o nawigacji raz jeszcze...

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

Cwiczę najróżniejsze nawigacje od lat - w zeszłym tygodniu przejechałem przez pól Europy z iPadem. Absolutna rewelacja. Zabija przede wszystkim szybkość działania i bardzo precyzyjny GPS. Dodatkową zaletą jest możliwość kupowania aplikacji których używa się na kilku urządzeniach - czyli na szybko iPhone, a do dłuższej jazdy iPad. OZI ma być na iOS w tym roku, trackerów GPS w App store multum

pzdr

jjb

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: konus »

Z jakich aplikacji korzystałeś?

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

konus pisze:Z jakich aplikacji korzystałeś?
Do nawigacji samochodowej w Polsce AutoMapa (trochę nowsza wersja niż w AppStorze bo developerska), Europa to TomTom. Osobiście wolę AM, ale mojej żonie bardziej podoba się TT (łatwiejsza obsługa). TomTom cały czas jest marny w Polsce jeśli chodzi o mapy, ale w Niemczech i dalej zaznaczona jest każda dróżka na parkingach. Poprzednio używałem AM Europa na innym urządzeniu, niestety na iOS dopiero w planach
Na żaglach Navionics - przećwiczylem europejskiego (Adriatyk) a niedługo pobawię sie karaibskim
Do zwiedzania miast szukam zawsze czegoś pisanego pod dane miasto (ostatnio np Barcelona Walking Tour). Niezłe są też mapy offline'owe Direct U - za darmo i nie trzeba bać się roomingu :-)
Jak jeszcze będzie OZI na iPada...

pzdr

jjb

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: konus »

Mnie niestety AM i TT dobijają. Są dla mnie nie użytkowe w terenie za względu na kiepskie mapy lub ich brak.
Spróbuje Garmin SP teraz. Może sprawdzałeś?

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

konus pisze:...Spróbuje Garmin SP teraz. Może sprawdzałeś?
Garmin Street Pilot nie jest dostępny w polskim App Storze i jak widzę są do niego tylko mapy Kanady i USA i na domiar złego nie off-line a ładowane z chmury :-(

Chyba, że coś przeoczyłem


pzdr

j

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: konus »

Amerykański appstore to akurat mój jedyny appstore więc nie wiem jak to jest w polskim.
Mapy chciałem wygrywać poprzez podmianę nazw przez ftp na ipada ko konwersji ze zwykłego garmina xt.

No nic będę musiał to sprawdzić.

Awatar użytkownika
taran
Posty: 69
Rejestracja: 18 sie 2010, 13:10
Auto: TOYOTA FJ CRUISER MT
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: taran »

jjb, a jaki moduł gps podłączyłeś do iPada?

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

iPad w wersji 3G posiada wbudowany GPS. Nie ma go iPad WiFi

pzdr

jjb

Awatar użytkownika
taran
Posty: 69
Rejestracja: 18 sie 2010, 13:10
Auto: TOYOTA FJ CRUISER MT
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: taran »

znalazłem coś takiego
http://www.mfi.gns-gmbh.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

+ to chyba lepszy chipset (Apple oczywiście twierdzi inaczej) A GPS wspomaga się siecią GSM (duża ilość danych-dodatkowy koszt za granicą?)
- dodatkowe urządzenie

trzeba sprawdzić :wink:

a powiedz, jam montujesz iPada w samochodzie? jak dla mnie wszystko co miałem przenosi za duże drgania?

pzdr

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

- Stosowanie takich urządzeń ma sens wtedy gdy urządzenie Apple nie ma GPS (wszystkie iPody Touch, iPhone, iPad WiFi i iPad 2WiFi), albo gdy oryginalny zabudowany GPS jest marny (iPhone 3G, iPhone 3GS). W iPhone 4 i w iPadzie moduł GPS jest naprawdę niezły (szybki i bardzo precyzyjny)

- o tym czy konieczne jest wspieranie się GSM-em decyduje program nawigacyjny. Większość nawigacji na telefony komórkowe ściąga mapy po GSM. Porządne programy (TomTom, AutoMapa) mają mapy wgrane, więc ściąganie danych nie jest potrzebne. Może być użyteczne przy dodatkowych funkcjach które wymagają dostarczania wiadomości na bieżąco (np. otrzeganie o korkach) - ale zawsze jest opcja wyłączenia takiej funkcji

- do mocowania tylko RAMMount (http://www.ram-mount.com/" onclick="window.open(this.href);return false;), całą reszta to badziewie

pozdrawiam

jjb

Awatar użytkownika
taran
Posty: 69
Rejestracja: 18 sie 2010, 13:10
Auto: TOYOTA FJ CRUISER MT
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: taran »

RAM też u mnie siedzi. jednak dobrze na tym siedzi tylko iPhone. iPad za bardzo drga. te patenty RAM bardziej rozbudowane są jak dla mnie za duże... mają dobry cradle dla iPada, to fakt. ramiona solidne ale te drgania.
kombinuję coś z większą ilością punktów podparcia. po za tym w efjocie trzeba kombinować z organizacją przestrzeni. niby jest potencjał ale mocno trzeba to przemyśleć.

JT

Awatar użytkownika
jjb
Posty: 258
Rejestracja: 08 sty 2009, 10:29
Auto: LC120
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: jjb »

taran pisze:RAM też u mnie siedzi. jednak dobrze na tym siedzi tylko iPhone. iPad za bardzo drga. te patenty RAM bardziej rozbudowane są jak dla mnie za duże....
A które masz ramię i podstawę?. Bo ja mam ramię średnie (RAM-B-201U) i podstawkę przyssawkową (RAM-B-224-1U). Nie drga niezależnie od tego czy przyssawka do szyby (iPad w dół), czy do konsoli (iPad do góry).

Może to nie problem iPada tylko FJ-a?
:P

pzdr

j

Awatar użytkownika
taran
Posty: 69
Rejestracja: 18 sie 2010, 13:10
Auto: TOYOTA FJ CRUISER MT
Kontakt:

Re: o nawigacji raz jeszcze...

Post autor: taran »

bardziej problem FJota :D tu mam daleko do szyby, a i jak coś do szyby przykleić, to ledwo co widać :D przyssawki odpadają.

używam standartowych ramion różnej długości, do tego kupiłem taką sprężynową bazę na iPada (wchodzi także z np. gumowymi osłonami). widziałem jeden patent samorobny na forum fj w USA, ale jakoś ciężko mi się za to zabrać. z RAM mam doczynienia od kilkunastu lat w różnych dziedzinach.

jak masz jakąś fotę z wnętrza to chętnie zobaczę.

JT

ODPOWIEDZ