Dane techniczne

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: piter69A »

W zależności od rynku dla HZJ7 dostępne były 215/80R16 lub 265/75r15 lub 7,50-16 lub 9,00-15.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: Rokfor32 »

Czyli od 29 do 31" :wink:

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: piter69A »

bardziej 30-31"
Spotkałem też w jednym manualu przywołane opony 9,00-16 "sand type" a to już sporo większe kółeczka...
ponad 34"... :wink:

finger
Posty: 916
Rejestracja: 03 maja 2011, 00:02
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: finger »

Czyli każde sensowne koła to statystycznie zabrany dowód w niemcowni? :D

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: kpeugeot »

a dlaczego?

finger
Posty: 916
Rejestracja: 03 maja 2011, 00:02
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: finger »

Wiem wiem, auto dopuszczone do ruchu w Polsce nie podlega restrykcjom takim jak w Niemcowni, ale zastanawiam się jak niemiecka policja patrzy na rozmiar kół większy niż 2%.

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: marzyniu »

Witam.
Czy ktoś mógłby napisać specyfikację oleji do lj78 2lt2 w automacie.
Dzięki.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: kpeugeot »

http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=303" onclick="window.open(this.href);return false;

prosze :)

a do skrzyni automatycznej dextron II

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: tadeo »

Szukam danych dla LJ78.
Nacisk na poszczególną oś, wymiary, przełożenia, masa.
Po VINIE nie za dużo mi wychodzi, znalazłem jeden artykuł, ale potrzebuje solidne dane.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Dane techniczne

Post autor: oradek »

Nie mieszajmy wełny z komunikacją.

Homologacja dotyczy NOWYCH pojazdów i części wprowadzanych na teren UE po 2007 roku.

Wynika to z dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów („dyrektywa ramowa”) (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.).

Każdy Hzj73 był wyprodukowany przed 2007 rokiem, chyba, że o czymś nie wiem :)

Jeśli policja w Niemczech zabierze pojazdowi sprzed 2007 roku dowód to na 100% nie za odstępstwa od homologacji :) bo tych pojazdów nie dotyczy homologacja.

Czy homologacja dotyczy opon do tych pojazdów? Częściowo tak.

Oczywiście może zabrać dowód policja w Niemczech lub Polsce lub każdym innym kraju UE, za złe opony, dlatego, że opony nie powinny być z 2007 roku, więc już ich dotyczy dyrektywa. Jak będą opony wyprodukowane przed 2007 to już jest podstawa do zabrania dowodu, bo są za stare I stwarzają zagrożenie. Kolejna sprawa - opony powyżej 31 cali nie są w 90% oponami dopuszcznymi do użytku na drodze publicznej dla samochodów osobowych. Wystarczy zapytać producenta. Nie sprzedawcy, bo ci nie mają pojęcia, tylko producenta. Czy opona jest przeznaczona do samochodu osobowego do użytku na drodze publicznej.

Jeśli opony będą wystawały poza obrys, lub będą osłonięte jakąś konstrukcją podejrzaną to też może policjant zabrać dowód, jeśli uzna, że stwarza to zagrożenie. Nie na podstawie braku homologacji typu opon do typu pojazdu, co dotyczy pojazdów i opon do nich dla pojazdów wyprodukowanych po 2007 roku, tylko na podstawie subiektywne oceny policjanta, potencjalnego zagrożenia dla innych pojazdów i pieszych.

Do 2015 roku producenci (toyota) robili jedną homologację europejską dla kilku typów wyposażenia pojazdów. Więc były widełki - opony mogły być na feldze np 15 lub 16 lub 17 cali. Dziś, w związku ze wzrostem kosztów homologacji coraz częściej homologacja jest bardzo precyzyjna i nie ma w niej wyboru, jest jedną wielkość felg I często już tylko dwie wielkości dopuszczalnych opon.

Ważne, nie ze względu na ewentualny przegląd w Polsce, bo diagnosci są niedouczeni I nie sprawdzają zgodności pojazdu z warunkami homologacji (na razie), ani policjantów, bo ci to już na pewno nie mają narzędzi do sprawdzania, ale bardziej ze względu na ewentualną odmowę wypłaty ubezpieczenia z AC w razie wypadku pojazdu niezgodnego z homologacją, plus ewentualną odmowę wypłaty z OC i regres wobec użytkownika.

