Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Moderator: luk4s7

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: lecchu »

Przyszła zima nieco, nie? Ano właśnie... ;)

No i mi klekot zaczął czynić wstręty i nie palić na dotyk jak miał w zwyczaju. Przejrzałem forum, jest parę wpisów na temat swiec żarowych, ale żaden o silniku 1HZ. Dlatego ośmielam się zapytać:

Jakie powinno być napięcie grzania świec żarowych na listwie w tym silniku? U mnie jest jakieś 6V zaraz po przekręceniu kluczyka - czy w tym silniku jest podonie jak w którymś z opisywanycvh 2L-T, że wystarczy jedna walnieta świeca, aby sterownik zgłupiał i dawał na listę 6V miast 12? Może to było by i u mnie przyczyną, że napięcie na świecach niskie, a auto nie chce palić.

Czy jeżeli na listwie przez parę sekund ma być własnie 12V (potem wiem, że jest dogrzewanie przez kilka minut mniejszym napięciem) - to mógłbym awaryjnie zagrzać świece kabelkiem z plus 12V akumulatora na listwę (coby wogóle odpalić i gdzieś podjechać :D)?
Czy owa ewentualnie zwalona świeca nie zrobi wówczas zwarcia (bo w sumie nie wiem, czy zwalona świeca to rozwarta czy własnie zwarta - ot, taka ma ignorancja... :D)

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: Rokfor32 »

Tak - działa to w ten sam sposób. Walnięta świeca to zmiana rezystancji układu - a na podstawie rezystancji sterownik oblicza czas grzania świec.

Nie kombinuj - ino namierz uszkodzoną, i wymień.

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: lecchu »

Tylko że właśnie dziś jestem umówiony do Rajmunda na całą operację spa&wellness po powrocie z wyprawy. Nazbierało się na afrykańskich wybojach nieco uwag i niedomagań, więc do mechanika jechać i tak muszę. A tu zonk - się mi kiosk oflagował i nie chce palić. Myślę, że mógłbym spokojnie dorzucić do listy jeszcze jedną pozycję ze świecami żarowymi (lista ma dwie strony, więc nikt - łącznie z moim portfelem - się nie zorientuje, jak coś dodam), warunkiem jest jednak, bym jednak dowlókł się pod Gliwice. Ponowie więc pytanie:
Czy można awaryjnie raz, dziś, zagrzać świece kabelkiem, bezpośrednio z accu na listwę?

Albo jakieś inne patenta (ciepłe szmaty? ognisko pod miską? tajne gusła i ofiara krwi z hipopotamowego noworodka?), które pozwolą mi dziś odpalić, raz (potem na ciepło już pali) i udać się w niezadaleką podróż na Śląsk?

Pzdr
L.

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: mopar »

dmuchnij przy kręceniu plakiem w dolot, nie żałuj . bezpieczna metoda, zapach dowolny ;)

Awatar użytkownika
proto
Posty: 761
Rejestracja: 18 lis 2012, 15:50

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: proto »

lecchu pisze: Czy można awaryjnie raz, dziś, zagrzać świece kabelkiem, bezpośrednio z accu na listwę?
Można Lechu 8)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: Rokfor32 »

Starcza też, jak się świecom pozwoli pogrzać troche dłużej na drugim stopniu. Czyli czekasz ze 30 sekund - i powinien zagadać na te cylindry - co świece grzeją.

lecchu
Posty: 329
Rejestracja: 16 lip 2009, 14:42
Auto: HZJ80
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: lecchu »

Chopy, pomocy. Gdzie sie znajduje i jak wyglada w hzj80 ów moduł grzania świec żarowych (foto lub link do foto pliz). Wygląda na to że po trzech latach mam znow podobny problem (wtedy modul byl naprawiony i byl spokój przez trzy lata, teraz ewidentnie znow padl). Po zimnej nocy odpalam tylko po recznym grzaniu kabelkiem.

Pzdr
L. (zwykle Krk, ale obecnie Pamir, wiec krucho tu z samodzielnym grzebaniem po necie; dlatego pozwolilem sobie na tę prośbę :/)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Napięcie grzania swiec żarowych 1HZ

Post autor: Rokfor32 »

Powinien być dostępny po wyjęciu schowka - albo wtłoczony obok wiatraka, albo obok kieszeni radia.

ODPOWIEDZ