sposób na podłączenie osprzętu 12V

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: nixon »

...chłopaki, powiedzcie jak rozwiązaliście u siebie podłączenie osprzętu typu alarm, radio czy cb o napięciu roboczym 12V. U siebie podłączyłem rzecz jasna poprzez przetwornicę napięcia 24/12V, podtrzymanie pamięci radioodbiornika dałem bezpośrednio z jednego aku. Jednak mam wrażenie że, takie rozwiązanie powoduje szybkie rozładowanie akumlatorów. Zdziwiony jestem podwójnie bo aku to "słynne" optimy. A może mam szukać gdzie indziej problemu?

Patry
Posty: 465
Rejestracja: 01 lis 2008, 21:47
Auto: J73 V8, HDJ100, HJ61, FZJ80
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: Patry »

ja mam przetwornice 24/12

podtrzymanie radia z jednego akumulatora

przetwornica załączana guzikiem gdy chcemy CB, ładowarke do tel itd.

niesety przetwornica założona w niemcowni pracuje cału czas, tak więc po kilku dniach bez ruszania auta rozrusznik robi trrrrrrrrrrrrrrrrrrryt :mrgreen:

załatwiłem sprawę przez założenie hebla na głównym plusie instalacji, odpina całe auto, nie da się odpalić itd. ubytku prądu w akumulatorze nawet po długim postoju brak 8)

hebel obsługuje również wyciągarkę i jest wkomponowany w atrapę :

Obrazek

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: nixon »

..tak myslałem że, bez hebla się nie obejdzie. Całe zło to ta przetwornica. Kolejne motanie przede mną zatem :)

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: estewes »

Ja mam przetwornicę 24/12 bez podtrzymania radia i cb,wiem że za każdym razem muszę bawić się w ustawienia ale tak było najprościej i najbezpieczniej dla akumulatorów.jak wyjmuję kluczyk wszystko umiera.Przetwornica podłączyłem w małej skrzyneczce prądowej obok filtra powietrza.
Patry a jak ty wyciągarkę upchałeś za oryginalny zderzak :shock:
przecież tam miejsca niewiele :)

Patry
Posty: 465
Rejestracja: 01 lis 2008, 21:47
Auto: J73 V8, HDJ100, HJ61, FZJ80
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: Patry »

upchnięte wszystko zostało ostrożnie :mrgreen: tak żeby nie psuć oryginalnego wyglądu auta...

wyciągarka more 12000lbs, płyta 8mm wykonane od nowa mocowania zderzaka do ramy z płyty 8mm, zderzak odsunięty 1cm do przodu i 2cm do góry, dodatkowo wzmocniony w miejscach mocowania ślizgu...

tyle :roll: robota i spasowanie na milimetry :roll:

Awatar użytkownika
eskobar
Posty: 15
Rejestracja: 13 wrz 2012, 11:34
Auto: HJ60
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: eskobar »

W autku, którym obecnie podróżuję, podobno, była kiedyś dodatkowa instalacja 12V. Drugi alternator 12V, trzeci aku, regulator napięcia itede. Potem ktoś to zdemontował i podpiął radio, duży kompresor 12V i coś tam jeszcze bezpośrednio pod jeden akumulator. Skutek tego taki, że jeden aku jest bardziej „dojony” co skraca jego życie.
Plan jest taki aby zamontować trzeci aku do którego podepnę odbiorniki 12V i wpiąć przetwornicę 24V/13,8V ze stycznikami odcinającymi uzwojenia pierwotne i wtórne. W ten sposób dodatkowy aku będzie ładowany z głównej instalacji a po wyłączeniu silnika styczniki wyłączą przetwornicę z obu stron i nie będzie ona pobierała energii z żadnego aku.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: stopa »

nixon pisze:..tak myslałem że, bez hebla się nie obejdzie. Całe zło to ta przetwornica. Kolejne motanie przede mną zatem :)
Moim zdaniem bład moze lezec nie w idei zastosowania przetwornicy a jakiejs konkretnej gownianejprzetwornicy. Od samego poczatku w moim HZJocie radio i CB mam podlaczone do małego reduktora 24/12 (chyba 6A) i nigdy nie poczułem jakiegokolwiek problemu z rozladowywaniem akumulatorów. Działa non stop od 5 lat

Takze to co sie da tzreba montowac zgodnie z zasadami - na 24V a to co jest na 12 wyłacznie poprzez przetwornice - nigdy do jednego z akumulatorów. Obecnie mam wsadzoną na stałe jeszcze wieksza przetwornice (25A) na ogrzewanie postojowe i tez bez problemu zdaje egzamin mimo ze sama z siebie ciagnie wiecej prądu (z tego co mierzyłem ok 500mA)... a po uruchomieniu webasta ciagnie naprawde duzo!

Awatar użytkownika
eskobar
Posty: 15
Rejestracja: 13 wrz 2012, 11:34
Auto: HJ60
Kontakt:

Re: sposób na podłączenie osprzętu 12V

Post autor: eskobar »

Na Allegro są przetwornice 24/12V z ciężarówek, najczęściej MAN. W tych transformatorach są wbudowane przekaźniki, które prawdopodobnie, odcinają zasilanie przy zaniku napięcia na uzwojeniu wtórnym. Przejadę się na jakiś szrot z ciężarówkami i obczaję temat.

ODPOWIEDZ