Blokada tylnego mostu - problem

Moderator: luk4s7

adamms
Posty: 64
Rejestracja: 04 sie 2018, 20:17
Auto: VDJ200
Kontakt:

Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: adamms »

Czolem.
Czasem się włączy, a czasem nie chce. Nie wiem może coś źle robię? Próbuje ja załączać na reduktorze, skrzynia w pozycji N. Lampka mruga, czekam i nic, potem podczas jazdy czasem zaskoczy w końcu. Może gdzieś coś trzeba naoliwić, nasmarować ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk.
Adamms Wałbrzych TLC100 4.2 TD

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: jezus »

Pod auto i ruszaj kabelkami, na 100% gdzieś przegniły na wiązce i nie dochodzi napięcie do blokady.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: rolkos »

U mnie w 120 miałem podobny przypadek. Pomogło ręczne przyłożenie napięcia na piny zasilania, po tej operacji blokada zaczęła działać. Ale wcześniej wyjąłem blokadę przejrzałem kable, sprawdziłem sterownik. Przy zdjętej blokadzie czasem się ruszyła po przekręceniu pokrętła. Założyłem i nic, przyłożyłem +12V prosto z aku raz i jak nowa.

Wcześniej po założeniu nowego silniczka blokady kontrolka migała mimo że blokada się zapinała. Problemem był zardzewiały trzpień (przesuwka wewnątrz mostu). Jak nigdy nie zdejmowany mechanizm to bym zdjął i popatrzył "na sucho" czy się przekręca po włączeniu. Przy okazji oczyścił i pomalował.

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: daRon »

A może wszystko jest w porządku, blokada musi zaskoczyć - potrzebna jest różnica prędkości obrotowej prawego i lewego koła. Spróbuj po włączeniu blokady zrobić kółko - oczywiście najlepiej na piachu lub śniegu jak masz.

adamms
Posty: 64
Rejestracja: 04 sie 2018, 20:17
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: adamms »

daRon pisze:A może wszystko jest w porządku, blokada musi zaskoczyć - potrzebna jest różnica prędkości obrotowej prawego i lewego koła. Spróbuj po włączeniu blokady zrobić kółko - oczywiście najlepiej na piachu lub śniegu jak masz.
No właśnie to zauważyłem, ze po włączeniu i przejechaniu się błotku zaskakuje. Natomiast jak próbuje np na równym szutrze nie włącza się. Z kolei w instrukcji toyotowej napisali że powinna się włączyć sama po kilku sekundach nie jadąc samochodem.
Tak czy siak sprawdzę czy kabelki gdzieś nie zaśniedziały.
Taka sama zasada chyba jest w blokadzie przedniej ARB (mam dołożoną) tez chyba musi być różnica prędkości w kołach aby zaskoczyła bo działa podobnie. Nie zapinania się od razu tylko po jakieś chwili.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk.
Adamms Wałbrzych TLC100 4.2 TD

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: luk4s7 »

W moim J95 czasem blokada zaskakiwała od razu, a czasem trzeba było ruszyć i lekko skręcić. Chodzi o to żeby zęby się ustawiły odpowiednio. Jak włącznik przekręcasz to kontrolka miga, jak się zapnie (wskoczy na miejsce) to pali się ciągle.
Zapewne tak samo jest setce.

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: daRon »

Mrugająca kontrolka świadczy o zadziałaniu mechanizmu, a dopiero jak wskoczy to lampka się pali ciągle - jest od tego osobny czujnik (taka "krańcówka"). Rzadko się zdarza, że blokada zaskakuje od razu na postoju. Rzuć okiem na film z linku: https://www.youtube.com/watch?v=UVxhs3jzbjI. Myślę, że masz wszystko OK - szczęściarz, ale przegląd dla świętego spokoju nie zaszkodzi.

adamms
Posty: 64
Rejestracja: 04 sie 2018, 20:17
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: adamms »

