Kinetyk, taśma kinetyczna!

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: LEX »

Ej no nie porównuj 4x4 do myśliwych. My nikogo nie zabijamy...

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MaxLux »

Tak wlasnie wczoraj sobie rozmyslalem nad potencjalnym przebiegiem sledztwa...
- oba auta prawdopodobnie mialy fabryczne zaczepy
- kinetyk byl nowy i uzyty zdecydowanie zgodnie z przeznaczeniem ...
- ofiara miala uprawnienia do prowadzenia pojazdu gdyz nie ma jakis specjalnych licencji 4x4

Wiec na logike winnym moze sie okazac producent badz sprzedawca kinetyka za brak instrukcji obslugi :shock:

Nie wiem czy cos sie zmienilo ale moj kinetyk nie mial zadnej instrukacji poza niewielka tabliczka znamianowa o dlugosci i wytrzymalosci ...

Moze to tez dobra uwaga na przyszlosc zeby taka tasme sprzedawac z mini instrukcja i ostrzezeniem ze moze spowodowac zagrozenie dla zycia i zdrowia

bigos
Posty: 70
Rejestracja: 10 paź 2008, 13:29
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: bigos »

MaxLux pisze:Tak wlasnie wczoraj sobie rozmyslalem nad potencjalnym przebiegiem sledztwa...
- oba auta prawdopodobnie mialy fabryczne zaczepy
- kinetyk byl nowy i uzyty zdecydowanie zgodnie z przeznaczeniem ...
- ofiara miala uprawnienia do prowadzenia pojazdu gdyz nie ma jakis specjalnych licencji 4x4

Wiec na logike winnym moze sie okazac producent badz sprzedawca kinetyka za brak instrukcji obslugi :shock:

Nie wiem czy cos sie zmienilo ale moj kinetyk nie mial zadnej instrukacji poza niewielka tabliczka znamianowa o dlugosci i wytrzymalosci ...

Moze to tez dobra uwaga na przyszlosc zeby taka tasme sprzedawac z mini instrukcja i ostrzezeniem ze moze spowodowac zagrozenie dla zycia i zdrowia
kupując przez internet przeważnie jest napisana instrukcja jak użytkować
na wyprawach jest ostrzeżenie
na rajdach jest też podane że trzeba mieć dobre zaczepy
na wyciągarki też jest ostrzeżenie przed użytkowaniem
ale już na stronie janpolu czegoś takiego nie ma :shock: zresztą byłem świadkiem jak nowa (pierwszy dzień używania) lina kinetyczna z janpolu pękła na splocie
Załączniki
100_0823.jpg
100_0823.jpg (38,41 KiB) Przejrzano 8738 razy
100_0822.jpg
100_0822.jpg (63,02 KiB) Przejrzano 8737 razy
100_0821.jpg
(21,52 KiB) Pobrany 2256 razy

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: fobos »

Pierdu pierdu, pitu, pitu. O BHP to możemy sobie mówić jak świeci słoneczko, jest ciepło i wyciągamy lekko wtopiony samochodzik podczas niedzielnej przejażdżki. Do wypadków dochodzi najczęściej gdy po wielogodzinnej walce psycha klęka i łapiemy się każdego sposobu by wyciągnąć samochód z bagna.
Panowie, nie oszukujmy się. Bawimy się w niebezpieczny sport, gdzie wypadki niestety się zdarzają. Jak ktoś nie potrafi, albo nie ma wyobraźni, to niech najpierw popatrzy na bardziej doświadczonych kolegów, albo niech siedzi w domu. Inna sprawa że jak ktoś ma pecha, to mu w drewnianym kościele cegła na łeb zleci.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: fobos »

djbigos pisze: ale już na stronie janpolu czegoś takiego nie ma :shock: zresztą byłem świadkiem jak nowa (pierwszy dzień używania) lina kinetyczna z janpolu pękła na splocie
Sorki ale jeśli piszesz o tym co jest pokazane na drugim zdjęciu, to nie jest to lina kinetyczna tylko jakiś sznurek. Nie odważył bym się tym wyciągać quada a nie Patrola.

bigos
Posty: 70
Rejestracja: 10 paź 2008, 13:29
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: bigos »

fobos pisze:
djbigos pisze: ale już na stronie janpolu czegoś takiego nie ma :shock: zresztą byłem świadkiem jak nowa (pierwszy dzień używania) lina kinetyczna z janpolu pękła na splocie
Sorki ale jeśli piszesz o tym co jest pokazane na drugim zdjęciu, to nie jest to lina kinetyczna tylko jakiś sznurek. Nie odważył bym się tym wyciągać quada a nie Patrola.
od tego zdarzenia stałem jakieś 50m choć byłem pilotem tego patrola
lina należała do kierowcy LR który ją zakupił przed samym rajdem, została zakupiona w Janpolu :roll:
czyli z tego co piszesz to sprzedawca oszukał początkującego offroadera :?
zresztą właśnie na rajdach zibi wrzucił post o podróbach kinetyków :?

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MaxLux »

To na zdjeciu wyglada jak kinetyk - zauwazylem ze liny kinetyczne lepiej robia ale czesciej strzelaja wlasnie na splotach ...

