, tulejkach, łożyskach, simeringach uszczelniających i krzyżakach. Montaż taż łatwy nie był bo przy wyciąganiu windy z belką mocującą ukręciłem trzy z czterech śrub. No ale jak na razie się kręci, nic nie napindala, nic nie wyje, nic nie cieknie... no ulało trochę oleju przez górny odpowietrznik jak dałem na wysokie obroty na wysokim biegu. Jeszcze w sumie pod obciążeniem muszę sprawdzić ale jestem dobrej myśli.
Przy okazji w windzie odnalazł się korek spustu oleju oraz korek pokazujący potrzebny stan oleju.
Obydwa z racji wieku i nieużywania były zarośnięte ( utlenionym aluminium )

Do sedna....... znaczy koszty.
Dorobienie Ślimaka, ślimacznicy, głównej tulei podpory bębna ( też brąz) 2800 zł.
Części do wałów pędnych i do wyciągarki plus montaż wszystkiego kolejne 2800 zł
Oszczędzone na głównym uszczelniaczu windy ściągniętym z Arabowa ( 250 zł względem ceny w ASO)

Czy dużo czy mało ??.

Można obecnie taką używkę z wałami kupić za 6500 zł ...... ale nadal to używka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: aadamuss »

Dobra robota :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: plum76 »

Tanio nie jest ale będzie amortyzowało się ze 30 lat i nie jedno auto z elektrykiem poratujesz w potrzebie.
pawel

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

plum76 pisze:
11 mar 2021, 22:03
Tanio nie jest ale będzie amortyzowało się ze 30 lat i nie jedno auto z elektrykiem poratujesz w potrzebie.
pawel
Taką mam nadzieję... ;-)

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: jezus »

Po kilku testach zerwałem oryginalną przetyczkę ( zabezpieczenie) łącznika wału ze ślimakiem :-). Niewielkie wzniesienie i kilka razy w górę, raz na trzecim biegu dałem z 2 tysie obrotów i .... jebło :-) .
Faktycznie po wizji organoleptycznej stwierdziłem z mechanikiem że tą gównolitową przetyczkę fi 5, zmienimy na śrubkę fi 6 o twardości 8.8 .
No i tak już jest zrobione,,, :-). Jak na razie testy przeszła pomyślnie, Jak i ta śrubka nie wytrzyma, dam jeszcze twardszą lub nawiercę w ślimaku dwa dodatkowe otworki i dokręcę dwie śrubki, tak jak to było przez wieeeele lat, aż do weryfikacji wału pędnego.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: [K] część do mechanicznej wyciągarka

Post autor: plum76 »

nie powinno byc potrzeby.
Też miałem o zwykłej twardości to pierwsze błoto zerwalo bezpiecznik. Teraz 8,8 jak jest, to bezpiecznikiem jest lina 8mm, które zrywa się jako pierwsza.
paweł

ODPOWIEDZ