Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbia)

Mapy papierowe, oprogramowanie, urządzenia gps.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbia)

Post autor: namlooc »

Z jakim dokladnie modelem Garmina wyruszyc przez Serbie i Kosowo na zwiedzanie Albani i Czarnogory ?
Mam mape papierowa(ADAC) tych rejonow, ale w trakcie jazdy przyda sie identyczna, ale elektroniczna.

Ze wzgledu na slabe pokrycie tych terenow przez rozne mapy, interesuja mnie funkcje garmina:
- wgranie i wybór paru różnych map (standardowych, topograficznych i szczegolowych miejscowosci)
- przygotowanie off-line swoich punktow POI (stacje lpg, miejsca ktore chce zwiedzic, noclegi wczesniej ustalone)
- przygotowanie off-line roznych etapów tras
- zapis okolo 2 tygodnowego sladu i zgranie go na komputer po 'wakacjach'


Nie interesuje mnie bluetooth,mp3, informacje o korkach, mega realny glos nawigacji czy pokazywanie skrzyzowan.

Szukam na forum garniak i na stronach garmin24 ale trudno tam o konkrety co dany model potrafi :/

Co polecacie na kraje o tak slabym pokryciu przez 'zwykle' nawigacje ?

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

Pytanie trochę źle sformułowane...przecież nie kupujesz gps przed każdym wyjazdem innego?
Dla mnie to powinien być "dojrzały" zakup który opyci najwiecej naszych potrzeb.
Nie potrzebujesz wodotrysków a obecnie większość nowszych je ma.
Dobra, taki co to do samochodu i czasem w rekę i sprawdzić teren to garminowskie montany, nowsze oregony, i monterra na andku ( dużo bugów w sofcie) Możliwośc korzystania z garmin citynav i map topo oraz rastrów (JNX ale trza spatchować soft)) czego nie dają starsze
Starsze klasyki również dają radę czyli np 60csx ale nie gryzie custom maps i wgrywanie mapsetu trochę upierdliwe.
Acha no i dotykowiec czy klawiszowiec?
Przede wszystkim trzeba ogarnąć jakiś program mapowy czy to Ozi czy Compe gps czy też inne; map source lub base camp.
do czego potrzebujesz poza tym wyjazdem?
Bo jesli łazisz czy też jeździsz rowerem to rozwazał bym opcje 62,64, 78 ze slotem na kartę i navigatora też żrą ale piszczą zamiast mówić....mimo że tu nie jest garniak, to tu też się nie da odpowiedzieć w jednym poście.
Jesli jesteś fanem rastrów to może coś Twonav? sam używam ich programów (ale nie urządzeń)w laptoku którego zawsze zabieram na wyjazd i mam takie rzeczy których garmin nie ogarnia :mrgreen:
Natomiast urządzenia Twonav czytają wektorówki drogowe i dla nich robi mapy tomtom
opszynszów dziesiątki :?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: plum76 »

Norick dobrze prawi.
Każda nawigacja ma wady i zalety.
Ja mam garmina 62st i wczoraj odebrałem go od magika który wgrał mi tam pół świta, min te kraje co mówisz. Ale to jest mała nawigacja i mi służy do zapisywania śladu i ustalenia z mapa papierową w których krzakach jestem i czasem wyciąga z tych krzaków pokazując najkrótsze drogi.


Kilka osób znam (ja też czasem) które używają czegoś takiego:https://itunes.apple.com/pl/app/motionx ... mpt=uo%3D2, działa online i offline. Jest tez wersja na Ipada (10 cali).

O Ozi'm juz wspomniano, wtedy możesz robić dużo różnych rzeczy z tych co opisałeś, ale wówczas to juz nie Garmin ale coś z Windowsem i najlepiej min 7 cali.

Paweł

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: namlooc »

Konkretniej to najlepiej jakis Nuvi na szybe do samochodu. Zadnych reczniakow nie chce, bo nigdy z tego nie skorzystam.

Garmin daje mapy do np. Nuvi 54. Gdzie jak widac Albania i Czarnogora sa tylko orientacyjne.
Obrazek

I teraz moje pytanie: Czy do Nuvi 54 istnieje mozliwosc dogrania oddzielnych map topograficznych, albo znalezionych w necie map miast ktore chce zwiedzac ?

Wogole istnieja jakies nawigacje samochodowe na szybe ktore dadza mi mozliwosc komponowania wlasnych nierutowalnych map ?
Czy pozostaje tylk ozainstalowanie oziexplorer na netbooku albo smartfonie ?

