Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: rolkos »

Jest jakaś zaleta użycia LED w kierunkowskazach?

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: zachary »

Bliżej im do 21go wieku :wink:

rafal187
Posty: 365
Rejestracja: 05 kwie 2015, 22:49
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: rafal187 »

No i lepszy look na wsi.... :D

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: zachary »

A felgi alu, po co czasem zmieniamy? Bo inne podobają się nam bardziej. A po co zmieniamy ich kolor? Jeśli nie były zgnite i to operacja przy okazji to po to, aby mieć takie, które się nam bardziej podobają. A snoorkel niektórzy po co zakładają? Po to aby brodzić w wodzie niby? Nie, cześć zakłada go bo auto rasowo wygląda. To samo dotyczy wyciągarek - wyciągałem w zeszłym roku swoim superwinchem z podmokłej łąki, krótką gelendę z wyciągarką od... quada ;) Gela z rolkami na zderzaku lepiej wyglądała. Tak jak setki innych 4x4 na ATekach i MTekach co nigdy z czarnego nie zjechały. Mają bo się komuś bardziej podoba..., itd. itp. :mrgreen:

A żarówki led? Lepiej, jaśniej i szybciej świecą. Pobierają znacznie mniej prądu. Są nowoczesne. Mają ładniejszą barwę.
Przypominam, że tytuł tematu brzmi "Wymiana wszystkich żarówek na Led-y", więc był czas na zadawanie pytań o sensowność :mrgreen:
Wychodząc na przeciw tematowi podjąłem wyzwanie i gdzie się dało wymieniłem i do wymiany pozostały jeszcze światła drogowe na które wciąż czekam. Podróż zza oceanu trwa troszkę. Jak dotrą ledowe HB3 to będzie komplet. No może prócz oświetlenia przestrzeni "pod nogami" i tego nastrojowego w drzwiach.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: rolkos »

Światła mijania masz xenony?

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: zachary »

rolkos pisze:Światła mijania masz xenony?
Nie. Ledowe.

Awatar użytkownika
raczek
Posty: 267
Rejestracja: 06 paź 2016, 23:01
Auto: FJ80 1992 & J15-RC'15 2017
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: raczek »

MiPoX pisze:Nie będzie wymiany żarówek,bo po konsultacji z dealerem i TMP wymiana działającej żarówki na innego typu wiąże się z utratą gwarancji :| No chyba,że żarówka się przepali - ale w tym przypadku zamiana na led-a też jest źle widziana... :? Ponoć żarówki mają wytrzymać 3 lata gwarancji,w co szczerze nie wierzę. Byłem we wtorek na przeglądzie (z własnej ciekawości) po 1000km i serwisant powiedział,że po 35000km należy sprawdzić stan żarników w xenonach. Dowiedziałem się od znajomego Policjanta,że jeśli nie ma się typowo dziennych świateł to dopuszcza się jazdę na przeciwmgłowych. Światła postojowe mają za małą moc - LC ma 5W - no i zatem emitują za małą siłę świetlną w stosunku do przeciwmgłowych - LC ma 51W. W dzień i tak siła świetlna jest bardziej przytłumiona np. przez świecące słońce,a w dodatku światła przeciwmgłowe mają wiązkę świetlną bardziej na boki niż w przód,więc śmiało można używać. Tyle wykładu od Pana Władzy,więc kicham i oszczędzam xenony 8) A resztę żarówek nie tykam :mrgreen:
a nie jest tak ze wszystkie auta homologowanw w UE po 2011 powinny byc wyposazone w swiatla do jazdy dziennej fabrycznie ?

