Garmin GPSMAP 276Cx!

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: luk4s7 »

Nie ma to jak testowanie software'u na użytkownikach. Fajnie że poprawiają ale czyż tak nie powinno być od początku?!

I mała dygresja:
Kiedyś kupiłem Nokię N97. Na początku nie dało się tego dosłownie używać - tyle miało problemów i takie to było wolne. A wywaliłem na to całą świnkę-skarbonkę. Potem przez pół roku jadłem szczaw i mirabelki
Moja frustracja sięgnęła zenitu. Wtedy przysiągłem sobie że w życiu więcej nie będę się wyrywał z zakupem nowości. Jak auto to po pierwszym lifcie (a życie pokazuje że raczej używkę). Jak elektronikę to po kilkunastu miesiącach od wydania. Nie mam cierpliwości ani ochoty na rolę królika doświadczalnego.

Także życzę cierpliwości. Chętnie odkupię sprzęt za 2-3 lata

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

Już od 2.8 zaskoczyło jak stary patefon i działa bez zarzutu. Ekran i mapa rozwala jakością !:)
Jutro potestuje na trasce do Oławy i zadupiach jak robi wersja softu 3.0.

Ech jakby to tak łatwo było do Land Cruisera ściągać sobie update !

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: Zbyszek »

Tadeo to szczerze gratuluję, zazdroszczę i żałuję że nie mieszkam bliżej Krakowa. Polegam ( w obu znaczeniach ) na fachowcach którzy mówią będzie pan zadowolony, ale tylko mówią. Mam już mapę CN 2017.3 i aktualizację 3.0 i nie działa jak należy a nawet wcale bo po wpisaniu adresu w Polsce informuje o długim oczekiwaniu które trwa kilkanaście godzin a wpisywanie to farsa bo między poszczególnymi literami i cyframi trzeba czekać od kilku sekund do minuty

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

Zbyszek,
Sposób wyszukiwania celu do jakiego chcesz się udać wbrew pozorom nie jest taki oczywisty.

Co należy zatem zrobić, aby udać się z Krakowa do Przypek na tegoroczny, doskonale zapowiadający się TLC CAMP 2017, gdzie obok pola namiotowego, będzie można spać w hotelu takim jak Marriot, Intercontinental, Sheraton albo Hyat czy też Bristol i zjeść wspólne śniadanie na trawie.

Przy widoku mapy, naciskasz przycisk NAV a następnie pojawi się takie okno:
Obrazek

Klawiszem enter akceptujesz domyślny wybór "Nowa trasa" i pojawi się kolejne okno:
Obrazek

Możesz wybrać z wielu kategorii, w zależności czego szukasz i jakie masz dane.
Najczęściej szukamy konkretnego adresu znając ulicę, numer i miasto. Załóżmy, że posiadamy nieodrapaną przez panów na myjni Toyotę Land Cruiser 150 z przebiegiem 500 i trafia nam się TLC CAMP 2017 pod Warszawą, chociaż pewnie do tego czasu do będzie to już Warszawa i tak też zamierzamy się chwalić, że to uczestniczyliśmy w zlocie off road, prawdziwie twardych nieporysowanych Toyot Land Cruiser w Warszawie i pojeździć z blackroad bookiem (mam być również alternatywna trasa, prawym pasem S7) i oddać się eksploracji niezmierzonych parkingów w Jankach.
Potrzebny nam adres campa, jest to: ul.Nadarzyńska 15, 05-555 Przypki (można również poszukać w menu hotele, gastronomia i inne pod nazwą: Rancho Pod Bocianem,)
W tym wypadku wybierasz opcję adresy:
Obrazek

Pojawi się takie okno:
Obrazek

Możemy wybrać obszar wyszukiwania. Dla producentów softu, regiony to kraje :) Tak więc nasz region to Polska.
Obrazek

Wybieramy polę ulicy i zaczynamy od jej wpisania (z mojego doświadczenia wynika, że najpierw warto pisać samą nazwę ulicy, ponieważ numery w takich metropoliach jak Przypki, przeważnie są samowolą urzędniczą nieskoordynowaną w Navtequ z informatykami opracowującymi mapę w Brazylii). Natychmiast wyświetlane są ulicę zaczynające się identycznie jak wpisywana nazwa:
Obrazek

Gdy potwierdzimy nazwę ulicę, wyświetli się lista wszystkich miast w których dana ulica istnieje:
Obrazek

Jak widać, są i Przypki.
No to jedziemy:
Obrazek

I czekamy na wyznaczenie trasy (u mnie to trwało ok 10 sekund - wybrana opcja w głównym menu "minimalny czas").
Obrazek


A teraz bardzo ważne. Wyszukiwanie celu po miastach, miejscowościach:
Kolejność działań następująca.
Ustawiasz pole mapy, naciskasz NAV, wybierasz nawiguj do NOWA TRASA i wybierasz tym razem MIASTA.
Pojawia się takie okno:
Obrazek

Jak widać, pojawiają się miejscowości w bezpośredniej bliskości, to ważne o czym za chwilę.
Wpisujemy zatem uroczą nazwę tegorocznego campa:
Obrazek

Teraz możemy wyjść z auta i dokończyć polerowanie lewego nadkola po spotkaniu naszego Landka z koszykiem przed Lidlem.
Wracamy do auta i ....nic.