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

namlooc pisze: Wogole istnieja jakies nawigacje samochodowe na szybe ktore dadza mi mozliwosc komponowania wlasnych nierutowalnych map ?
Czy pozostaje tylk ozainstalowanie oziexplorer na netbooku albo smartfonie ?
Pytanie powinno brzmieć czy do nuvi 54 są dostępne jakiekolwiek mapy poza preinstalowanymi w urządzeniu
Nie jestem expertem oraz nie uzywam garmina do nawigacji po drogach ( mimo że mam)
Przykro mi jeśli chodzi o urządzenie wymienione przez przedmówce....brak danych :oops:
Istnieją nawigacje garmina które pozwalają nawigować po drogach a także w terenie ale nie jest to nuvi 54
i to tyle ode mnie ...spróbuj smartfona i oruxmaps :mrgreen:

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: consigliero »

Subiektywnie z CN2014 bez wiekszego klopotu zwiedzisz te kraje. Zawsze dobrze mieć mapę papierową aby konfrontować trasę proponowaną przez urządzenie . Garmin daje radę .

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=2089780" onclick="window.open(this.href);return false;

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=2089793" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony 03 lut 2014, 17:21 przez consigliero, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

Bardzo dobra odpowiedź Marku
da się zwiedzić nawet bez gepsa
ale... :D

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: consigliero »

Tam naprawdę jest dużo małych dróg.

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=2089751" onclick="window.open(this.href);return false;

Odcinek od M18 do M6-1 to prawie w całości szutrówka , miał być świetny skrót aby nie jechać przez Sutjeskę , bo już tam raz byłem, okazało się że nie było tak źle . Mimo deszczu i 2 wywrotek i tak byliśmy wcześniej z kolegą niż reszta grupy. Całość nawigowana według CN 2013 , oczywiście trzeba się pilnować bo czasem nie są pokazywane wszystkie rozwidlenia , ale wtedy dosyć szybko to widać , jak jedziemy w innym kierunku niż zakładany

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: namlooc »

Dziekuje za podpowiedzi.

Jeszcze pytanie czy probowal ktos garminwe nie-routowalne Adria Topo XL ?
http://www.garmin24.pl/pl/p/Adria-Topo- ... 97-00-/497
Zacheca informacja o dokladnych mapach miast i kompletna siecia drog dla Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Albanii.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

Myślę że bedziesz pierwszy
"Zawiera zaktualizowane dane mapy: kompletną sieć dróg (z funkcją automatycznego wyznaczania tras)",
czyli routing jest.
Jest jeszcze inna opcja mapa PLtopo Azymutu gdzie dodają gratis mapę całej Europy w dwóch kawałkach i pliki z routingiem. Własnie od lutego jest nowa wersja
A na gpsa się już zdecydowałeś?

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: namlooc »

Na okladce pisze "non-routable topografic map". Wiec nie jest pewnie ze da sie wyznaczac trasy.

Obrazek

Po zapoznaniu sie z oferta garminow i ich cen, chwiliwo zwatpilem w nawigacje i mysle o smartfonie albo netbooku. Wroce z tematem niedlugo.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

Faktycznie, przegapiłem napisz do nich niech sprawdzą
Jeśli idzie o ceny garmina ech...no ale są też używki. Mapa topo Albani jest na gryzoniu i wiele innych, które można wypróbować przed zakupem :mrgreen:

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Remiołek »

Dałem jakiś czas temu Rokforowi zewnętrzny moduł GPS- dopiął do jakiegoś tam swojego tableta i hula aż miło. Oprogramowanie na tablecie, sygnał z zewnątrz, wolność Panie w dużym tego słowa znaczeniu.

Nie wiem czy dokładnie ten model, ale coś w ten deseń:
http://sprzedajemy.pl/modul-gps-pentagr ... p3101,2765" onclick="window.open(this.href);return false;

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: consigliero »

Norick pisze:Faktycznie, przegapiłem napisz do nich niech sprawdzą
Jeśli idzie o ceny garmina ech...no ale są też używki. Mapa topo Albani jest na gryzoniu i wiele innych, które można wypróbować przed zakupem :mrgreen:
Adria Route i Adria Topo to dwa różne produkty . Pierwszy z routingiem , drugi bez

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Jaki Garmin na Bałkany? (Albania,Czarnogora,Kosowo,Serbi

Post autor: Norick »

Consigliero tylko że obaj mówiliśmy o tej samej mapie z linka wklejonego przez autora. Wynika z tego że ...oficjalnie nie ma ale w opisie jest routing. Podejrzewam że trza u źródła poszukiwać informacji
@Remiołek jest to również metoda.... mam i chętnie oddam moduł nokii LD-4 chyba
Wszystkie sposoby są dobre o ile przybliżają nas do celu
Jeśli kolega nie chce obecnie garmina to też nie ma histerii jest masa programów na PC i smarki że da się żyć bez problemu zwłaszcza mając papirzaka
Tu nie bedę nic polecał ale montane kupiłem na allegro i kurcze.... :mrgreen:

ODPOWIEDZ