TEMS i namiot dachowy

Moderator: luk4s7

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

TEMS i namiot dachowy

Post autor: CooL »

Uszanowanie :-)

Mam j120 z TEMS i zastanawiam się jak powinienem planować budżet na przeróbki i dozbrajanie. ;-)

1. Czy zawieszenie pneumatyczne wytrzyma dołożenie bagażnika dachowego z namiotem i 3 osoby z bagażami ?

2. Czy zmieniając miechy na sprężyny można zostawić i używać amortyzatory z regulacją twardości ?

Pozdrawiam,
Rysiek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: kylon »

Jeśli TEMS jest sprawny to przejechałem takim zestawem Maroko i Saharę Zachodnią. Zamiast trzeciej osoby był tylny zderzak Kaymara z kołem zapasowym. Bagażnik aluminiowy.

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: CooL »

Czyli się nie wygłupiać z usuwaniem TEMS, tylko o nie dbać. :-)
Widzę Kylon, że jesteś zwolennikiem pneumatyki. Np. Andrew st Pierre White twierdzi, że tylko sprężyny. ;-)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: luk4s7 »

CooL pisze:Andrew st Pierre White twierdzi, że tylko sprężyny. ;-)
A bo on trochę inaczej jednak użytkuje auto. Jeśli jedziesz Canning Stock Route (czyli 1000km niczego wokoło) to awaria pneumatyki (dupa na glebie) unieruchamia auto. I prawie niemożliwe będzie dojechanie nim do celu podróży w takim stanie. Może to być potencjalnie zagrożeniem życia. To nie koło że można wysłać inne auto po zapas. Albo pożyczyć. Mówił z resztą o meandrach wyboru auta i takich szczegółów jak zawieszenie, w jednym z ostatnich cykli.

CooL
Posty: 119
Rejestracja: 20 gru 2016, 12:40

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: CooL »

Tak, życie od tego nie zależy, ale portfel owszem. Bo naprawa TEMS w Austrii będzie droższa niż w Polsce. Stąd moje pytania.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: kylon »

Sprężyna zawsze jest pewniejsza.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: luk4s7 »

Szczególnie jak nie zmęczona i/lub przeciążona. Co najwyżej pęknie.

Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 46
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:36
Auto: only Toyota :)

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: Ronin »

czy TEMS ma jakiś wpływ przy spaniu w namiocie dachowym w j12? może to dziwne pytanie, ale gdzieś czytałem, że zawieszenie TEMS po zamontowaniu namiotu dachowego "zwariowało"

Darek...
Posty: 105
Rejestracja: 15 sie 2013, 10:58
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: Darek... »

trudno znaleźć jakiekolwiek wytłumaczenie takiego stwierdzenia :roll:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: kylon »

Bzdura jakaś. Raczej było to powiązane z awarią systemu jako taką a nie to że ktoś namiot założył. Zbieg okoliczności.

Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 46
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:36
Auto: only Toyota :)

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: Ronin »

no dla mnie to też było dziwne, ale sam już tyle "ciekawostek" motoryzacyjnych typu, "panie jakem mechanik, to niemożliwe" :) przeżyłem, że zwątpiłem

Krzysztof, a z Twojego doświadczenia j12 z pneumatykiem i namiotem dobrze się spisuje?

Molu
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2016, 17:47

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: Molu »

Cześć, namiotu na dachu nie posiadam ale wożę zabudowę która pozwala spać w miarę komfortowo 2 osobom. Na dachu jest bagażnik, waga całego to około 40 kg. Mam j120 z pneumatyką, a z uwagi że bardzo dużo jeżdżę po Europie, bardzo mi to odpowiadało. jednak po ostatnim wyjeździe na wakacje skłaniam się do wymiany na sprężyny. Całe szczęście awaria pojawiła się już po powrocie do kraju, w sumie to 3 tygodnie po powrocie i równie dobrze może nie mieć związku z eksploatacją samochodu na wyjeździe, ale jednak wolę dmuchać na zimne. Tym bardziej, że chcę wymienić zderzak z tyłu i przenieść koło zapasowe na ten nowy zderzak właśnie.
Co do samej awarii, samochód podnosi się i opuszcza, jednak jak postoi dzień albo dwa to z prawej strony 'zjeżdża do najniższego poziomu'. Z uwagi na pracę mniej więcej 2 razy w tygodniu jeżdżę odcinki po 1200 - 1300 km i w trakcie jazdy nie ma najmniejszego problemu. Nie mniej jednak coś jest nie tak, i nie wyobrażam sobie wyjazdu w takim stanie na kolejne wakacje.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: TEMS i namiot dachowy

Post autor: kylon »

Dziurawy miech.

ODPOWIEDZ