OziCE Gruzja

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

Cześć

Nie jestem doświadczonym forumowiczem, więc proszę o wyrozumiałość jeśli moja stylistyka nie jest odpowiednia.
Interesują mnie dwa tematy:
1. czy ktoś z Kolegów podróżujących po Gruzji jest w stanie polecić sensowne mapy tego kraju pod OziCE? Nie chodzi mi o radzieckie sztabówki sprzed miliona lat. I czy ktoś korzystał z map oferowanych przez Geoland-a?
2. sporo jest na forum o Navroad Hugo, a czy ktoś pracował z Ozim na Navroad VIVO S6 i chciałby się podzielić wrażeniami?

dzięki za info
pozdrawiam
Michal

misiekG
Klubowicz
Posty: 702
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:38
Auto: HDJ100, LC200 V8
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: misiekG »

michalrad nie zniechęcaj się do sztabówek z przed lat. Uratowały mnie nie raz z opresji, droga zawalona kamieniami, trzeba krótki odcinek przejechać na azymut i wrócić na szlak w tym sztabówki są bardzo przydatne. Choć drogą nikt nie jechał 10 lat, to naszymi sprzętami ze stratą lakieru da się dojechać do miejsca które chcemy. Sprawdzone w różnych miejscach poza RP.

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

MisiekG, tak wiem, są w miarę ok, zrobiliśmy z moją Żonką: Albanię, Macedonię, BiH i Czarnogórę na tych arkuszach, tym razem chciałem wejść na kolejny poziom... i znaleźć coś bardziej aktualnego - Gruzja jest daleko od domu :-)

pzdr
Michal

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: endurance »

To, że nie jestem zwolennikiem Oziego to już wszyscy wiedzą ;) jak i to, że jestem fanatycznym wyznawcą Garmina i dlatego polecam w pełni rutowalną mapę dla tego odbiornika
http://www.geoland.ge/" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprawdziłem, z nią wszędzie dojedziesz czyli wszystkie atrakcje i wszędzie dojdziesz niestety testowałem tylko :) do plato nad stacją meteo.

PS
podkreślam, fanatyczny wyznawca, ale nie sprzedawca, a tylko zwykły użytkownik

garmino-czciciel
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

hej endurance, dzięki za info, ja jestem dziwakiem bo jeżdżę z ozim i garminem na raz hi, hi... powiedz jeszcze mi parę rzeczy: które konkretnie mapy z geolanda stosowałeś, jakiego garmina używasz z tymi mapami, co to jest "rutowalną"? ja jeżdżę z GPSmap 60Cx, który w jeździe na azymut jest niezawodny ale map jakichkolwiek to na nim widzieć się nie da (albo nie umiem:-), a i jeszcze co według Ciebie jest lepsze gdybym miał kupe forsy: GPSmap 64... czy ZUMO?

pzdr
Michal

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: endurance »

1. ... hmm Ty dziwakiem, a ja już w postach pochwalnych na Garmina piszę, że nie jestem żadnym przedstawicielem :)
2. mapy na Gruzję znam dwie, starszą i nowszą obie dobre z tym, że nowsza ma więcej szczegółów i jest lepiej dopracowana pod względem wyglądu
3. rutowalna/routowalna czy tam zapożyczyli z angielskiego to określenie na mapę która nawiguje po drogach lub szlakach i w dobrych mapach ma dużo ustawień jak ma nawigować, najpopularniejsza to np. unikania drug płatnych
4. 60Csx jest super i do tej pory mój brat go używa i jak jedziemy na wspólne wycieczki to mamy dwa na wszelki wypadek. 60Csx jeżeli ma wgraną mapę rutowalną to też prowadzi i fajnie pika przed zakrętem :) Na 60Csx zobaczysz wszystkie mapy dostępne na Garmina. Szkoda 60 tylko jazdę na azymut! Jak jeździsz po Polsce spróbuj http://garminwpolsce.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
5. Moim zdaniem teraz jest tylko jeden fajny Garmin przeznaczony do moich celów czyli jedno urządzenie w góry i do samochodu to Montana 600 poczytaj
http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... it=montana" onclick="window.open(this.href);return false;
Jak będziesz miała pytania po przeczytaniu to pytaj zrobi się test taki jak chcesz.