Nomad
Posty: 307
Rejestracja: 17 paź 2016, 23:00

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: Nomad »

raczek pisze:
MiPoX pisze:Nie będzie wymiany żarówek,bo po konsultacji z dealerem i TMP wymiana działającej żarówki na innego typu wiąże się z utratą gwarancji :| No chyba,że żarówka się przepali - ale w tym przypadku zamiana na led-a też jest źle widziana... :? Ponoć żarówki mają wytrzymać 3 lata gwarancji,w co szczerze nie wierzę. Byłem we wtorek na przeglądzie (z własnej ciekawości) po 1000km i serwisant powiedział,że po 35000km należy sprawdzić stan żarników w xenonach. Dowiedziałem się od znajomego Policjanta,że jeśli nie ma się typowo dziennych świateł to dopuszcza się jazdę na przeciwmgłowych. Światła postojowe mają za małą moc - LC ma 5W - no i zatem emitują za małą siłę świetlną w stosunku do przeciwmgłowych - LC ma 51W. W dzień i tak siła świetlna jest bardziej przytłumiona np. przez świecące słońce,a w dodatku światła przeciwmgłowe mają wiązkę świetlną bardziej na boki niż w przód,więc śmiało można używać. Tyle wykładu od Pana Władzy,więc kicham i oszczędzam xenony 8) A resztę żarówek nie tykam :mrgreen:
a nie jest tak ze wszystkie auta homologowanw w UE po 2011 powinny byc wyposazone w swiatla do jazdy dziennej fabrycznie ?
JEST.

Tyle tylko ,że nie dotyczy to TLC przedlift do 2017 w wersji Prado. Nawet Adrian nie wie - dlaczego tak jest ? Krycha też nie !
Po prostu tak jest i już .

Ja założyłem ledowe halo+do jazdy dziennej zamiast zwykłych halogenów. Efekt jest iście ...przedni jak mawiał Zagłoba albo zaje..ty
jaka mawiają dzisiejsze "młodzierze" :-)

Awatar użytkownika
raczek
Posty: 267
Rejestracja: 06 paź 2016, 23:01
Auto: FJ80 1992 & J15-RC'15 2017
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: raczek »

Nomad pisze:
raczek pisze:
MiPoX pisze:Nie będzie wymiany żarówek,bo po konsultacji z dealerem i TMP wymiana działającej żarówki na innego typu wiąże się z utratą gwarancji :| No chyba,że żarówka się przepali - ale w tym przypadku zamiana na led-a też jest źle widziana... :? Ponoć żarówki mają wytrzymać 3 lata gwarancji,w co szczerze nie wierzę. Byłem we wtorek na przeglądzie (z własnej ciekawości) po 1000km i serwisant powiedział,że po 35000km należy sprawdzić stan żarników w xenonach. Dowiedziałem się od znajomego Policjanta,że jeśli nie ma się typowo dziennych świateł to dopuszcza się jazdę na przeciwmgłowych. Światła postojowe mają za małą moc - LC ma 5W - no i zatem emitują za małą siłę świetlną w stosunku do przeciwmgłowych - LC ma 51W. W dzień i tak siła świetlna jest bardziej przytłumiona np. przez świecące słońce,a w dodatku światła przeciwmgłowe mają wiązkę świetlną bardziej na boki niż w przód,więc śmiało można używać. Tyle wykładu od Pana Władzy,więc kicham i oszczędzam xenony 8) A resztę żarówek nie tykam :mrgreen:
a nie jest tak ze wszystkie auta homologowanw w UE po 2011 powinny byc wyposazone w swiatla do jazdy dziennej fabrycznie ?
JEST.

Tyle tylko ,że nie dotyczy to TLC przedlift do 2017 w wersji Prado. Nawet Adrian nie wie - dlaczego tak jest ? Krycha też nie !
Po prostu tak jest i już .

Ja założyłem ledowe halo+do jazdy dziennej zamiast zwykłych halogenów. Efekt jest iście ...przedni jak mawiał Zagłoba albo zaje..ty
jaka mawiają dzisiejsze "młodzierze" :-)
No właśnie nawet Toyota Poland nie zna odpowiedzi . Nawet nie maja opcji założenia czegoś swojego . Pozostaje Jafra.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: luk4s7 »

Skoro temat zaszedł tak daleko to poproszę o sugestię CO oraz GDZIE kupić. Nie chcę tzw. "chińszczyzny" tylko sprawdzonej jakości o barwie podobnej do oryginału.

