GPS - data logger

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

GPS - data logger

Post autor: fobos »

Jak pewnie każdy z Was używam na wycieczkach i wyprawach GPS-a. Najpierw miałem eTrex'a Leggend, później był MIO A701 ( fajny bo z telefonem i palmtopem, można było używać i AM i Ozi'ego w zależności od potrzeb ). Niestety jak dla mnie oba miały za małe wyświetlacze ( nie żebym już powoli tracił wzrok, ale wpatrywanie się w 3' trzęsący się ekranik nie jest przyjemne i bezpieczne ).
Jakiś czas temu przesiadłem się na mini laptopa ASUS eee. 8) Super sprawa. Duży ekran, wszystko wyraźne, po prostu bajer ( w korkach można sobie odpalić filmik, posłuchać muzyki albo przejrzeć zdjęcia :mrgreen: ).
Niestety GPS na USB który dokupiłem okazał się porażką. Bardzo niska czułość, często gubił sygnał, ogólnie kaszana. :evil:
Ponieważ jestem maniakiem, bardzo lubię archiwizować wszystkie trasy jakie przejeżdżam. Pojawił się problem, bo jak jechałem na AM, to zapis jest robiony w innym formacie, a jak na Ozi'm to w innym. Przy większych przelotach, dość często zmieniałem program na którym nawigowałem, przez co zapis trasy okazywał się praktycznie niemożliwy. Tak dalej być nie mogło. :evil:
Ostatnio znalazłem w necie GPS data logger również na USB. Oprócz funkcji GPS jest on rejestratorem przebytej drogi. W komplecie jest zasilacz do zapalniczki. Wystarczy go podpiąć i już. Może pracować bez komputera. Po powrocie do domu wystarczy go podłączyć do PC i zgrać zapisaną trasę. Do urządzenia dołączony jest program który pokazuje przebytą drogę na Google Maps. No po prostu zarąbiste. :D
Poniżej screeny ( to mój dzisiejszy dzień w pracy :mrgreen: )
Corel001.JPG
(94,31 KiB) Pobrany 528 razy
Corel002.JPG
(71,69 KiB) Pobrany 528 razy
Corel003.JPG
(105,95 KiB) Pobrany 528 razy
Corel009.JPG
(130,75 KiB) Pobrany 528 razy
Żeby było jeszcze fajniej można sobie wyświetlić wykres prędkości i wysokości.
Corel004.JPG
(59,01 KiB) Pobrany 528 razy
No ale co z Ozi'm. Niestety program dołączony do urządzenia używa własnego formatu zapisu. Jedyne co można zrobić, to wyeksportować ścieżkę w jednym z 4-ech formatów. Niestety żadnego z nich nie czyta Ozi.
Musiałem trochę pobuszować po internecie, ale warto było, bo trafiłem na prawdziwą perełkę. Programik który konwertuje ścieżki chyba między wszystkimi używanymi przez różne urządzenia formatami.

g7towin

I teraz ścieżki zapisane w rejestratorze mogę sobie wyświetlić pod Ozzi'm 8) :D
Corel005.JPG
(139,4 KiB) Pobrany 528 razy
Corel008.JPG
(141,85 KiB) Pobrany 528 razy
Oczywiście GPS data logger cały czas może pracować podłączony do laptopa i współpracując z AM lub Ozi'm umożliwiać normalną nawigacje, równocześnie zapisując przebytą drogę ( można dowolnie zdefiniować co ile ma zapisywać punkty ( czy np. co 5 m czy co 10 sekund itp. )

A.... i co najfajniejsze. Urządzonko kosztuje jedyne 115 zł :shock: :D

Awatar użytkownika
Black
Klubowicz
Posty: 282
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:17
Auto: Forester
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: Black »

fajny gadżet i cena powalająca,

a dodać od siebie chciałem tylko, że sofcik do konwersji:

g7win ma też kompilację g7toce czyli działa na pocketpc

używałem od 4lat np. do skonwertowania w polu tracków i waypointów z garmina na pocketa z ozim ;-)

p.s. niestety laptok z był jako pośrednie medium niezbędny, bo garminy same z się nie potrafiły zapisać na cokolwiek "komputerowego" danych, trza było mapsourcem z nich ściągać; podpowiadam bo czasem potrzeba w lesie takie cuda czynić i taki minisofcik na pockecie okazuje się przydatny

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: MaxLux »

Fajne !!

tez se zapodam taki logger :)
choc sa tez gotowe aplikacje na telefon jak sports tracker to zawsze klopot z bateria, zawieszaniem sie phona czy innymi problemami...

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: MariuszS »

Fobos! Piękny artykuł/wykład! :-)
Czy mógłbyś podesłać linka do takiego loggera?
(Wiem, że powinienem sam poszukać, ale wiesz, gorączka przedwyjazdowa... )

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

MariuszS pisze:Fobos! Piękny artykuł/wykład! :-)
Czy mógłbyś podesłać linka do takiego loggera?
(Wiem, że powinienem sam poszukać, ale wiesz, gorączka przedwyjazdowa... )
Wejdź na Allegro i w okienku "szukaj" wpisz "data logger" :D

Awatar użytkownika
Louis
Posty: 56
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:35
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: Louis »

fobos pisze: Wejdź na Allegro i w okienku "szukaj" wpisz "data logger" :D
Jak tak zrobiłem ale tam jest kilkanaście różnych modeli. Po co mamy zgadywać, który dobry, jak ten Twój się sprawdził. Daj linka do "Twojego" sprzęta, nie bądź taki.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

Ja kupiłem dokładnie ten: Data logger

A czy taki dobry to się dopiero okaże. Na razie testowałem go 2 dni i mi siępodoba. Jedyna wada jaką odkryłem to to, że sam data logger mimo iż ma diodę LED, nie sygnalizuje czy ma łączność z satelitami, czy nie. Diada zawsze miga. Po podłączeniu do laptopa nie ma problemu, bo widać czy wyznacza pozycję czy nie.