zawsze blisko montanki
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

hej, czy mapa o której mówisz to "GPS Map of Geprgia, for the Garmin navigation system" za 220 gel?
no więc tak:
- mój garmin to GPSmap 60Cx nie CSx, różnice nie są mi dokładnie znane,
- "azymut" to nic złego :-) to jest prawdziwa nawigacja w terenie, gps-owi zapodajesz tylko koordynatę geograficzną, a reszta to już czysta przyjemność za pomocą wskaźnika kursu lub namiaru jak kto woli i jaką ma orientację (u mnie z nią coraz gorzej :-(,
- czego szukam: najlepiej oczywiście garmina bo się przyzwyczaiłem ale czegoś nowoczesnego,
autorouting na 60Cx to mordęga, zawsze się z nim nie mogłem dogadać w tym temacie trzymając papierową mapę przed sobą,
- szukam czegoś co da mi możliwość podziału ekranu jak było w tych 267-8 czy jakoś tak, tą zaletę ma ZUMO,
- rekomendowana przez Ciebie Montana wygląda super, ale cena jest podobna do gpsmap 64, a ten znowu jest poręczniejszy w ręce, pytanie tez jak długo Montana pozostanie na rynku i jakiej wielkości karty może obsługiwać,
- no i te mapy geodezyjne... chciałbym aby to był garmin który je obsłuży, portale jak: "garminwpolsce" nie są dokładne (sprawdzam to zawsze na rzece która płynie koło mojego domu, drogi polne rolnicy mogli zaorać ale biegu rzeki nikt nie zmienia, a ten np. portal źle pokazuje bieg mojej rzeki :-),

reasumując: super byłoby zobaczyć sensowne porównanie (na podstawie wypraw 4x4) tych modeli: GPSmap 60Cx, GPSmap 64, ZUMO i Montana

pzdr
Michal

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: Norick »

Widzę że wątek ewoluuje z mapy na GPSy.
To chwilowo się skupię na mapie...można zapewne wygrzebać jakąś mapę na garmina Gruzji ale PLTopo 2014.3 ( to najnowszy wypust) ma również całą routowalną Europę Topo za free jako dodatek do zakupionej karty. Dodatkowo można nabyć w Azymucie już na kartach 16GB. Dzięki temu odpada nam żonglerka kartami bo 16+ pamięć pozwala na wiele. Nie pamiętam ale chyba używałem w Montanie 32GB ale nie chcę kłamać.
Gruzja również jest, oczywiście nie jest to 100% pokrycie ale całkiem wystarczające.
Obrazek
Jeżdziłem na niej po Chorwacji i daje radę. Można sobie znaleźć jakieś inne np. velomap czy też podobne ale po co ,skoro jest i na podobnych danych OSM.
I dalej dochodzimy do sprzętu...Czyli co?
Do autka jak najbardziej Montana, który ręczniakiem również jest ale raczej z przypadku. Plusem jest gadający uchwyt, solidność i dopracowane firmware 6.20. Dodatkowo można dokupić City Nawigator który również ma Gruzję.
Obrazek
Takie możliwości ma również 64 ale nie spisuje się za bardzo w roli samochodowego GPS. Upierdliwe wklepywanie guzikami, pikanie zamiast komunikatów, kiepskie przeliczanie dłuższych tras... ale to znasz z 60tki choć 64ka jest i tak wiele szybsza.
No i 60tka staje się mało wygodna jeśli chodzi o używanie w połączeniu z kompem. np. ładowanie mapsetu. Brak możliwości ładowania rastrów, custom maps, JNXów, zdjęć satelitarnych. Sam przez to przechodziłem i nie chcę wracać do 60tki :D
64 ka jest wolna od tych problemów ale nie będzie odbiornikiem samochodowym. Oczywiście może być ale po co? No i soft, który pozostawia jeszcze wiele do życzenia.(3.20 a dobre zaczyna się u Garmina od ok. 4.60) Moim zdaniem jeśli chcesz wymieniać ręczniaka to na 62 z literkami ale bez foto ona w zupełności wystarczy. W Twoim przypadku najlepiej mieć Montanę a 60tkę sobie zostawić. Zumo nigdy nie używałem, niektóre modele ogarniają sprawy topo ale nie znam się.
Obrazek
Screen z Montany City Navigator + raster WIG autorstwa Lecha z Garniaka A to nie wszystkie możliwości :D
A i tak zawsze zabieram do autka laptoka a laptoku mam Compegps land i on mi rozwiązuje resztę problemów. No i jak znam życie to każdy ma jeszcze skitrane jakieś smarkfony z locusem, oruxem i innymi przydasiami :D

Acha i nie masz co sprawdzać przebiegu rzeki na garminwpolsce bo nie wiedzieć czemu nie są tam zawarte wszystkie źródła wykorzystane do kompilacji mapy. Co nie znaczy że akurat tylko ta rzeka wypada źle :?