Po oględzinach przewodów i wtyczek nic nie znalazłem. Zdecydowałem się na odkręcenie mechanizmu do blokady. Po rozkręceniu okazało się, że w środku jest totalny syf. Na razie reanimuje zobaczymy czy uda się wszystko złożyć jak należy :). Chyba od nowości nikt tam nie zaglądał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk.
Adamms Wałbrzych TLC100 4.2 TD

Awatar użytkownika
Zibi
Posty: 658
Rejestracja: 02 lis 2008, 11:16
Auto: By?o BJ73, 2xHDJ80 XTR 3", HDJ80
jest LC100, HDJ80, rajd?wka Escape, zmota Escape
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: Zibi »

tak wygląda 9/10 blokad w tych autach. Trzeba systematycznie uruchamiać i sprawdzać szczelność.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: rolkos »

Ciesz się że obudowa nie jest pęknięta. Jak wyczyścisz i uruchomisz to pomaluj ją jakąś farbka. A jak by się udało uruchomić to chętnie kupię (u mnie obudowa pękła, a środek jak nowy).

adamms
Posty: 64
Rejestracja: 04 sie 2018, 20:17
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: adamms »

rolkos pisze:Ciesz się że obudowa nie jest pęknięta. Jak wyczyścisz i uruchomisz to pomaluj ją jakąś farbka. A jak by się udało uruchomić to chętnie kupię (u mnie obudowa pękła, a środek jak nowy).
Dziś składam i uruchamiam. Zobaczymy czy wyczyszczenie pomogło.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk.
Adamms Wałbrzych TLC100 4.2 TD

adamms
Posty: 64
Rejestracja: 04 sie 2018, 20:17
Auto: VDJ200
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: adamms »

Mam dwa pytania. Mechanizm wyczyściłem i złożyłem.
1. Czy po złożeniu wałek który wystaje powinien kręcić się lekko. Tzn czy można go przekręcić palcami na sucho.
2. Podłączyłem wtyczki przekręciłem stacyjkę czy mechanizm zadziała przekręcając difflock, czy musi być zapięty reduktor żeby silniczek się zakręcił.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk.
Adamms Wałbrzych TLC100 4.2 TD

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: sebastian44 »

Musi być zapięty reduktor.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: everybike »

Reduktor załączony , na włączonym zapłonie ( ale bez odpalania silnika ) powinieneś słyszeć przekaźnik w przednim prawym rogu ( tak jakoś za schowkiem przed pasażerem ). I tak mi pięknie w J9 blokada się zapina tzn. w J9 przekaźnik słychać nad prawym tylnym kołem.

Niestety w J10 mimo nowego silniczka ( stary oczywiście był zgnity razem z obudową ) blokada nie zapina się. Przekaźnik słychać. Ale tylnych kół nie spina. Tzn. mechanik twierdzi ,że na podnośniku zapinała ....
Próbowałem na wykrzyżu ( jedno tylne koło w powietrzu ) i na oblodzonym podjeździe i dupa. Nie spina mi blokady. Taki problem znacie ?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Blokada tylnego mostu - problem

Post autor: rolkos »

W poprzednim samochodzie miałem podobnie, nawet 2 razy. Pierwszy raz po kupieniu i wymianie blokady, okazało się że przesuwka w moście przyrdzewiała i przesuwała się tylko kawałek. Skutek taki że nie zawsze zapinała, aż ostatecznie przy obciążeniu przestała zapinać. Trzeba było zdjąć główkę mostu, wyjąć popychacz i wyczyścić z rdzy.

Po 2 latach problem powrócił, tym razem elektrycznie. Blokada się zawieszała (kombinowałem z komputerkami itd.). Ostatecznie pomogło danie prądu na blokadę prosto z akumulatora, 2 razy tak zrobiłem i zaczęła działać dobrze.

Wyjmij silniczek podłącz pod wiązkę i zobacz czy kręci przy włączaniu i wyłączaniu. Będziesz wiedział czy to problem elektryczny czy mechaniczny w moście.

Kolejna sprawa, oczywiście mechanik na początku stwierdził że blokada się zapina tylko czujnik walnięty, po wymianie bez zmian. Za to po 2 latach ten nowy zamiennik padł, wsadziłem stary i działał bez zarzutu.

ODPOWIEDZ