Litwa, Łotwa, Estonia

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Ponieważ ostatnia moja wizyta w krajach tych miała miejsce 20 lat temu, postanowiłem w te wakacje odświeżyć nieco wiadomości o "pribałtyce", tym bardziej, że spotkanie ze znajomymi na mazurach zaplanowane, więc jest okazja bo blisko :)

To nie jest stricte propozycja lecz zapytanie raczej, aczkolwiek jeżeli ktoś jest chętny na wspólną przejażdżkę, zapraszam serdecznie - wstępny plan trasy jest, termin połowa lipca, wyjazd rodzinny z 2 dzieci w wieku 3 i 6.
Pytanie do Was, nie gdzie jechać i co zobaczyć, ale którędy, żeby było miło i ładnie, być może znacie jakieś sympatyczne miejsca na nocleg, w sensie kamping bez Niemców i kamperowców lub coś na dziko, lub być może ludzi których warto spotkać znacie.

Może nasz Litwin forumowy coś zaproponuje...

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: stachu_l »

Kemping bez kamperowców to chyba jakiś marny bo nie uczęszczany :-)
Możesz zdefiniować kamperowca - taki co jeździ kamperem czy z przyczepą kempingową czy obie grupy?
Jak obie grupy to raczej trzeba szukać pola namiotowego tylko czy wtedy wpuszcza TLC z namiotem dachowym?
Ewentualnie namiot zwykły ale TLC na parkingu nie koniecznie blisko tego namiotu.

Moje krajowe doświadczenia z przyczepą:
- druga połowa sierpnia to w zasadzie sezon martwy (w Polsce, nie wiem jak u sąsiadów) choć ceny do 1 września ciągle sezonowe
- Można jechać w Polskę i jak zapada wieczór to patrzymy na drogowskazy do kempingów, jedziemy i jest miejsce
Przykłady Borne Sulinowo - dwie przyczepy, Wigry - jakiś Włoch kamperem i ze 4 namioty, Komańcza - sami, potem jeszcze 4 namioty...
- Dzień niestety krótszy, noce chłodniejsze ale woda w jeziorach nagrzana po upalnym Lipcu (jak taki był). Generalnie Sierpień statystycznie jest mniej deszczowy niż Lipiec.
- Niestety większość przyczep jest mniej terenowa niż tlc więc taplanie w błocie raczej słabo a drogi co najwyżej polne z niezbyt głębokimi koleinami ale na miejscu zostawiamy przyczepę i możemy zwiedzać okolice bardziej terenowo mając cały czas na kempingu miejsce gotowe do spania - czyli trochę jak jazda wkoło komina tylko teren bardziej nieznany.

Takie myśli mnie naszły apropos kamperowców i życia na kempingach.
Choć oczywiście rozumiem, że są kamperowcy uciążliwi dla okolicy i mogę zrozumieć dlaczego ich unikasz - bywało, że nawet w drugiej połowie sierpnia na kempingu było więcej niż 10 przyczep i jakieś kampery (np Polańczyk)

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Dzięki za odpowiedź, jednak raczej nie o to w moim pytaniu chodziło.

Chodzi mi o mało uczęszczane miejsca lub wcale nie uczęszczane, na dziko, "marny bo nie uczęszczany" kemping jak najbardziej mnie interesuje, no i przede wszystkim w pribałtice.

Kamperowiec to po prostu człowiek podróżujący kamperem, ale to nie tylko to - kampreowiec to postawa życiowa :mrgreen:, zapewne są wśród nich fajni ludzie, ale raczej nie jestem odosobniony w niechęci do spotkań z nimi.

Gdyby ktoś z Was wybierał się do Bośni, mogę podać namiar na kemping, gdzie kamperowców się nie wpuszcza, wszystkie inne opcje dozwolone z namiotami dachowymi włącznie. Właściciel twierdzi, że nie wpuszcza ich tylko dlatego, że są... kamperowcami ;)

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: Tomek92 »

Ja wybieram się w dniach 19-28 lipca z 3 kolegami i psem do Talina przez Litwę i Łotwę. Po drodze zwiedzamy Lipawę, Jurmałę, Rygę i Park Narodowy Gauja. Z uwagi na ograniczony czas jazda raczej normalnymi drogami (choć będziemy omijać drogi szybkiego ruchu). Tylko jednego dnia planujemy poszukać jakiegoś terenu. Spanie na dziko, tylko w Talinie planujemy normalny nocleg. Ramowy plan trasy wygląda tak: https://goo.gl/maps/EhzRqrmpz632

W czerwcu i lipcu będziemy to wszystko doprecyzowywać.

Pojechać razem pewnie będzie ciężko, ale może dałoby radę gdzieś zgadać się po drodze na wspólny nocleg i ognisko ;)

jam
Posty: 25
Rejestracja: 19 paź 2015, 13:09
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: jam »

Hej PblO,

pozdrawiam kolejnego użytkownika LXa:) tak się składa, że obecnie ujeżdżam bardzo podobnego;)

W temacie: LT/LV/EST z dzieciakami przerabiałem 2 krotnie z dzieciakami w ciągu ostatnich 4 lat.

Powiem tak - wyjątkowo udane wypady, mnóstwo miejsc do biwakowania, dróg szutrowych i lekkiego offu jeśli tego chcesz. Podróżowanie zupełnie bezproblemowe.

