Klimatyzacja KZJ73

Moderator: luk4s7

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Witam
Poszukując używanej głowicy do mojej KZJ73 udało mi się upolować inny rarytas jakim chyba jest klima :) Nie udało się kupić całego zestawu ale chyba najcenniejsze mam jednak mogę się mylić. Klima chodziła w HZJ70 .
Udało mi się kupić obudowę do wnętrza ze sterowaniem - panelem od sterowania, chyba sterownikiem - nr 88650-60141 , kawałkiem wiązki elektrycznej i chyba dwoma wężami do tego- jutro porobię zdjęcia to wkleję co mam.

Chciałbym powoli skompletować całość i mam kilka pytań :

- czy jak mam KZJ73 to czy kompresor od klimy mógłbym założyć od J9 z silnikiem KZ-TE ? Czy łapa kompresora i napinacza paska jest tak samo zamocowany ?

- Wymieniałem też chłodnice na NISSENS 646862 i ona ma w opisie że pasuję do pojazdów z klimatyzacja i ma w dolnej części dwa wejścia - czy te wejścia będą do klimatyzacji ? Jeśli nie to do czego one są może ktoś wie ?

- Jeśli potrzebuję dodatkową chłodnicę to czy z HZJ70 będzie pasować do mnie ?

- wiem że będę jeszcze potrzebował pozostałe węże do klimatyzacji czy warto szukać oryginalnych czy można je dorobić ?

Będę wdzięczny za pomoc w temacie.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: piter69A »

Kompresor, mocowanie, koła pasowe i napinające powinny dać się pozyskać z J9.
Do klimy jest potrzebna dodatkowa chłodnica z odstojnikiem montowane przed chłodnicą główną. Tu pozostanie dopasowanie czegoś zbliżonego wymiarami.
W razie potrzeby mam oryginalne ramki montażowe do chłodnicy klimy razem z odstojnikiem do J7 L-D.
Uchwyty, zaczepy i drobiazgi montażowe zamówić z Toyoty wg EPC.
Połączenie przewodami kompresora, chłodnicy i parownika w kabinie do wymodelowania i wykonania w zakładzie zajmującym się klimatyzacjami.

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Ok
Czyli mając to co na zdjęciach :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Brakuję mi chłodnicy z odstojnikiem i kompresora który powinien pasować od J9

A jak się ma sprawa instalacji elektrycznej ? czy w każdym Land cruiserze była taka sama czy może mi brakować jakiś kabli ? Kostka od sterownika ma taką końcówkę :
Obrazek
a od sterowania w kabinie :
Obrazek
czy może tak być że będzie trzeba dociągnąć jakiś pin do kostek w mojej instalacji ? Czy tylko wypinam w istniejącą instalację ?

A jak się ma sprawa okablowania do kompresora ? Czy do niego idą jakieś dodatkowe kable ? Bo widziałem że jakąś pojedynczą kostkę się do niego przypina ?

Jako że sprzedawca nie bardzo się znał to dał mi jeszcze takie przewody które nie wyglądają jak od klimy - czy ktoś orientuję się do czego są te rurki ?
Ta bańka z jakimś czujnikiem ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: kylon »

Bańka to zbiornik podciśnienia do włączania napędów. Teoretycznie powinno Ci elktrycznie wszystko zagrać. Nie jestem przekonany co do chłodnicy klimatyzacji z J9. W J7 jest dość mała. W zasadzie jutro mogę zobaczyć bo mam KZJ78 z klimą. Przewód do kompresora powinien dyndać w komorze silnika chyba że masz faktycznie wersję bida. Osuszacz powinien być raczej nowy niż używany.

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Ok rozumiem , mam możliwość jeszcze kupić taką chłodnicę do tego Pana tylko nie wiem czy na pewno będzie pasowała , może jesteś w stanie tak no oko porównać czy może pasować ?
Bo to podobno jest z HZJ70 a ona jak wiadomo ma zupełnie inny przód niż KZJ lub LJ więc mocowania z pasa przedniego itd nie będą chyba pasowały.

Obrazek

Obrazek
chłodnica była podobno zmieniana 3 lata temu, warto ją wziąć ?

A czy ten mój Land to kompletna bida to nie wiem to wersja LX tak przynajmniej mam na tylnej klapie, poszukam tego przewodu pod maską .

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: kylon »

Tak czy siak osuszacz trzeba dać nowy. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotki.

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

OK bardzo dziękuje - tak osuszacza bym założył nowy oczywiście .

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: piter69A »

Szukałem takiej chłodnicy...
Ja mam właśnie teraz w HZJ zamontowaną chłodnicę klimy z KZJ z przełożonymi oryginalnymi mocowaniami od HZJ. W tą stronę da się zamontować, w drugą już nie. Chłodnica klimy od HZJ jest o ok. 10 cm wyższa i nie zmieści się do KZJ.

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Ok a masz może zdjęcia tej swojej chłodnicy z KZJ ? Jak można zapytać to ile za nią dałeś i gdzie kupiłeś ?

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: piter69A »

Zabudowana jest w samochodzie wiec wiele teraz nie widać.
Różnice to:
- inne boczne ramki;
- inne położenie uchwytów montażowych;
- inna wysokość chłodnicy;
- inne położenie odstojnika;
- inne przyłącza skręcane przewodów;

Poza chłodnicą zwróć uwagę na elementy elektryczne, które masz z HZJ. Tam wszystko jest na 24V.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18009
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: kylon »

Chyba że jest to HZJ po 99 to jest 12V.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: piter69A »

Widać, że naklejki są z kodami QR czyli to z dość młodego rocznika więc powinno być już 12V.

No i jeszcze brakuje lewego kanału wentylacyjnego po kierownicą z nawiewem na... :wink:

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Tak na tym sterowniku jest napisane 12 V
Obrazek
czyli to będzie pasować , a to w takim razie nie są takie same kanały powietrzne ? Tylko jeden jest inny ? Jesteście w stanie mi wysłac foto tego kanału powietrznego , jak on wygląda?

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Jesteście w stanie mi zaznaczyć który przewód powietrzny się różni ?
Obrazek

RAT
Posty: 640
Rejestracja: 02 lis 2015, 14:38

Re: Klimatyzacja KZJ73

Post autor: RAT »

Ale sprawdzając w http://toyotamarket.ru wychodzi że chłodnica w KZJ i HZJ jest taka sama
http://toyotamarket.ru/eu/781530/002/4/8718/1/88460/

http://toyotamarket.ru/eu/781530/013/4/8718/1/88460/

obie maja numer 88460 chyba że źle to jakoś rozumiem

ODPOWIEDZ