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: Meris »

fobos, w twojej sprawe moze pomuc program Gpsgate - to GPS port leprikator http://franson.com/gpsgate/

i na swoem Asuse mascz razem kilka program igo, Ozi, Amapa.... kazdy program cebie nawigujie, starczy tyko skakc z okna na okno i uzywac to co wygodnie w tym momencie, i nieczeba nic odlanczac... :) i kazdy program cionglie swui trek w swoem formacie piszy...

ja teraz na szybko uzywam EuroGPS 4,3" dotykowy ekran... cena kolo 500,zl i mam na nim programy takie, jakie potszebujie... a jak czeba cos szukac w terenie - to tyko pancerny laptop Panasonic z wienkszym ekranem...

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

Słyszałem o tym programie. Też jest to dobre rozwiązanie. Ale data logger wydaje mi się o tyle lepszy, że nie zależnie od tego jaki program do nawigacji mam uruchomiony i czy włączę czy nie zapis śladu, zawsze trasa zapisuje mi się teraz automatycznie. Po powrocie do domu po prostu ją zgrywam z data loggera, konwertuję do formatu Ozi'ego ( bo Ozi'ego najbardziej lubię ) i kopiuję do archiwum. Za jakiś czas będę mógł do niej wrócić.

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: Meris »

data logger jest ok, duzo o nich interesowalamsie, bo planowali na wyscigach jak kontrola trasy uzywac... ale jak 5-8 zalog podali treki i na ozi ulozyli razem, to dokladnosc za miast reklamowanych 2m wychodzila 8-15 m...chociaz wszyscy poruszalisie koridorem w 6m... bo signal odbiwalsia w lasu i treki ruznie ukladalisie...
Teraz juz nawet w fotoaparaty zakladajo gps data logery, co umozliwia robionc foto miec dokladne kordinaty tego meisca :)
Ale tez som programki, kture sczytujo czas robienia foto s karty i poruwnajonc z trekem oziego roskladajo ikonki foto na mapie, jest fainie pszy wyprawach :wink:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

Prawdziwy mężczyzna musi umieć przyznać się do błędu :wink: . O ile sama idea data loggera jest super, o tyle jakość tanich GPS'ów oferowanych na allegro jest koszmarna. Obawiam się, że przyczyna leży w chipsecie ( pomijając fakt wykonania przez małe żółte rączki ). Zarówno poprzedni GPS jak i data logger mają chipset SKytraq Venus 6. Najprawdopodobniej jest on bardzo czuły na zakłócenia elektromagnetyczne. W Vectrze urządzenie działało poprawniw, mimo umieszczenia przy gnieździe zapalniczki, a jak dałem przedłużkę i położyłem data logger na podszybiu było idealnie.
Dziś pojechaliśmy sobie na małą wycieczkę. W Toyocie, mimo iż cały czas GPS był blisko szyby, non stop gubił sygnał, a nawet jak znalazł, to pokazywał wierutne bzdury. Odchylenie pozycji potrafiło wynosić ponad kilometr :shock: a wysokość wynosiła -2750 m :shock: :mrgreen:
Z GPS'em w telefonie Mio A701 nigdy nie miałem takich problemów i do tej pory działa idealnie. Ale jest na chipsecie Sirfstar III. Może dla tego. Teraz poszukam czego na SsIII i na USB.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: MariuszS »

Będę wiernie śledził Twoje zmagania, bo są bardzo użyteczne, i przejrzyście prezentowane :-)

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: konus »

Ja mam w aucie takiego logera z sf3, klupens go montował jest mega dokładny, mogę podpytać co to.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

Dziś kolejny dzień testów. Tym razem wziąłem laptopa do Vectry i pojechałem do Łodzi. GPS działał prawidłowo. Dokładna pozycja, nie gubił sygnału. Niestety jeszcze coś jest nie tak ze sterownikiem portu USB/RS232, bo się często zawiesza i laptop nie widzi GPS'a.
Wychodzi na to, że moje obawy się potwierdziły. Przed wyjazdem do Francji między innymi dałem do regeneracji alternator. Pierwsze problemy ze starym GPS'em zaczęły się właśnie w drodze do Francji. Najprawdopodobniej coś spieprzyli w alternatorze i teraz generuje bardzo duża zakłóceń, które wycinają sygnał GPS. Ale to temat na osobny wątek który zaraz założę.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: GPS - data logger

Post autor: fobos »

konus pisze:Ja mam w aucie takiego logera z sf3, klupens go montował jest mega dokładny, mogę podpytać co to.
Podpytaj podpytaj. Mam bzika na punkcie dokładności nawigacji i zapisywanych tracków. Chętnie przetestuję.

ODPOWIEDZ