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

hej Norick, ewoluuje fakt, ale taki był jego początek: mapa i gps razem, bo o to mi właśnie chodzi, jak zrealizować 2 cele na raz - fajne mapy w stylu sztabowych rastrówek bez autoroutingu (tu nie ma lepszych od oziego), a jednocześnie obsługiwać je na sprzęcie, który po wyjechaniu na asfalt zaprowadzi mnie "do domu" bez zadawania zbędnych pytań,
- osobiście jestem tylko zwykłym użytkownikiem, ani się specjalnie nie znam, ani też za bardzo nie mam czasu rozwijać się w tym temacie :( a już w ogóle jak widzę raster i słyszę opis "City Navigator + raster" to widzę, że całkiem w tyle zostałem a świat popędził do przodu :roll:
- no więc kontynuując bez priorytetyzowania: czy Montana zaakceptuje oziego ? nie słyszałem nigdy żeby garmin był kompatybilny z czymkolwiek (może mam stare dane), albo czy jest coś w stylu oziego co na Montanie będzie działało, a jeśli tak, to czy rastry trzeba kalibrować samemu, czy można zakupować już skalibrowane, na początku próbowałem sam kalibrować pod ozi ale moje największe osiągnięcie to ok150-200 m dokładności,
- w każdym razie, poszukiwania lepszych map niż stuletnie sztabówki Gruzji cały czas aktualne :-)
- a jeśli Montana to która ? bo jest ich parę...

pzdr
Michał

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: endurance »

UWAGA!!! - przestroga
City Nawigator wersja na Europę pokazuje na kompie Gruzję, ale po przesłaniu na urządzenie jej nie widać, tak samo jak z Azerbejdżanem i Armenią - sprawdzone tu i tam. Pokazuje tylko bazową mapę.

Norik, z którym długo pisaliśmy o Montanie tak jak pisze używa z przypadku jako ręczniaka, a ja wręcz przeciwnie na każdej wycieczce po górach zawsze wisi mi na szyi, a dodatkowe trzy baterie zawsze są w apteczce.

@michalrad daj sobie spokój z rastrami w Gruzji nie pojeździsz na coś więcej niż mapa Gruzji, to co pokazane na mapie to jedyne drogi i jedyne możliwości przejazdu!!!
Co do Montany to 600 nic więcej Ci nie potrzeba zresztą opisałem różnice w linku.

Garmin i wszystko jasne
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

hej, a dlaczego nie pojeżdżę ? w Kachetii też nie ? osobiście lubię explorować nie tylko znane miejsca, plan trasy mam zawsze ogólny, a dopiero na miejscu w trakcie jak się sytuacja rozwija tworzymy konkrety,
jak by nie było, nawet jeśli w Gruzji nie to w Kazachstanie z pewnością tak, dlatego sprzęt gps musi dawać radę z rastrami,

Na geolandzie jest też mapa "mygeorgia", link poniżej:
http://www.mygeorgia.ge/Default.aspx?ma ... nd%20Roads" onclick="window.open(this.href);return false;
świetna jeśli jesteś w zasięgu darmowego WIFI, pytanie czy ktoś może zna sposób jak ją przenieść do gps-a?

pzdr
Michal

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: Norick »