Okazuje się, że Przypki w moim przypadku nie leżą tuż pod Krakowem, albo inaczej, to Kraków nie jest w aglomeracji Przypek.
Należy zatem przed wpisywaniem miejscowości do której chcemy się udać leżącej na końcu Polski, zmienić wyszukiwanie wokół aktualnej pozycji na szukanie po nazwie.
W tym celu, naciskamy przycisk MENU i pojawi nam się okno:
Obrazek

I jeszcze raz wpisujemy Przypki:
Obrazek

Nagle naszym oczom ukazują się wszystkie miejscowości, które posiadają ten unikalny kod liter, leżące w regionie (kraju) Polsce. Nie mamy szans uchylić drzwi do auta, nie mówiąc o polerowaniu czegokolwiek w międzyczasie.
Obrazek

I od razu sugeruje, aby kluczem nazw, następny CAMP odbył się w Przyprostyni. Jak przystało na uroczą miejscowość jest tam klub sportowy Płomień, przystanek PKS i biologiczna oczyszczalnia ścieków, pomnik burmistrza zapewniający mu dozgonne kadencje o ile naczelnik nie zakłóci i nie skróci tego dobrostanu w Przyprostyni.

Wracając do Przypek, dokonujemy wyboru klawiszem ENTER i jedziemy !
Obrazek


Można też Przypek szukać po opcji ATRAKCJE, jednak skoro wokół mojej pozycji są wymienione następujące: ..
Obrazek
..to może być to trudne.

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: Zbyszek »

Tadeo dziękuję bardzo za ten materiał. Niestety fachowiec u którego zamówiłem CN 2017.3 wraz z uruchomieniem, takiej wiedzy nie posiadał i nie potrafił powyższych operacji przeprowadzić. Zrezygnowałem z jego usług więc zabrał mapę i przy okazji zlikwidował UMP którą otrzymałem wraz z urządzeniem. Zakładając że mając urządzenie przez tydzień i bawiąc się nic nie popsuł jestem na początku drogi. Choć jak podłączyłem do komputera to się zawiesił i nie mogłem nic zrobić a nawet wyjść z programu garmina.Więc jeżeli nie wyczerpałem pokładów Twojej uprzejmości proszę o pomoc i informacje:
Jakie mapy kupić ? Pełna nazwa.Na SD czy jakoś inaczej. Gdzieś w internecie znalazłem ofertę mapy CN za 110 pln ale to dziwnie tanio i nie wiem gdzie jest hak. Myślę też żeby dać sobie spokój i korzystać z innych urządzeń które się sprawdzają i umiem obsługiwać a 276 Cx zamontować na rower do czasu aż wszystko zostanie dopracowane i opanowane przez lokalnych sprzedawców.

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

No cóż, takie czasy. Sprzedać, zapomnieć, odesłać w cholerę. Trzy złote zasady sklepów w Polsce.
Napisz mi, co ci tak naprawdę potrzebne, jakie mapy i do czego a zapewniam Cię, damy radę.

Mapę najlepiej kupić na oryginalnej karcie SD, za 100 zł kupisz pirata, diabli wiedzą w jakiej wersji.
Oryginał za rok, dwa sprzedasz z kartą i kupisz nowszą wersję mapy.

To pisz, a ja Ci powiem co i jak i u kogo.

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: Zbyszek »

Traktuję poważnie tę atrakcyjną propozycję więc muszę się zastanawić. Ale na pierwszy ogień to brakuje mi tego co było w 278 z CN z 2006 roku, że można było zaprojektować trasę z wyłączeniem asfaltu albo ograniczeniem procentowym i czy to w Austrii czy Polsce mieć gotowe trasy rowerowe lub quadowe albo unikać dróg płatnych we Francji czy Włoszech.

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

Nic się nie zmieniło, a nawet dodano opcję, dedykowaną specjalnie dla OFF ROADU.

W menu konfiguracja odnajdujesz podmenu wyznaczanie trasy, wygląda tak:
Obrazek

Następnie wybierasz jaką to chcesz uprawiać aktywność, w naszym wypadku będzie to oczywiście "JAZDA TERENOWA".
Obrazek

Ale to nie wszystko, dodatkowo w METODZIE OBLICZEŃ wybierasz KRĘTĄ DROGĘ:
Obrazek

Dla przykładu wybrałem punkt oddalony 4 km od miejsca w którym akurat byłem. Tak wygląda wyznaczona do punktu trasa:
Obrazek

Celowo wybrałem bliki punkt ponieważ doskonale na mapie widać siatkę wszystkich dróg i trasę którą wytyczył Garmin.

Oczywiście ustawienia o których mówisz istnieją dalej i mają się dobrze.
Znajdziesz je w takiej kolejności: KONFIGURACJA/WYZNACZANIE TRASY/USTAWIENIA UNIKANIA.
Obrazek

Otworzy Ci się takie okno:
Obrazek

I wybierasz, czego chcesz unikać.