Odnosnie ostrzezenia faktycznie jest na stronie rajdow czy wyprawy4x4 ale juz na stronie producenta czy na allegro nie ma ani slowa !!!
Dodatkowo przynajmniej do mojej nie byla zalaczona zadna instrukcja czy nawet informacja zeby nie laczyc za pomoca szekli czy uzywania z orginalnymi zaczepami...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: kylon »

Na zdjęciu jest chyba kinetyk 26 mm czyli ten najcieńszy i najtańszy. Do Patrola to wartało by coś grubszego. Dlatego zawsze staram się pytać jak mam styczność z klientem do czego będzie używał. Staram się namawiać na coś grubszego nie ze względu na cenę ale własny spokój. Niestety jak wielokrotnie stwierdzałem u nas w kraju jest taniość podstawą jakichkolwiek zakupów, a nie bezpieczeństwo nasze i innych. Ciekaw jestem kto pierwszy wprowadzi chińskie kinetyki po 12 PLN.

Od dawna myślałem nad przyczepianiem swojej metki do taśm i lin. Szkoda że nie robią tego producenci. Jeśli się to po tym tragicznym zdarzeniu nie zmieni. Zrobię to ja.

Awatar użytkownika
Kwiatec
Klubowicz
Posty: 4385
Rejestracja: 15 gru 2008, 10:49
Auto: TOYOTA Hilux
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: Kwiatec »

LX450 pisze:Ej no nie porównuj 4x4 do myśliwych. My nikogo nie zabijamy...
a gdzi tam księciuniu porównanie było ?? 8)

Szymek
Posty: 69
Rejestracja: 02 gru 2008, 00:06
Auto: HDJ 100

Jaki blad popelnil kierowca? Jak uzywac liny?

Post autor: Szymek »

Witam!
W dziale "Ogolne" jest temat o czlowieku, ktory zginal podczas zabawy w terenie ( http://www.tlc.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=1984 ).

Poniewaz jestem kompletnym laikiem w tych sprawach (dopiero sie ucze), nigdy jeszcze nie mialem wyciagarki w samochodzie i jej nie obslugiwalem, to mozecie napisac jaki blad popelnil czlowiek, ktory zginal? Czy ten mezczyzna zginal od wyciagarki czy moze wlasnie nie mial wyciagarki tylko jeden samochod wyciagal drugi? Nie wiem wlasnie jak to bylo, a bardzo chcialbym wiedziec, aby uniknac takich bledow.

Bardzo prosze, jak ktos wie, to niech napisze czego NIE NALEZY ROBIC.

Przy okazji moze tez ktos napisze jak uzywac wyciagarki, aby bylo bezpiecznie. Czy czesto sie zdarza, ze peka lina? A jesli tak sie zdarza, to co robic, aby nie zabila ludzi... przeciez jak jest naciagnieta to pewnie po peknieciu pedzi z zawrotna predkoscia, tak, ze pewnie moglaby nawet obciac nogi itp... jakby sie stalo na jej drodze.

Zna ktos jakies podstawowe zasady BHP dotyczace pracy z wyciagarka i lina?

Pozdrawiam.
Szymon.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Jaki blad popelnil kierowca?

Post autor: kpeugeot »

on się nie wyciagał za pomocą wyciągarki tylko wyszarpywał inne auto za pomocą liny kinetycznej - która sie rozciąga i wytrzymuje obciązenie ponad 8 T więc jak zamiast auta na końcu liny została tylko szekla z zaczepem to wystrzeliło to w stronę auta ciągnąego z olbrzymim impetem i niestety skończyło się tragicznie

pierwsza podstawowa zasada to myśleć z rozsądkiem i być bojaźliwym

jak gdy wyrywam i wiem ze jest ciężko to się schylam

dodatkowo można zastosować dwie dodatkowe liny zawiązane około 1 m od zaczepu zawiązane z jednej strony do auta z drugiej do kinetyka - wtedy jeśli puści zaczep ta lina zablokuje pocisk - ale jak znam życie tego nikt nie stosuje


Szymek
Posty: 69
Rejestracja: 02 gru 2008, 00:06
Auto: HDJ 100

Re: Jaki blad popelnil kierowca? Jak uzywac liny?

Post autor: Szymek »

czyli ta lina nie pekla, tylko wyrwala caly zaczep (hak) ?

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Jaki blad popelnil kierowca? Jak uzywac liny?

Post autor: MaxLux »

Pekajaca lina tez moze narobic duzo szkody - znane sa przypadki rozbicia szyby, reflektorow czy nawet chlodnicy, ale raczej trudniej doznac wiekszych obrazen od samej liny.

Co do wyciagarki zas to trzeba uwazac z lina stalowa, ktora potrawi zmagazynowac energie, ktora oddaje podczas zerwania liny czy zaczepu - dlatego przy uzyciu wymagane jest uzycie kawalka koca lub specjalnego gadzetu ktory ograniczy predkosc i energie liny.

Liny syntetyczne do wyciagarek sa bezpieczne - wielokrotnie urywalem i nic wielkiego sie nie dzialo, ale i tak nie nalezy stac w zasiegu czegokowek co sie moze urwac :)

Awatar użytkownika
drwyspa
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2008, 14:41

Re: Jaki blad popelnil kierowca? Jak uzywac liny?

Post autor: drwyspa »


Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: Pyrka »

Znalazłem 2 filmy, które pokazują co się może wydarzyć w wypadku zerwania. Ku przestrodze:
1. http://www.youtube.com/watch?v=HEtuO-Mh9Lg
2. http://www.youtube.com/watch?v=MIM_muTDeI0

ODPOWIEDZ