Hm to mnie Wojtku zadziwiłeś...jak to... po przesłaniu do odbiornika? , czyżbyś używał map install, miast kopiuj-wklej?
Drugi screen jest właśnie ( ten w trybie nocnym) z CN Europe z mojej Montany. Przyznam się że nie byłem w Gruzji to i nie miałem jak sprawdzić, na potrzeby tego wątku sporządziłem te screeny.
Dawajcie jakieś konkretne miejsca, czy to adresy ,czy punkty to sprawdzę na swoim.
Tak, faktycznie ja używam Montany sporadycznie jako ręczniaka w przeciwieństwie do Wojtka, co nie znaczy że się nie nadaje. Nadaje, ale ...do celów wyjazdowo-samolotowo-zwiedzalniczych... nabyłem 64kę. Hardware Ok ale firmware....znajdziecie na garniaku :D
Michale...Ozi w garminie? To tylko w Erze, nadal trzeba kalibrować, kompilować,transformować itp. pierdy. Akurat trafiłeś na dwóch, którzy jakoś nie przepadają za Ozim i go nie używają.
Pytaj Milczącego on lubi.
Ale o ile Europę i Polskę opyca mi mapa Azymutu ( i inne dodatki :wink: ) to gdzie indziej robię inaczej.
http://garmin.openstreetmap.nl/" onclick="window.open(this.href);return false; i podobne
Ściągam co się da z danego regionu, np. wspomniane wcześniej velomap np. Kazachstanu, Uzbekistanu, ( spisują się świetnie) szukam map gensztaba (a można znaleźć w JNX tylko to wymaga poprawienia garminowskiego softu) a kluczowe rzeczy pakuje jako zdjęcia satelitarne
Przykład owych „stuletnich map” jak widać można znaleźć różne edycje co przekłada się na unacześnione dane
Obrazek
Obrazek

Jak wspomniałem ja używam Compegps Land i on żre większość formatów (oziego też a tego multum w sieci). Ale gorąco polecam program SAS planeta...spróbuj.
Natomiast kalibracja nie musi być jakimś strasznym wyzwaniem i wpisywaniem LAT,LON i innych czarów itp...wystarczy parę charakterystycznych punktów dróg z mapy, która jest skalibrowana prawidłowo, np. z geoportalu, google maps, by przenieść je do mapy, którą chcemy skalibrować.
Obrazek
Tu mamy przykład map z roku 1942 ( Świętoszów-Neuhammer )skalibrowanych tą metodą. Nie róbmy czarów z mleka. Większość dróg trafia bezproblemowo w swoje miejsca. Fotka z trackami z Garmina. ( zwróćcie uwagę na łaczenia arkuszy to już wyklucza idealną kalibrację)
można w moim programie ustawić przezroczystość by móc podglądać topo czy orto. I na takiej podstawie robię trasy, punkty i potem ślę do Garmina. To dotyczy wszystkich wyjazdów.
Od czasu zakupu Montany wiele rzeczy przestało być potrzebne na wyjazdach. Sam musisz dojść do „swojej opcji” tak czy inaczej temat rzeka i się wciąż uczę.
http://rutracker.org/forum/viewforum.php?f=1503" onclick="window.open(this.href);return false;
tu szukaj w dziale Garmin i nie tylko :D
Pytania o Montanę w odpowiednim wątku, zresztą były już wyjaśnione różnice.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: endurance »

Norickczku, ależ oczywiście przesyłam mapy za pomocą programu BaseCamp tak jak się należy, Ty mi lepiej powiedz który CityNavigator ma tak dobry plan Kutaisi bo wszystkie które mam łącznie z 2014.2 nie mają takiej dokładności. Zaczepie Cię na fb to pogadamy on-line.

ciekawski
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: OziCE Gruzja

Post autor: Norick »

o dzizassssss ja goopia ci...masz rację nie odptaszkowałem map z EU topo... :oops:
Za dużo się u mnie ostatnio dzieje BSoD mam w moosku. Niestety to mapa z Azymutu ...przepraszam

michalrad
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2014, 19:11

Re: OziCE Gruzja

Post autor: michalrad »

no dobra Panowie, zadaliście mi tyle zadań domowych, że zanim to ogarnę to miesiące miną :shock:
wielkie dzięki za wszelkie dostarczone informacje, biere się do roboty...
podejrzewam spore kłopoty po drodze zgłębiania niniejszej wiedzy, więc pozwolę sobie od czasu do czasu pojawić się z pytaniem,

nadal tylko nie wiem czy endurance ma na myśli: "GPS Map of Georgia, for the Garmin navigation system" za 220 gel, ze strony geolanda,

fakt lubię oziego, tylko na nim mogę jechać po mapach prawdziwie topograficznych - czyli jak rów przede mną ma wysokie strome skarpy to chcę to wiedzieć zanim go zaatakuję, albo czy polana przede mną to zwykła połonina czy moczary nadające się tylko do utopienia auta i jego pasażerów,
ale może dlatego, że innego nie próbowałem... :-)

przetrawię to i jak "Zarząd" budżet zaakceptuje to Montanę sobie sprawię, potem custom map itd, a potem zobaczymy czy czas na rezygnację z ozi,

dzięki i pozdrawiam
Michał

ODPOWIEDZ