ozi explorer

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

ozi explorer

Post autor: nixon »

od jakiegos czasu probuje sie przebic przez zawilosci funkcjonmowania ozi explorera i tworzenia map pod niego. Gotow jestem sie poddac bo dla mnie to czarna magia. Jesli ktorys z kolegow ogarnia temat prosze o aktywnosc w temacie.
Najlepiej jask to bedzie instrukcja w formie elementarza dla pierwszoklasisty :oops:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: fobos »

Tu nie ma co ogarniać. Wgrywasz skalibrowaną mapę, włączasz GPS i już widzisz na mapie gdzie jesteś. Co innego zapis punktów i ścieżek, ale to też nie jest jakaś straszna filozofia. Możemy na TLC CAMP zrobić warsztaty.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: LEX »

Coś z Ozi by się przydało na TLC Camp. Bo mi by się przydała jakaś porządna platforma do nawigacji i ciągle słyszę o Ozim, ale mi się kojarzy to z rockmenen Ozzy Osbourne'm a to chyba nie to samo :-)

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Pyrka »

:roll: Będzie, będzie ten Ozi na TLC Camp byle by do maja ten zakichany śnieg stopniał. Póki co na youtube możesz sobie pooglądać czym to się je: http://www.youtube.com/results?search_q ... type=&aq=f

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Kames »

My mamy na staryn panasonicu cf 27 taki stroc pancerny oziego + mape wojskową Polski antena gps na dach i działa ,nawet w gorcach stare zarosniete sciezki pokazuje telo ze duzy :wink:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: fobos »

A konkretnie jaki mogel GPS'a używasz ( no chyba że Panasonic ma wbudowany GPS ). Ja do mojego laptopa kupiłem już dwa moduły GPS na USB i oba to porażka.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Kames »

nie stary cf 27 nie ma wbudowanego, musze sprawdzic bo lezy teraz odłogiem wezmiemy na campa działające ustrojstwo to zobaczysz

Kajman
Posty: 236
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:36
Auto: GR 60 long

Re: ozi explorer

Post autor: Kajman »

fobos pisze:A konkretnie jaki mogel GPS'a używasz ( no chyba że Panasonic ma wbudowany GPS ). Ja do mojego laptopa kupiłem już dwa moduły GPS na USB i oba to porażka.

Ja kupiłem - "Holux 215" - na ale drogo coś koło 150 zeta - chodzi bardzo dobrze. Zasięgałem jezyka przed kupnem i inni polecali go jako bardzo dobry. Faktycznie nie narzekam. Łącznie z tym że jak wychodziłem z mieszkania i jechałem winda to nie stracił zasięgu - pokazując przy okazji jak szybko jade winda :)

Podłączony do panasonica CF-18 i oziego

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Kames »

no bez jaj w pomieszczeniu ci działało :shock:

Kajman
Posty: 236
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:36
Auto: GR 60 long

Re: ozi explorer

Post autor: Kajman »

kames76 pisze:no bez jaj w pomieszczeniu ci działało :shock:
No też się zdziwiłem
Właczyłem sprzet w mieszkaniu. Potem nie wyłączałem tylko wziąłem i ide do samochodu. W windzie zauważyłem że nagle pokazuje prędkośc przemieszczania się - zdziwko - no przecież stoję w windzie - ale potem zauważyłem że wysokość się zmienia i pokazywał szybkośc zmiany wysokości. Właczony był taki programik który jest dołaczony wraz z tym odbiornikiem

Blavateq
Posty: 106
Rejestracja: 14 sie 2008, 12:16
Auto: KZJ 77
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Blavateq »

Ja na Ozim musialam pilotować naszą załogę na Arctic Trophy, łącznie z dojazdem na miejsce. Znajomy, który instalował oziego i wgrywał wszystkie (wcale nie nazbyt szczegółowe -bo takowe dot. tamtych rejonów chyba w ogóle nie istnieją; a poza tym polowa sukcesu tkwi w dobrym skalibrowaniu) mapy Półwyspu Kolskiego sam ledwo ogarniał, a szkolenie mnie trawało jakies 15 min, bo wszystko działo się szybko i czasu nie było zbyt wiele przed wyjazdem... Zatem wszystko musiałam rozkminiac raczej intuicyjnie - i da się! Jeśli blondynka rozkminiła, to dacie radę panowie :wink: Jak się poczyta nazwy fukcji w zakładkach to ozi sam cię prowadzi za rękę, tylko nie nalezy się zrażac ilością zakładek, funkcji itd. Ozi ma fantastyczne możliwości, wykresy, wskażniki mierniki - ich ilośc może może nieco człowieka przytłaczac i poznanie tych wszystkich możliwości to kupa czasu i czytania instrukcji. Natomiast na podstawowym poziomie użytkowania większości funkcji się w ogóle nie używa. Dlatego najlepiej jest jak ktoś Ci to praktycznie pokaże jak się poruszac w tych najważniejszych zakładkach. Generalnie łączysz sie z giepsem, a potem wklepujesz konkretny way pointy i "go to" i już. Te way pointy/ współrzędne wklepywałałam najpierw ręcznie - albo po współrzędnych miejscowości w "cywilizacji", albo z road booka, bo w rejonach "nołerów" na Półwyspu Kolskiego, gdzie sie przedzieraliśmy nie ma dróg drózek ani szutrów ani traków -co najwyżej jakis stary zgniły zimnik przykryty metrem bagna:)) Ten program może dziwic tym, że nie da się ustawic automatycznego wytyczania trasy (no chyba, ze powstala juz jakas hiper nowa wersja, ale chyba nie), trzeba to robic ręcznie, a ze jesteśmy przyzwyczajeni do "automatycznych" zabawek, to to troche na pierwszy rzut razi. Zatem albo trzeba trase wytyczać ręcznie, albo - jeśli się przemierza bardziej "cywilizowane" rejony to można ściągnąc i wczytac mapę/trasę przygotowaną przez jakiegoś użytkownika, który juz dane rejony przemierzal. Zyczę wytrwałości :wink:

Blavateq
Posty: 106
Rejestracja: 14 sie 2008, 12:16
Auto: KZJ 77
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: Blavateq »

Ps. Albo można też importować gotowe trasy z innych systemów nawigacyjnych do oziego, ale jeszcze nie wiem jak to się robi.

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: milczacy »

Ma być 'łorkszop' z Oziego na TLC Camp - może to będzie dodatkowy argument przemawiający za przybyciem :)

Awatar użytkownika
górnik
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:35
Auto: Land Cruiser 95
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: górnik »

przedstawiam świetny artykuł który jest odpowiednim wstępem przed zajęciami praktycznymi:

http://3fun.pl/index.php?dsid=klubadv&id=665

Powiem szczerze, że ten program to najlepsza nawigacja z jakiej korzystałem. Jedyny mankament to rozwiązania techniczne z laptopem w samochodzie oraz bardzo skrupulatne przygotowania przed wyprawą które po jakimś czasie stają się rutyną.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
górnik
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:35
Auto: Land Cruiser 95
Kontakt:

Re: ozi explorer

Post autor: górnik »

Oziego można pobrać ze strony:

http://www.oziexplorer.com/

Tu są mapy sztabowe całej Polski:

http://www.3fun.pl/mapa/

A tu spolszczenie do OziExplorera:

http://www.3fun.pl/download.php?fid=14

miłej zabawy.

ODPOWIEDZ