Działanie LSD

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Działanie LSD

Post autor: toyotek »

Pomimo tego co w temacie nie chodzi mi o znany narkotyk, a o działanie LSD w tylnym moście, a konkretnie czy może on działać niesymetrycznie w zależności od stopnia zużycia płytek ciernych. Bo u mnie np. gdy stanę prawymi kołami na trawie a lewymi na asfalcie, koło na trawie mieli spokojnie w miejscu i samochód powoli rusza, gdy stanie się odwrotnie lewe trawa , prawe asfalt, koło na trawie troszkę zabuksuje i samochód przyśpiesza odczuwalne jest nawet przesunięcie tyłu w stronę asfaltu - czy jest to po prostu subiektywne odczucie czy lsd może być niesymetrycznie zużyte?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Rokfor32 »

LSD nie może się zużywać "niesymetrycznie" :wink:

Teoretycznie tarczki mogłyby być tylko po jednej stronie kosza satelitów, i też by działało.

Działanie jakiegokolwiek mechanizmu blokującego (płytkowego ciernego, wiskotycznego, czy blokady 100%) polega na przyblokowaniu ruchy kół koronowych względem kosza satelitów. I bez znaczenia jest, czy blokuje się jedno, czy oba koła, efekt jest identyczny, bo oba koła (i półosie jednocześnie) są połączone przez satelity.

Blokowanie tylko jednego z kół jest zresztą stosowane w wisko i blokadach 100%.

Inaczej ma się sprawa natomiast z mechanizmem ślimakowym torsena - tu wykorzystuje się niską sprawność przekładni ślimakowych, jakimi są pary koło koronowe - satelity.

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: toyotek »

Czyli moje odczucie nierównego działania jest subiektywne i z technicznego punktu widzenia nie ma podstaw bycia.

Dzięki , przeprowadzę jeszcze jakieś próby dla pewności.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Rokfor32 »

Niekoniecznie subiektywne. Nacisk na poszczególne koła nie jest jednakowy (na tej samej osi), więc i różnica w przyczepności może być.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Kames »

moze bieznik bardziej z prawej zuzyty :mrgreen: bez urazy :wink:

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: toyotek »

bieżnik był równy i sprawdzałem to kilkakrotnie a teraz gdy jedno z tylnich kół - lewe czy prawe - wszystko jedno które znajdzie się w powietrzu, kręci się swobodnie i zmusza do wyjścia z auta zapięcia sprzęgiełek na przodzie i użycia 4x4,


czy jest możliwość wymiany - regeneracji tego mechanizmu poprzez wymianę tarcz ciernych (czy jak to się tam nazywa :-))

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Kames »

podnies auto do gory za most i krec kolem powinno byc odczucie ciezkosci w obrocie ,a lsd działa cały czas i jest na siłe wył.potocznie mówiąc podczas pokonywania zakretu -czyli blokada z ograniczonym tarciem

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Kames »

toyotek pisze:bieżnik był równy i sprawdzałem to kilkakrotnie a teraz gdy jedno z tylnich kół - lewe czy prawe - wszystko jedno które znajdzie się w powietrzu, kręci się swobodnie i zmusza do wyjścia z auta zapięcia sprzęgiełek na przodzie i użycia 4x4,


czy jest możliwość wymiany - regeneracji tego mechanizmu poprzez wymianę tarcz ciernych (czy jak to się tam nazywa :-))
taniej kupic cały kosz uzywke -ale nie mamy gwarancji w jakim jest faktycznym stanie ,czesci nowe raczej podej. ze cena kosmos :!: taniej wyjdzie arb :mrgreen:

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Pyrka »

Przy okazji dyskusji o LSD natknąłem się na ciekawe materiały, które mniej zorientowanym (jak mnie) pomogą łopatologicznie zorientować się o co chodzi z dyferencjałami.

How Differential Gear works (BEST Tutorial - od 3:30, ale warto zobaczyć całość)
http://www.youtube.com/watch?v=K4Jhruin ... re=related

A to już dla znawców:

• Toyota Differential Identification http://www.off-road.com/trucks4x4/artic ... ?id=274535
• Rebuilding and Setting Up a Land Cruiser Differential http://members.cox.net/cglabe1/Diff/diff.html

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: toyotek »

Kames - próbować kręcić za koło na biegu tak ??, i wtedy drugie koło obraca się w przeciwną stronę, a ja powinienem znaczny opór odczuwać?? tak to rozumiem??

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: milczacy »

U mnie, przy jeszcze normalnie działającym LSD jest tak, że jak podniosę tył (podnośnik pod mostem) i kręcę jednym kołem (na luzie) to koło po drugiej stronie kręci się w tę samą stronę co obracane przeze mnie ręcznie. Bez LSD to drugie (wolne) koło kręci się w kierunku przeciwnym.

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: jezus »

Przy okazji dyskusji o LSD natknąłem się na ciekawe materiały, które mniej zorientowanym (jak mnie) pomogą łopatologicznie zorientować się o co chodzi z dyferencjałami.

How Differential Gear works (BEST Tutorial - od 3:30, ale warto zobaczyć całość)
http://www.youtube.com/watch?v=K4Jhruin ... re=related
Super film........prawdziwa łopatologia... można oglądać bez dźwięku..... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Kames »

toyotek pisze:Kames - próbować kręcić za koło na biegu tak ??, i wtedy drugie koło obraca się w przeciwną stronę, a ja powinienem znaczny opór odczuwać?? tak to rozumiem??
nie koło ma sie krecic w tą samą strone :!: jak na blokadzie :!: poinienes odczuwac wyrazny opór gdy przytrzymasz jedno a drugim obraca. lsd to jest w blokada która sama luzuje przy zakręcie ,a jaki olej masz w tym moscie :?:

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: toyotek »

dokładnie to już nie pamiętam jaki olej ale mechanikowi mówiłem że most jest z LSD i wiem że kupił odpowiedni do takich mostów, bo dwa razy się dopytywał czy na peweno ten bo jakiś drogi był. Więc olej jest ok. może to już kwestia przebiegu.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Działanie LSD

Post autor: Kames »

jezeli nie działa tak jak pisze to sprawa umarła :cry:

ODPOWIEDZ