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: rolkos »

Rubicon sprzedawany jest na 33" (255/75/17) myślę że opony ma dopuszczone do ruchu.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Dane techniczne

Post autor: oradek »

Na razie jest spokój i nikt się w Polsce nie czepia o nic. Czasem nadgorliwy diagnosta się trafi, ale ten co ma wiedzę się nie czepia bo nie ma podstaw prawnych.

Sprostowanie do kolegi slow - Rubicon nie jest już na 17 tylko na 18 sprzedawany. Opony na jakich jest sprzedawany, to nie są MT, tylko szosowe, ich wymiar jest zbliżony do terenowych opon na i wynosi około 33x9,5x18.

Widział ktoś takie rozmiary?

Mercedes ML i kilka innych aut typu SUV, ma podobne opony.

Poza dyrektywą o homologacji części, od 2009 jest dyrektywa o głośności opon, w związku z którą np nie ma już BG GOODRICH KM1 tylko są KM2 oraz 3, które jak zgodnie wszyscy twierdzą, nie robią tak, jak poprzednie, ale są cichsze, więc zgodne z prawem UE.

Podsumowując - dla aut po 2007 roku przechlapane są wszelkie modyfikacje niby.

Najlepiej położyć się i umrzeć.

Dla aut przed erą homologacji (2007/2009/2014) można stosować różne opony i modyfikacje, do czasu aż jakiś genialny policjant nie uzna ich za zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

Policjant uzna, ale każdy sąd odrzuci, bo system prawny UE to ser szwajcarski i przez 10 lat UE nie wypełniła załącznika XIII pt. Wykaz części lub wyposażenia, które mogą stwarzać znaczne zagrożenie dla właściwego
funkcjonowania układów istotnych dla bezpieczeństwa pojazdu lub jego oddziaływania na
środowisko, wymagania dotyczące osiągów takich części i wyposażenia, odpowiednie
procedury badania oraz przepisy dotyczące oznaczania i pakowania.

Dlatego masa części z Chin zalewa rynek i nikt z tym nic nie może zrobić.

Nie można karać firm, które sprzedają części samochodowe bez homologacji, więc stanowią one większość sprzedaży bo są tanie. Większość części poza systemem ASO jest z Chin i nie ma homologacji. Część fabryczna jest wysyłana do Chin, tam się robi podróbkę i potem wysyła do UE i sprzedaje w sieciach firm od części zamiennych. Brak kosztów homologacji = niższa cena.

Zabawne w sumie. Zarabia na tym branża sprzedająca części samochodowe a tracą europejscy producenci.

Można zarzucić tylko użytkownikom pojazdów niezgodność z homologacją, a tego nikt nie chce, bo by ruszyła lawina problemów bo połowa części nie ma homologacji (najłatwiej byłoby przyczepić się, że jest inna wielkość opon niż w homologacji, brak klamek, brak części karoserii, nie fabryczny zderzak bez znaku homologacji, nie fabryczne światła lub żarówki).

Oczywiście można też z innych przepisów próbować ukarać kierowcę za przeróbki w pojeździe np wystawanie poza obrys elementów (opon, klatek itp) i niewiele więcej, bo nie ma przepisu, który określa co jest w pojeździe elementem niebezpiecznym, więc zarzut postawiony na drodze można spokojnie obalić przed sądem.

Co nie przeszkadza na zachodzie policjantom prześldować polskich kierowców, wedle własnego widzi mi się. A niby to Polacy są niegoscinni i ksenofobiczni.

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

Proszę o info, jakie oleje do mostów, skrzyni biegów manualnej i reduktora zaleca producent do LJ 70 z 89 roku,
Przejrzałem forum i informacje sa różne.
Interesuje mnie to co zaleca Toyota w manualu, bo nie mam niestety manuala do mojej LJ 70. Jakby ktoś znał ilości oleju w poszczególnych podzespołach, to tez będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
tynio
Klubowicz
Posty: 475
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:29
Auto: lj 70 fj40 sam
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: tynio »


DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: Dane techniczne

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

dzięki, ale są tam nieco rozbieżne dane (Kylon i kPeugeot) co do rodzaju oleju w podzespołach.
Na stronie Motul'a z kolei zalecają jeszcze inne typy oleju, wiec chciałbym się dowiedzieć jakie rodzaje oleju zaleca Toyota w manualu.

ODPOWIEDZ