W skrócie z zarysu Twojej Trasy: Parka Gauja - super miejsce (mam gdzieś namiary na kemping) - zobacz przy okazji Siguldę+Kieś
Od Gauji do Parnawy nie trzymałby się kurczowo wybrzeża - w środku też są fajne rzeczy a wybrzeże takie sobie...
Od Parnawy na PN - tu warto wybrzeżem + masz w okolicy Park Soomaa - jeśli lubisz skandynawskie tematy to warto
Okolice Tallina: Jeśli chcesz to atrakcją dla dzieci jest wieża TV.
Na wschód masz też park Lahemaa.

No i moja największa rekomendacja - wbijaj na wyspy: Hiumę i Saremę - promy są dość częste i w sumie nie drogie. Moim zdaniem najfajniejsze miejsca znaleźliśmy właśnie tam.

Ogólnie w Estonii jest bardzo dużo "wskazancych oficjalnie" miejsc biwakowych i to darmowych. Najczęściej mają dostępne Toalety typu sławojka, jakiś zapas drewna, paleniska do grillowania, ławki itp. Wiele z tych miejsc jest dostępnych nad samym morzem. Generalnie nie spotkałem jeszcze "łatwiejszego" kraju do dzikich biwaków...

Jeśli chciesz masz jakieś pytania lub chcesz pogadać to wal na priva bo dużo by pisać.


Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Dzięki wszystkim za informacje i tym tutaj i tym na prv.

Na podstawie Waszych sugestii postanowiłem zmodyfikować nieco plany, przede wszystkim do trasy zostaną dodane estońskie wyspy i wschód mało odwiedzany w w/w krajach.

@Tomek
będziemy w tym samym czasie tam, na pewno nie pojedziemy razem, bo my z dzieciakami, a to człowieka "spowalnia" nieco ;)
ale spotkać się w drodze w górę lub w dół mapy możemy. Jak będę znał konkretne daty napiszę do Ciebie.

@jam
jeżeli masz namiary na "wskazane oficjalnie" w EST, to ja bardzo chętnie.

Wojtas01
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2017, 14:08
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: Wojtas01 »

W Lipawie może się skusicie na hostel w byłym więzieniu radzieckiej Marynarki Wojennej
https://www.google.com/maps/place/Karos ... d21.021032

W Estonii - Obinitsa, muzeum ludu Setu, mniejszości etnicznej. W cenie biletu ciasto warzywny.
Klasztor Kuremae - można pozwiedzać, można i się przespać w Domu Pielgrzyma.
Narva - typowo radzieckie miasto.
Haapsalu - stare radzieckie lokomotywy i najdłuższy peron w Europie.
Wodospad Jagala - niby tylko 8 m, ale dość malowniczy.

Wyspa Sareemaa:
Kaali - zbiorowisko jeziorek po deszczu meteorytów.
Panga - skalne klify.
Zamek Kuressaare i warsztaty rzemieślników.
Angla - holenderskie wiatraki.

Wyspa Vormsi:
cmentarz z największą na świecie ilością celtyckich krzyży.
Ruiny cerkwi.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Dzięki Waszym sugestiom i poradom powstała ostateczna trasa przejażdżki, pisząc ostateczna nie mam na myśli, że wszystko musimy zobaczyć i nie zboczymy ze szlaku w prawo lub lewo, jest to plan maksimum, a planu maksimum nie udało mi się jeszcze nigdy z dzieciakami zrealizować.
Start w okolicach 17 lub 18 lipca, jeżeli ktoś ma ochotę spotkać nas w drodze to zapraszam.

Szczególna podziękowania dla jam'a, który dostarczył mi sporo użytecznych informacji i udostępnił album ze swojej wyprawy rodzinnej.


Obrazek

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: aadamuss »

Jurmałę masz blisko - warto wjechać i zobaczy kurort radzieckich oficerów. Piękne plaże.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: Meris »

witaj, podeszli mnie link na swoje trase w google, poptasza i podam korekty, gdzie bedzi fainiej jechac na dziko po Litwie ;) meris4x4@gmail.com

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Hej, szczerze mówiąc miałem nadzieję, że się odezwiesz :)
W związku z tym, że ruscy wprowadzili darmowe wizy do rejonu Kaliningrad, postanowiłem zmodyfikować nieco trasę.
W przyszłym tygodniu podeślę.

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: Meris »

no nie zawsze ogliondam forum, bo mam duzo takich do obejzenia, liepej zawsze na privat wiadomosc wyslac. ;)
Mozesz tu tez zapytac o Kaliningardzie http://www.off-road39.ru/forumnew/index.php
Prezdident klubu mui dobry prszyjaciel Ilja (Fill), powiesz od Merisa i pomozy tez.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Dzięki.
Tak czy inaczej w przyszłym tygodniu skontaktuję się z tobą

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: PblO »

Zarejestrowałem się na tym ruskim forum, nawet posta spłodziłem - ależ to udręka po rusku pisać, przecież oni mają zupełnie wszystkie litery nie tam gdzie być powinny.

Wojtas01
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2017, 14:08
Kontakt:

Re: Litwa, Łotwa, Estonia

Post autor: Wojtas01 »

PblO, a używałeś tej klawiatury?
http://rosyjska.klawiatura.edu.pl/

ODPOWIEDZ