Obraz życia w Afganistanie - Kraków

nasze wycieczki, zloty, spotkania, slajdowiska etc., na które może przyjechac każdy

Moderator: luk4s7

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: endurance »

dzisiaj!!! dopiero teraz się dowiedziałem :( - ile miejsc zająć?

Obraz życia w Afganistanie - slajdy Zbyszka Pawlaka
2012-10-08, godz. 19:00 Kraków, Dajwór 3, Artefakt Cafe

" Odmienna rzeczywistość, ale te same pragnienia zwykłych ludzi. Obrazy życia w Afganistanie - slajdy Zbyszka Pawlaka"

Pamiętając atmosferę ostatniego spotkania w Artefakcie, Zbyszek Pawlak po raz kolejny pojawi się na zaproszenie Klubu Podróżników Atlantyda, by opowiadać o współczesnym Wschodzie i jego mieszkańcach:

Opowieść o ludziach Afganistanu pogrążonych od 30 lat w ciągłej wojnie,ale poszukujących normalności w zniszczonym kraju. Życie w odbudowywanym Kabulu oraz otaczających go górach Hindukusz,

na ulicach miasta i w obozach uchodźców oczekujących „nowego domu”. Relacja z podróży i pracy wśród Afgańczyków (wiosna 2010), w dążeniu do zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Zapraszamy wszystkich - zwłaszcza tych, którym ostatnio nie udało się dotrzeć. Przysiądźcie się!

Będzie to również ostatnia okazja by zobaczyć w Artefakcie wystawę fotografii z Afganistanu autorstwa Zbyszka, Ewy Szymczyk i Davida Andersona „Niektórzy żyją tak jakby mieli umrzeć, a inni umierają jakby mieli całe życie przed sobą”.

obecny
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: endurance »

byłem sam, wszyscy pewnie myśleli, że to jedno z wielu slajdowiski...
...ale to była MSZA o Afganistanie, opowieść jakich próżno szukać, przygody jakich trudno doświadczyć. Nawet teraz zastanawiam się co ja robię źle w moich wyjazdach, czego nie doczytam, czego nie przygotowuję... i odpowiedź jest jedna ja czytam jedenaście miesięcy, a jadę na miesiąc i wszystko co zobaczę to tylko namiastka, liźnięcie tematu. Uczmy się od prawdziwych zapaleńców, którzy żyją na danym terenie lata.
Dzisiaj zobaczyłem kilka zdjęć, 3 trzy krótkie filmy i usłyszałem niesamowitą opowieść o zwykłych ludziach i ich problemach, o ludziach którzy mają wojnę 11 lat... nie to tylko nasza data, Oni mają wojnę 30 lat, Oni uczą się żyć w warunkach wojny, no bo ile zaznał pokoju facet w moim wieku?
Oj ile ja nie wiem o tym świecie :(
Opowieść była wspaniała, a kwintesencją było pokazanie jak dzieci w wieku 7-8 lat pierwszy raz zobaczyły kredki... i co... i wcale nie jestem twardym facetem, a zresztą nie było widzów którzy... nie jedna łezka była.
Cholera, na tylu slajdowiskach byłem i tyle widziałem, ale są takie opowieści które trafiają na "ten" dzień i wywołują TAKIE emocje.
Zrozumieć kulturę, zrozumieć naród, zrozumieć sytuację, zrozumieć zasady, zrozumieć ludzi... a nawet po tym wszystkim nie wolno nam oceniać, nie wszystko oceniajmy naszą szerokością geograficzną.
Zapamiętajcie nazwisko Zbyszek Pawlak!!!

powyższe i tak nie oddaje tego co było i co z widzami się działo na pokazie... zimno Ci to pomyśl o dzieciakach, które nie mają domu tylko namiot z folii, tak wiem, że jest wiele miejsc na świecie w których żyją tak ludzie, ale dzisiaj zobaczyłem tą część Świata i o nim Wam piszę.

smutny i bezsilny
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: MariuszS »

Dzięki, Wojtku, za info i posłowie! :-)
Przeczytałem dopiero teraz, ale i tak bym nie mógł być....
A może Zbyszek Pawlak ma jakąś swoją stronę www?

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: endurance »

jeden z prezentowanych filmów był autorstwa Lukasa Augustina, który stracił w Afganistanie swoich znajomych
piękny obraz
http://vimeo.com/42806058" onclick="window.open(this.href);return false;
jego strona http://lukasaugustin.de/" onclick="window.open(this.href);return false;

i jak się dowiedziałem dosłownie przed sekundą jutro Pan Zbyszek będzie w Krakowie ul. Bracka 7/4, II piętro o godzinie 19.30 http://www.onamato.pl" onclick="window.open(this.href);return false; wstęp płatny 8pln

"""
"...wypiłem pierwszą filiżankę gorącej herbaty jako obcy, zaproszony wprost z drogi. W małym kamiennym pokoju było chłodno, ale rozmowa była coraz cieplejsza. Gospodarz nalał drugą filiżankę, co oznaczało, że jesteśmy przyjaciółmi. Trzecią nalał po tym, jak zaproponował, abyśmy przenocowali.
Trzecia oznacza, ze jesteś częścią rodziny, a dla rodziny Afgańczycy są gotowi zrobić wszystko - wyjaśnił mężczyzna".

Zbyszek Pawlak już po raz drugi odwiedzi przyjazne miejsce na Brackiej, by opowiadać o swoich obserwacjach i refleksjach z podróży po Wschodzie. Przysiądźcie się!
"""

obowiązkowo obecny
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: endurance »

byłem... poezja, inna opowieść, inne zdjęcia, czar opowieści taki sam
napiszę nie o moich odczuciach, bo one są powyżej, ale o gościnność (prawie cytaty)

...zapraszają do domu idziemy do restauracji, a na weekend zostawiają nam klucze do całego domu... zapewniają nam intymność - taki jest zachód

...jesteśmy w centrum uwagi, to nam dają najlepsze rzeczy zabijają ostatnie kury, a na czas przyrządzania posiłku dzieci nas zabawiają, chcą pokazać, że jesteśmy dla nich najważniejsi, troszczą się o nas może trochę do przesady, ale to wszystko tworzy ciepło, więź i możliwość obcowania z ludźmi - taki jest wschód

Pamiętajcie, może robię za dużo reklamy i za dużo się "jaram", ale naprawdę warto!

Kolejna MSZA
"Zderzenia cywilizacji. Reportaż z narastającego konfliktu kultur Wschodu i Zachodu." - wykład Zbigniewa Pawlaka

11.10.2012 r. GODZ. 17.00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krupnicza 33, Aula Mała

westman
wojciech endurance
http://www.polkasteam.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Obraz życia w Afganistanie - Kraków

Post autor: MariuszS »

endurance pisze: ...ale naprawdę warto!
No i warto było!
Ciekawa narracja, czułe struny potrącone; obrazki, smaki, zapachy i klimaty - odświeżone! ;-)
W auli - cisza, jak makiem zasiał, albowiem prelegent, w magnetyczny sposób przyciąga uwagę.
Wprawdzie, do miana "wykładu" brakowało mi trochę "kartezjańskiego" porządku i "sformułowania tezy", ale ja prosty inżynier jestem, i współczesne "tryndy" humanizmu są dla mnie słabiej zrozumiałe, lecz i tak, na swój użytek, wyniosłem z tego spotkania bardzo cenne inspiracje, a nade wszystko - usprawiedliwienie dla szalonych pomysłów ;-)))

Dzięki, Wojtku, za nieustanną czujność!

ODPOWIEDZ