Jakiś już czas temu wymieniłem żarówki w lampkach pod sufitem (te które się zapalają przy otwarciu drzwi) na ledy. Fajnie świecą bo bardzo jasno, nie grzeją się oraz zużywają chyba po 3W, ale... światło dają niebieskawe. Wziąłem najcieplejszą barwę jaką mieli. Mimo wszystko wolałbym takie żółtawe jakie dają zwykłe żarówki.

Taka sama zmiana w postojowych, kierunkach oraz stopie i przeciwmgielnym jest dla mnie OK, pod warunkiem że kolor światła będzie bardzo zbliżony (najlepiej identyczny) ze zwykłymi.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: Mirekk »

Z ledami niestety jest tak (nie tylko zresztą ledami), że nie tylko temperatura barwowa światła się liczy, ale też tzw. Ra czyli odwzorowanie barw. A to jest skorelowane z emitowanym widmem świetlnym. W tanich ledach to widmo jest pocięte jak puzzle ze świnki Pepe więc i Ra jest na poziomie procenta w taniej gorzale. Dlatego światło z nich jest upiorne i dziwne jakieś. Gdyby ledy, które zastępują żarówki w samochodach miały Ra na poziomie znośnym, czyli powyżej 90% kosztowałyby tyle, że przeciętny kierowca by ich nie kupił. Dlatego, choćbyś znalazł je najcieplejsze , czyli na poziomie żarówki wolframowej (3000- 3500 K) i tak będziesz miał poczucie, że to światło jakieś dziwne jest.

Napisałbym jeszcze, że można sobie takie ledy dość tanio samemu zrobić, ale chyba się wstrzymam :)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: luk4s7 »

Czyli żeby było dobrze i blisko tradycyjnej żarówki to będzie na tyle drogo że sobie można odpuścić?

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: Mirekk »

Raczej tak. Tzn, nawet nie za bardzo da się kupić drogo, bo nikt nie robi :( bo za drogo.
Tzn dałoby się nawet nie za drogo, ale dużo drożej, żeby opłacało się przywalić 1000% marżę.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: Rokfor32 »

Jak kogoś interesuje temat - to polecam poszukanie info i widmie światła w wydaniu LED.

Nie ma białych emiterów światła. Bo nie ma czegoś takiego - jak "biała długość fali". Światło białe - to efekt złożenia kilku długości fal (kolorów). Światło uzyskiwane ze źródła żarowego uzyskuje taki efekt w sposób ciągły - tzn. w widmie sa wszystkie długości fal świetlnych. Led to złożenie zwykle trzech barw, w wąskim zakresie długości fal. Czyli nie ma pełnego spektrum barw - bo żródło nie emituje odpowiednich długości fal (my widzimy światło odbite - a więc conajwyżej to - co emituje źródło. Jak żródło nie emituje danej długości - to my siłąrzeczy też jej nie zobaczymy).

Na szczęście nasze oczy też nie odbierają pełnego widma, a składają barwy - tyle że w nieco inny sposób niż emitują ledy - stąd różnica w odwzorowaniu - ale mimo wszystko w świetle led widzimy wszystkie kolory.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Wymiana wszystkich żarówek na Led-y

Post autor: rolkos »

Jeśli chodzi o światła mijania znośne są żarówki LED Philips, (robią H4 i H7) tylko w tym wypadku cena jest też odpowiednia. Barwa natomiast jest biała 6500K.
Trzeba szukać całych żarówek wyprodukowanych przez Philipsa, a nie gdzie piszą "Philips", a później się okazuję że OK Philips podobno wyprodukował diody, ale całość to juz XianXienXu.

https://www.philips.pl/c-m-au/lampy-sam ... e=&layout=

ODPOWIEDZ