Przedni wał HDJ 80

Moderator: luk4s7

Zbowid
Klubowicz
Posty: 403
Rejestracja: 14 paź 2007, 16:24
Auto: HDJ80 24V/V2 HD
Kontakt:

Przedni wał HDJ 80

Post autor: Zbowid »

Czy jest różnica w wałach przednich między wersją manual i automat? podejrzewam, że jest... Jaka? Może mnie ktoś oświeci, please?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: kylon »

W długości.

Zbowid
Klubowicz
Posty: 403
Rejestracja: 14 paź 2007, 16:24
Auto: HDJ80 24V/V2 HD
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Zbowid »

Wiem, że długości nie należy przeceniać :mrgreen: , ale w manualu jest krótszy czy dłuższy?

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: mopar »

Zbowid pisze:Wiem, że długości nie należy przeceniać :mrgreen: , ale w manualu jest krótszy czy dłuższy?
i tu się mylisz Zbowid ;) , a na poważnie w kwestii typu skrzyni różnice są znikome , ale dużą różnicę wprowadza rodzaj reduktora . W specyfikacji aut ze stałym napędem występują 2 typy reduktora : HF2A I HF2AV ( z różnicówką na visco ) i tu różnica długości pomiędzy tymi dwoma wynosi 80 mm , co przekłada się na długość wałów .

Zbowid
Klubowicz
Posty: 403
Rejestracja: 14 paź 2007, 16:24
Auto: HDJ80 24V/V2 HD
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Zbowid »

No to mnie zamotałeś... nie zrozumiałem dalej dwóch kwestii :oops: , prosze o wyjaśnienie.
Różnice w długości sa pomiędzy wersją manualną i automatyczną oraz ze względu na rodzaj reduktora - tak?
Zakładając, że mam wersję manual i bez visco na reduktorze - to mój wał przedni będzie krótszy niż w automacie czy nie... Zamotaliści mi już w głowie...

Awatar użytkownika
mopar
Klubowicz
Posty: 974
Rejestracja: 31 gru 2007, 02:24
Auto: HDJ 100
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: mopar »

.... czyli przedni wał masz krótszy

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Rokfor32 »

Przy HDJ są dwa typy przednich wałów, i cztery tylne (ze względu na wiskozę). Ty masz krótki przedni.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: kylon »

Halo profesorowie. Skrzynia robi różnicę około 8 cm ale jutro mogę dokładnie pomierzyć. Automat jest krótszy od manuala i w związku z tym belka mocująca ową jest w innym miejscu. Zatem automatycznie oba wały zmieniają swoją długość.
Wiedza pobrana z fizycznej zamiany skrzyni manualnej na automat w trzech autach.

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Synto »

Nie chcę zakładać nowego tematu a mam taki problem. Jak wlazłem pod auto w poszukiwaniu kalamitek to okazuje się, że moje wały założone są tak: przedni korpusem do przodu a tylny korpusem do tyłu. Czy to właściwe ustawienie? Sprawdzałem różne strony i zdjęcia i przyznam, że znalazłem wszelkie możliwe konfiguracje. Wg Manuala Haynesa to chyba przedni mam założony tyłem do przodu a tylny jest OK. Nadmieniam, że jestem raczej zielony w temacie :-). Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.

Na dodatek o ile w przednim wale, który był wymieniany kilka miesięcy temu znalazłem 3 kalamitki to w tylnym (stary, z takim kupiłem) jest tylko jedna nad krzyżakiem. Brakuje w ogóle takich sześciennych trzpieni, na których zamocowane są kalamitki w krzyżakach (w przednim wszystko jest na miejscu). Czy ten wał mógł nie mieć tych trzpieni?
Załączniki
tylny
tylny
20220212_125839.jpg (70,94 KiB) Przejrzano 1721 razy
przedni
przedni
20220212_133358.jpg (58,35 KiB) Przejrzano 1721 razy

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Jake »

Z krzyzakami jest roznie. Sa krzyzaki z kalamitka wystajaca z jednej z miseczek, sa krzyzaki z kalamitka wystajaca skosnie miedzy jednymi a drugimi widelkami, sa niestety tez takie calkiem bez kalamitek - tanie zamienniki. Te sa z reguly najmniej trwale i nie maja zadnej mozliwosci smarowania. Oczywiscie mozliwe tez ze po 30 latach kalamitka skorodowala i sie urwala na jakims etapie.

Co do kierunku montazu walow, nie ma to jakiegos super krytycznego znaczenia. Przewaznie waska czesc z wieloklinem idzie w strone reduktora, a gruba pelna w strone mostu, ale nie jest to swieta regula. Zazwyczaj wal zalozony na odwrot tez bedzie dzialac, o ile nie bedzie gdzies ryzyka ocierania o jakis stabilizator, poprzeczke ramy itp. jesli w danym aucie cos takiego wystepuje.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2022, 22:54 przez Jake, łącznie zmieniany 1 raz.

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Synto »

No dobra, będę smarował co jest a jak stary wał będzie miał luzy to wymienię.
Bardziej mnie intryguje to zamontowanie wałów? :-)

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Jake »

Sprawdz czy masz luzy na ktoryms z krzyzakow, jesli sa - krzyzaki do wymiany, jesli nie ma, mozna jezdzic.

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Synto »

Panowie, czy moje pytanie jest tak naiwne, że... szkoda gadać??? :-)
Może jednak ktoś mnie upewni czy te moje wały są OK czy raczej nie bardzo?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Rokfor32 »

Tego typu wały mogą być zakładane w obie strony. technicznie jest to to samo. Zwykle zakłada się je kompensatorem tam, gdzie wyżej (czyli w stronę reduktora), żeby mniej błota tuleja łapała, ale w przypadku J8 czy J7 przedni zakłada się odwrotnie - bo wtedy jest cieńszym końcem nad drążkiem stabilizatora, i przy odbiciu zawiasu jest więcej miejsca (mniejsze ryzyko kolizji wału ze stabilizatorem).

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Przedni wał HDJ 80

Post autor: Synto »

Dzięki, to jestem spokojny!

ODPOWIEDZ