Centralne pompowanie opon

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Długo do tego tematu podchodziłem ,bo to jednak ogrom pracy ,a efekt końcowy może być żaden ,ale raz kozie ....od jakiegoś czasu zacząłem urzeczywistniać swe marzenia i jeżeli pozwolicie podzielę się swoją pracą .Mam nadzieje ,że wasze uwagi bądź sugestie pomogą mi ukończyć z powodzeniem ,tę moją wydumkę :D ,przedstawię na zdjęciach co już zrobiłem .Tak umiejscowiłem zegary ,cztery od lewej strony pokazują ciśnienie każdego z kół ,zegar największy ciśnienie w układzie ,ostatni zegar pokazuję ciśnienie na turbinie.
Załączniki
784 031.jpg

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Tak wymyśliłem sobie sterowanie,cztery wyciągane włączniki ,do każdego włącznika przypisany jest jeden elektrozawór .
Załączniki
784 030.jpg

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Znalazłem bardzo ciekawy zawór ,uprościł mi problem z pompowaniem jak i spuszczaniem powietrza .
Załączniki
784 036.jpg

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: Addams »

Leszek a jak zamierzasz zrealizować samo dostarczenie powietrza do opony i jak to uszczelnić? Przy zwolnicach jest to w miarę proste, ale przy normalnym moście? Ciekawy projekt bardzo. Myślę że wielu chodził po głowie. Napieraj!

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

A tak wygląda moja(sterownia) ,cztery elektrozawory ,już z podłączonymi przewodami , sprężarka będzie uruchamiana i wyłączana elektrycznie ,do regulacji ciśnienia służy te niebieskie pudełeczko ,którego nazwy nigdy nie mogę zapamiętać :D ,,no i pojemnik doprowadzający ,lub jak zostanie inaczej zawór ustawiony spuszczający powietrze z elektrozaworów.
Załączniki
784 050.jpg

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Podłączyłem sobie sygnały ,mam nadzieję że ładnie zagrają :D
Załączniki
784 045.jpg

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: Rokfor32 »

Są dwie opcje podłączania wężyków do kół - zewnętrznie z błotnika lub wewnętrznie od piasty koła. Ten pierwszy sposób jest łatwy, i często stosowany w Isla lub na pustyniach - nie ma drzew, nie ma o co urwać przewodów.

Opcja druga jest trudna technicznie, szczególnie z przodu. poza przegubem utrudniają tam sprawę jeszcze sprzęgiełka piast.

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: Addams »

Rokfor teoretycznie jak to zrobić to ja wiem, z błotnika to odpada z oczywistych powodów, ciekaw jestem metody "od środka"

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: Rokfor32 »

Myślałem też nad tym, i rozsądną opcja wydaje się wydrążenie końcówki półosi (wzdłuż osi), i zapodanie wewnątrz rury mostu obrotowego przyłącza (coś jak przy blokadach arb). Tył taką metodą nie powinien robić problemów, natomiast przód - wydrążenie przegubu może być trudnawe, no i trzeba tam zastosować elastyczne połączenie. Myślałem też o podejściu przez czop piasty (bo jest miejsce między łożyskami), ale ścianki czopa są na tyle cienkie, że może być problem z wykonaniem odpowiedniego otworka.

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowaniem moim projektem,jestem teraz na etapie budowy zbiorników powietrza ,będzie ich dwa .No i sprężarka trochę mnie hamuję ,uparłem się aby miała centralne smarowanie ,nie problemem jest z dostarczeniem oleju ale z odprowadzeniem ,wykorzystując oryginalne już w niej otwory :( .Bardzo mało mogę znaleźć materiału w internecie na ten temat ,więc wymyśliłem to tak; oczywiście że doprowadzenie powietrza do opon będzie od wewnątrz ,te sznurki z zewnątrz bardzo by uprościły konstrukcję,ale bałbym się wjechać do lasu :D , z tyłem będzie najprościej,wymyśliłem sobie kilka sposobów jak to zrobić ,ale chyba przewiercę półoś w osi ,a drugi otwór prostopadle do niego,uszczelnieniem będą uszczelniacze kasetowe lub zwykłe uszczelniacze ,będzie mi łatwiej to narysować ,myślałem o konstrukcji na oringach ,ale one raczej za szybko by się zużyły ,z przodem będzie ciężej i raczej wykorzystam piastę koła ,pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Witam ,dorobiłem nowe koło pasowe,zamocowałem je na pompie wody ,odpuściłem sobie centralne smarowanie sprężarki ,podobał mi się ten pomysł ale w końcu się poddałem ,no i mocowanie sprężarki też powstało ,sprężarka działa fajnie sprzęgło włącza się jak powinno.Myślałem że będzie terkotała jak karabin maszynowy ,ale nie .Powstała nowa dziura w masce ,no trudno czas zabrać się za zbiorniki :D
Załączniki
88 133.jpg
88 097.jpg

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Zdjęcie z profilu ,no można powiedzieć ,że robi się coraz ciaśniej pod maską :)
Załączniki
88 117.jpg

Awatar użytkownika
LeszekSodoma
Posty: 356
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:06
Auto: wcze?niej :Gaz67b ,Gaz63sanitarka ,Aro, teraz hj 60turbo 609 328 162.
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: LeszekSodoma »

Wreszcie można by tak powiedzieć powstały zbiorniki powietrza ,przepis jest prosty ,najpierw szuka się miejsca gdzie je chcemy zamontować ,mierzymy średnicę i długość a potem udajemy się do sklepu .Raczej nie odwrotnie ,bo później może być kłopot .Ja kupiłem rurę z kwasiaka ,o średnicy 14tu centymetrów i cztery dennice ,to wszystko zostało ładnie pospawane,i z lekka wypolerowane ,pozostało je teraz zamocować i podłączyć przewody ,no tak ale to jeszcze trochę potrwa :)
Załączniki
88 137.jpg

Fazi
Posty: 474
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: Fazi »

Leszek, współczuję komuś kto po Tobie (choć Ci tego nie życzę) przechwyci samochód - tyle patentów ogarnąć :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Centralne pompowanie opon

Post autor: kylon »

Czy ja dobrze widzę otwór w masce bo kompresor wystaje :shock:

ODPOWIEDZ