Przy okazji ciekawa opcja wyświetlania mapy, która w połączeniu z rewelacyjnym ekranem Garmina 276Cx pozwala wytyczać sobie samemu trasę, traktując garmina jako mapnik.
Będąc na ekranie mapa, naciskamy klawisz menu i wybieramy konfigurację mapy.
Otwiera nam się okienko z wieloma opcjami.
Nas interesuje menu ogólne i szczegółowość mapy.
Tak wygląda w opcji wyświetlania szczegółowość mapy NORMALNA
Obrazek

A tak najwyższa:
Obrazek

Oczywiście najwyższa szczegółowość zauważalnie spowalnia urządzenie, ale dla mnie, ta opcja dyskwalifikuje wszystkie inne nawigacje.
Co ważne, taka szczegółowość jest wyświetlana również podczas routingu i rzucając okiem na szczegółową siatkę dróg, widzę gdzie mogę dać nogę z głównego szlaku i jechać sobie jak chce a Garmin bardzo szybko wytyczy mi inną trasę zamiast mnie poganiać poleceniami w stylu "zawróć, gdy to będzie możliwe".

A dodatkowo, można sobie wczytać topo mapkę i w ogóle oddać się szaleństwu jazdy gdzie dusza zapragnie.
Obrazek

Miłej zabawy :)

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: Zbyszek »

Tadeo jesteś wielki, nareszcie rozumiem o co chodzi. Żałuję że zrezygnowałem z mapy od faceta który nie umiał mi tego tak wytłumaczyć i opowiadał bajki. W poniedziałek pojadę gdzieś i kupię nową mapę CN i też zacznę ćwiczyć. I teraz pytania: zalecałeś kupić mapę na SD ale jakie to ma zalety w porównaniu z zakupem przez Garmin ekspres? O jaką mapę mam pytać aby mieć najbardziej aktualną ?

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

Zanim kupisz mapę do Garmin 276Cx przez internet ze sklepu Garmina, musisz mieć dodatkową kartę SD o pojemności minimum 4GB, najlepiej 8 GB ponieważ mapa Europy nie zmieści się w pamięci urządzenia i zajmuje właśnie niecałe 4GB.

Kupując mapę w wersji "pudełkowej" na karcie SD oczywiście tego problemu nie ma i na tą kartę też coś możesz dograć.

A różnice są następujące:
- jeśli kupisz mapę on line i wgrasz ją na kartę będącą w twoim garminie, skazany jesteś już tylko na ten komplet. Mapa nie zadziała na żadnym innym urządzeniu Garmina, przypisuje się na wieki do tego jednego urządzenia.
- jeśli kupisz na karcie SD, to za rok, dwa odsprzedajesz i kupujesz sobie nową wersję, lub korzystasz z mapy na innym Garminie, jakimś ręczniaku np.

Nie pytaj mnie o sens takiej polityki Garmina, szczególnie, że obie mapy są w identycznej cenie i obie nie podlegają opcji "update", zawsze trzeba kupić nową wersję za pełną wartość.

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: Zbyszek »

Czyli zdecyduję się na mapę na SD. Jakie oznaczenie ma najnowsza mapa CN i czy na ten nośnik zmieści się mapa Polski topo którą muszę dokupić bo fachowiec ją stracił. A może to co będzie czyli mapa bazowa plus CN już wystarczy na początek?

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

Obecna wersja mapy Europy Garmina to City Navigator 2017.30 (stan na 12.02.2017) i takiej szukaj.
Jej aktualność, pokrycie czy też sprawdzić, czy dana droga już jest, możesz w każdej chwili sprawdzić na stronie: https://wego.here.com/?_ga=1.180682663. ... ,15,normal

HERE, to dawniej NAVTEQ, producent mapy dla Garmina, jest też darmowy program na smartfony, HereWeGo, który bazuje na tej samej mapie co City Navigator 2017.30.


Mapa PLTOPO, jest sprzedawana również na karcie, więc niestety jak chcesz mieć i Europę i PLTOPO, to czeka Cię przekładanie kart.
Chyba, że kupisz najpierw PLTOPO a następnie dograsz do niej wersję zakupioną on line CNE. Pytanie, jakiej wielkości jest karta od PLTOPO.
Wysłałem pytanie do PLTOPO, czy jak im wyślę moją kartę SD, to czy na nią mi wgrają zakodowaną mapę, tak abym mógł używać jednej mapy.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: endurance »

Mapa Topo jest sprzedawana na karcie 16GB.

miłej zabawy
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
tadeo
Klubowicz
Posty: 1424
Rejestracja: 18 kwie 2008, 22:48
Auto: VDJ 76 i 150
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: tadeo »

endurance pisze:Mapa Topo jest sprzedawana na karcie 16GB.
No więc mamy rozwiązanie :) Kupujesz PL TOPO a następnie on line CNE i masz wszystko na jednej karcie.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Garmin GPSMAP 276Cx!

Post autor: endurance »

Ja tak mam :)

mówiący to na początku
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

ODPOWIEDZ